| Rolf Adamson | 100 kr |
| Den svenska järnhanteringens finansieringsförhållanden - Förlagsinteckningar 1800-1884. | |
| Göteborg 1963. 67 s. Något smutsigt häfte. | |
| Helge Åkerman | 150 kr |
| Gunnebo bruk 1764-1939 - Minnesskrift | |
| Västervik 1939. 199 s. Illustr. Häfte. | |
| Joh. Ax. Almquist | 500 kr |
| Uddeholmsverken - Historisk skildring | |
| Stockholm 1899. 523 s. Illustr. Ngt blekt och nött halvfranskt band. | |
| Torsten Althin | 100 kr |
| C.E. Johansson - Måttens mästare | |
| Stockholm 1947. 165 s. Illustr. Klotband. | |
| Ingvar Andersson | 150 kr |
| Uddeholms historia | |
| Stockholm 1960. 600 s. Illustr. Klotband. | |
| Gunnar Arpi | 250 kr |
| Den svenska järnhanteringens träkolsförsörjning 1830-1950 | |
| Uppsala 1951. 286 s. Häftad. | |
| Arthur Attman | 250 kr |
| D. Carnegie & Co - En hundrafemtioårig merkantil och industriell verksamhet | |
| Göteborg 1953. 385 s. Illustr. Gott skick. | |
| Artur Attman | 150 kr |
| Svenskt järn och stål 1800-1914 | |
| Södertälje 1986. 180 s. Illustr. Klotband. | |
| Barkhausen & Borres | 500 kr |
| Eisenbahn-Maschinenwesen der Gegenwart | |
| Weisbaden 1903. Erster thiel. Die Lokomotiven.523 pp. Illustr. Halfleather. Mint condition. | |
| Knut Barr | 350 kr |
| Arbetets söner | |
| Stockholm 1906. 696 s. Illustr. Dekorerat klotband. Gott skick. | |
| Hans Beskow | 500 kr |
| Bruksherrgårdar i Gästrikland | |
| Stockholm 1954. 330 s. Illustr. Klotband. | |
| Nils Björkenstam | 200 kr |
| Västeuropeisk järnframställning under medeltiden | |
| Södertälje 1990. 191 s. Illustr. Häfte. | |
| Nils Björkenstam | 150 kr |
| Läsöskeppets järnlast - En studie i 1600-talets metallurgi och bearbetningsteknik | |
| Stockholm 1975. 70 s. Illustr. Häfte. | |
| Gustav Adolf Bjurström | 250 kr |
| Bäckefors bruk - En historik kring ett dalsländskt järnbruk | |
| Uddevalla 1977.152 s. Illustr. Särtryck ur Bäcke-boken. Inb. | |
| Ivar Bohm | 100 kr |
| The swedish blast furnace in the 19-th century | |
| Stockholm 1975. 44 s. Illustr. Häfte. | |
| Elis Bosaeus | 100 kr |
| Två brukspatroner Ekman och cellulosatekniken | |
| Uppsala 1945. 125 s. Illustr. Häfte. | |
| Ivan Bostedt & Ivar Heiner | 350 kr |
| Lärobok i telegrafi och telefoni på uppdrag av Kungl. järnvägsstyrelsen | |
| Stockholm 1917. 226 s. Illustr. Halvfranskt band. Gott skick. | |
| Samuel L. Bring | 1500 kr |
| Stockholms bryggerier 1-8 | |
| Stockholm 1927-1964. Illustr. Helklotband i gott skick. 4 vol. | |
| Karin Calissendorf & Martin Fritz | 150 kr |
| Bergslagsdelen av Jöns Ulfssons Roos jordebok 1498 | |
| Stockholm 1985. 38 s. Häfte. | |
| Karin Calissendorff | 150 kr |
| Äldre uppgifter om svenskt järn | |
| Stockholm 1985. 157 s. Häfte. | |
| Wilhelm Carlgren | 200 kr |
| De norrländska skogsindustrierna intill 1800-talets mitt | |
| Uppsala 1926. 153 s. Illustr. Hft. | |
| Erik Castengren | 150 kr |
| Riksbankens pappersbruk Tumba - Minnesskrift till dess tvåhundraårsjubileum år 1955 | |
| Stockholm 1956. 211 s. Illustr. Klotband. | |
| 450 kr | |
| Stockholms centralstation och dess historiska utveckling och ombyggnad under åren 1925-1927 | |
| Stockholm 1927. 47 s + utvikningsbara planscher. Häftad. Lös inlaga. Nött. | |
| Karin Collin | 250 kr |
| Den stora spinnrocken - sägner och tidsbilder kring Iggesunds bruks historia | |
| Uppsala 1935. 245 s. Illustr. Halvfranskt band. | |
| A. Danielsson m.fl | 400 kr |
| Stockholms gasverk 1853-1928 - Minnesskrift | |
| Stockholm 1928. 195 s. Illustr. Helfranskt band. | |
| (Earls Court, London) | 200 kr |
| The Golden West and American Industries Exhibition 1909. | |
| London 1909. 112 pp. Illustr. | |
| (Eishuttenwesen) | 200 kr |
| Gemeinfabliche Darstellung des Eishuttenwesens | |
| Dusseldorf 1921. 594 s. Illustr. Pappband. | |
| Gust. Ekman | 150 kr |
| Krokfors gjuteri | |
| Stockholm 1952. 128 s. Illustr. Häfte. | |
| Gust. Ekman | 150 kr |
| Gustav Ekman - Svenska järnhanteringens nydanare för 100 år sedan | |
| Stockholm 1944. 128 s. Illustr. Hft. | |
| Arvid Ericsson | 275 kr |
| Lesjöfors 1867-1917 | |
| Stockholm 1917. 161 s. Illustr. Häfte i gott skick. Tryckt i 500 ex. | |
| Gösta A. Eriksson | 150 kr |
| Bruksdöden i bergslagen efter år 1850 | |
| Stockholm 1955. 345 s. Illustr. Häftad. Ouppskuren. | |
| Arvid Ernevik | 200 kr |
| Östvärmländska järnverk - järnhantering och skogshushållning i Kristinehamnstrakten | |
| Karlstad 1968. 172 s. Illustr. Häfte. | |
| Karin Forsberg | 200 kr |
| Hults bruks historia 1697-1947 | |
| Stockholm 1949. 160 s. Illustr. Inb. | |
| Karin Forsberg | 250 kr |
| Gusums bruks historia 1653-1953 | |
| Stockholm 1953. 221 s. Illustr. Klotband. | |
| Olof Forsgren | 150 kr |
| Berättelser om min lefnad | |
| Malung 1981. 125 s. Illustr. Klotband. | |
| Martin Fritz | 300 kr |
| Svensk järnmalmsexport 1883-1913, 1-2 | |
| Göteborg 1967. 172 + 76 s. Häften. 2 vol. | |
| Martin Fritz m.fl | 150 kr |
| Söderfors 300 år | |
| Nacka 1976. 162 s. Illustr. Klotband med skyddsomslag. | |
| Sven Gerentz | 200 kr |
| Kommerskollegium och näringslivet 1651-1951 | |
| Stockholm 1951. 428s. Illustr. Halvfranskt band. Utgallringsstämplar. | |
| Edward Göransson | 400 kr |
| Husqvarna vapenfabrik 1689-1939 | |
| Stockholm 1939. 237 s. Illustr. Linneband. | |
| E. Grau & J. Udd & A. Naucler | 400 kr |
| Morgårdshammar - en gammal industri i västerbergslagen | |
| Falun 1931. 331 s. Illustr. Linneband. | |
| B. Hagberg | 750 kr |
| Gefle-Dala Järnvägar 1855-1908 | |
| Gefle 1909. 272 s. Illustr. Inb. Något fläckig. Namnteckning. | |
| August Hahr | 150 kr |
| Stora kopparbergs bergslags aktiebolags porträtt och tavelsamlingar | |
| Uppsala 1921. 89 s. Illustr. Förlagets dekorerade halvpergamentband. | |
| Knut Haldin | 250 kr |
| Koppoms bruk - Skildringar från västra Värmland | |
| U.o. 1922. 39 s. Illustr. Inbunden i pappband utan ryggettikett. | |
| Herman Hallendorff | 300 kr |
| Slagsten och automat - Bilder från verktygsmaskinens utveckling | |
| Stockholm 1967.314 s. Illustr. Klotband. | |
| Björn Hallerdt | 150 kr |
| Aktiebolaget Industricentralen | |
| Stockholm 1999. 166 s. Illustr. Inb. | |
| Björn Hallerdt & Kerstin Nohrenius | 150 kr |
| Aktiebolaget Industricentralen | |
| Industricentralen 1999. 166 s. Illustr. Inb. | |
| Björn Hallerdt | 100 kr |
| Propellerns pionjär och monitors mästare - glimtar av John Ericssons liv och verk | |
| Stockholm 2003. 79 s. Illustr. Häfte. | |
| Sven Hansson | 200 kr |
| Birger och Fredrik Ljungström - uppfinnare | |
| Stockholm 1954. 194 s. illustr. Klotband. | |
| Harbinson - Walker Refractories Company | 200 kr |
| A study of Blast Furnace | |
| Pittsburgh 1911. 163 s. Illustr. Inb. Naggad kant. | |
| Carl Erik Hartman | 150 kr |
| Minnen och hågkonster från Bergslagen | |
| Nora 1970. 120 s. Illustr. Häfte. | |
| Björn Helmfrid | 150 kr |
| Holmenöden under fyra sekler | |
| Solna 1954. 464 s. Illustr. Klotband. | |
| B. Hillgren | 75 kr |
| Några anteckningar om Vallonerna vid upplandsbruken | |
| Landskrona 1929. 24s. Illustr. Något trasigt häfte. | |
| Tom Arbo Hoeg | 250 kr |
| Industrins historia i Norge - En bibliografi. | |
| Oslo 1972. 172 s. Dekorerat klotband. | |
| (Holmens bruk) | 200 kr |
| Holmens bruks och fabriks aktiebolag Norrköping | |
| Göteborg 1931. 95 s. Illustr. Klotband. På engelska. | |
| Erik Holmkvist | 350 kr |
| Bergslagens hyttspråk | |
| Uppsala 1945. 118 s. Häftad. | |
| Bengt Holtze m.fl. | 200 kr |
| Engelsbergs Ironworks - A pilot project | |
| Stockholm 1975. 363 s. Illustr. Klotband. | |
| (Leonhard Horneman) | 1500 kr |
| Försök till en handledning uti svenska markscheideriet | |
| Stockholm 1802. (8)+126, (2)s + 22 planscher. 4:o. Ej uniforma. Ngt nötta halvfranska band. | |
| (J.Hyberg) | 200 kr |
| Kalender för sveriges bergshandtering 1908 | |
| Göteborg 1907.283s + 65 s reklam. Klotband. | |
| Åke Hyenstrand | 100 kr |
| Hyttor och järnframställningsplatser | |
| Stockholm 1977. 78 s. Illustr. Häfte. | |
| 500 kr | |
| Handbok för hyttearbetare sammandragen utut sednare delen av Garneys omarbetade handbok i Svenska masmästeriet | |
| Fahlun 1827. 200 s. Sednare band utan ryggettikett. | |
| G. Indebetou | 250 kr |
| Bergskolans elever - under dess första 100-års period | |
| Uppsala 1919. 389 s. Illustr. Klotband. | |
| Gustaf Jacobson | 150 kr |
| Näfveqvarns bruk under 300 år | |
| Stockholm 1923. Illustr. Häfte. Tillskrift. | |
| Alfred Jansson | 200 kr |
| Överums bruk trehundra år 1654-1954 | |
| Stockholm 1955. 288 s. Illustr. Klotband. | |
| Alfred Jansson | 200 kr |
| Hallstahammars bruks historia | |
| Stockholm 1953. 257 s. Illustr. Klotband | |
| Alfred Jansson | 200 kr |
| Ljusnedals bruks krönika | |
| Klippan 1958. 173 s. Illustr. Häftad. Gott skick. | |
| Ivan Järnfeldt | 250 kr |
| Aktiebolaget Storåsens bruk | |
| Stockholm 1938. 251 s. Knytband. | |
| (Jernkontoret) | 100 kr |
| Medieval iron in society II | |
| Stockholm 1986. 133 s. Illustr. Häfte. | |
| (Axel Johnson) | 100 kr |
| Axel Johnson och A.Johnson & Co. 1873-1890 | |
| Stockholm 1973. 102 s. Illustr. Klotband. | |
| Kungl. Patent och registreringsverket | 250 kr |
| Svenska jernstämplar- Swedish Iron Brands | |
| Stockholm 1897. 143 s + 31 planscher. Klotband. Inlagan loss. | |
| (Kungl. järnvägsstyrelsen) | 200 kr |
| Utredning rörande anordnande av daglig förbindelse mellan Sverige och England | |
| Stockholm 1919. 297 s. + utvikningsbara planscher. | |
| Kungl. järnvägsstyrelsen | 350 kr |
| Försök med elektrisk järnvägsdrift utförda Å Statens järnvägar åren 1905-1907. | |
| Centraltryckeriet 1908. 304 s. Illustr. Nött klotband. | |
| (Kungl. järnvägsstyrelsen) | 1500 kr |
| Statens järnvägar 1856-1906, 1-4 | |
| Stockholm 1906. 488 + 618 + 538 + 697 s. Illustr. Nötta klotband. 4 vol. | |
| Gust. Lindberg | 1500 kr |
| Karlskoga Bergslag - Historia och beskrifningar | |
| Stockholm 1897. 231 s. Illustr. Klotband i bra skick Namnteckning. Ovanlig. | |
| Sten Lindroth | 1000 kr |
| Christopher Polhem och Stora kopparberget - ett bidrag till bergsmekanismens historia | |
| Uppsala 1951. 234 s. + en utvikningsbar plansch. Illustr. Halvfranskt praktband med fem upphöjda bindningar. Falk Simons exlibris. | |
| Sten Lindroth | 600 kr |
| Gruvbrytning och kopparhentering vid Stora kopparberget intill 1800-talets början. 1-2. | |
| Almqvist & Wiksell 1955. 699 + 454 s. Illustr. Förlagets halvpergamentband. Två volymer. Gott skick. | |
| Gustav Lindwall | 100 kr |
| Ingenjören vid Beach Street - John Erikssons liv i ny belysning | |
| Stockholm 1937. 373 s. Illustr. Häfte. | |
| Sven Ljung & Sigurd Erixon | 300 kr |
| Skulptuna bruks historia del ll:1. | |
| Stockholm 1957. 291 s. Illustr. Klotband. | |
| Marianne Lukala | 250 kr |
| Dalsbruk 1686-1986 | |
| Åbo 1986. 236 s. Illustr. Dekorerat klotband. Ngt fläckig rygg. | |
| Hans Lennart Lundh | 250 kr |
| Björneborgs bruk | |
| Göteborg 1959. 368 s. Illustr. Klotband. | |
| Efraim Lundmark | 150 kr |
| En hundraårig bomullsindustri - Norrköpings bomullsväfveriaktiebolag och dess anläggningar i Kullen och Gryt | |
| Stockholm 1952. 222 s. Illustr. Linneband. | |
| Gerd Magnusson | 175 kr |
| Lågteknisk järnhantering i Jämtlands län | |
| Stockholm 1986. 437 s. Illustr. Häftad. | |
| Ernst Malmberg | 600 kr |
| Strömsbergs bruk historia | |
| Uppsala 1917. 298 s. Illustr. Gediget halvfranskt band i gott skick. | |
| 300 kr | |
| Medieval Iron in Society - Papers presented at the symposium in Norberg 1985 | |
| Stockholm 1985. 370 s. Illustr. Häfte. | |
| Nilks Meiander | 200 kr |
| Gränges - en krönika om svensk järnmalm | |
| Helsingfors 1968. 574 s + 6 vikplanscher. Svart klotband. Tillskrift. | |
| H. Modin & S. Modin & I. Serning | 200 kr |
| Lapphyttejärn - En metallografisk undersökning och guide med Arkeologiska kommentarer | |
| Johanneshov 1985. 233 s. Illustr. Häfte. Tillskrift. | |
| Harry Molin | 300 kr |
| Karlholms bruks bok | |
| Stockholm 1950. 335 s. Illustr. Klotband. | |
| Harry Molin | 200 kr |
| Munkedal - En bygd och ett bruk i Bohuslän | |
| Stockholm 1949. 235 s. Illustr. Linneband. | |
| Sigvard Montelius | 200 kr |
| Säfnäsbrukens arbetskraft och försörjning 1600-1865 | |
| Falun 1962. 371 s. Illustr. Häfte. | |
| Håkan Murby | 350 kr |
| Järn- och stålframställning 1-2 | |
| Jernkontoret 2004. 407 + 540 s. Illustr. Inb. Två vol. Namnteckning. | |
| Olof Naucler | 250 kr |
| Stora kopparbergs gruva och kopparverk | |
| Uppsala 1941. 112 s. Illustr. Dekorerat halvpergamentband. | |
| John Nihlen | 250 kr |
| Studier förande äldre svensk järntillverkning med särskild hänsyn till Småland | |
| Stockholm 1932. 211 s. Illustr. Ngt nött häfte. | |
| Staffan Nilsson | 300 kr |
| Bryggerier i Sverige | |
| Uppsala 1983. 375 s. Illustr. Klotband. | |
| Gunnar Brun Nissen | 450 kr |
| Röros kobberverk 1644-1974 | |
| Trondheim 1976. 298 s. Illustr. Inb. Gott skick. | |
| P. Norberg | 200 kr |
| Forna tiders järnbruk i norr- och västerbotten | |
| U.o. 1958. 361 s. Häfte utan omslag. Påklistrad ryggettikett. | |
| 200 kr | |
| Nordisk bergshantering - Människor,landskap och bebyggelse | |
| Stockholm 1984. 136 s. Illustr. Häfte. | |
| Bertil Nordenfelt | 150 kr |
| Svenska bryggarföreningen 75 år - Minnesskrift 1960 | |
| Uppsala 1960. 303s. Illustr. klotband. | |
| E G:son Odelstierna | 300 kr |
| Järnets metallurgi | |
| Stockholm 1913. 723 s. Illustr. Klotband. | |
| Birgitta Oden | 150 kr |
| Kopparhandel och statsmonopol - studier i svensk handelshistoria under senare delen av 1500-talet | |
| Lund 1960. 400 s. Häftad. | |
| John Percy | 500 kr |
| Ausfurliches handbuch der eisenhuttekunde | |
| Braunschweig 1864. 609 s. Halvfransk band. Gott skick. | |
| Christopher Polhem | 900 kr |
| Christopher Polhems efterlämnade skrifter 1-4 | |
| Uppsala 1947. 371 + 503 + 535 + 403 s. Röda dekorerade halvfranska band. En välbevarad svit. 4 vol. | |
| (priskurant) | 750 kr |
| Instrument och förbandsf-abriks-aktiebolaget Ch.O. Werner Stockholm | |
| Stockholm 1900. 26 s. Rikt illustr. Dekorerat klotband. Något sned. Inlagan lös. Ovanlig. | |
| 250 kr | |
| 150 jahre Joh. Jacob Rieter & Cie Winterathur - Töss 1795-1945 | |
| Basel u.å. 298 s. Illustr. Linneband. | |
| Holger Rosman | 350 kr |
| Textilfabrikerna vid Barnängen - Bilder ur Stockholms industrihistoria | |
| Stockholm 1929. 275 s. Illustr. Klotband i gott skick. | |
| Bo Sahlholm | 100 kr |
| Mekaniska verkstadsbyggnader under 1800-talet | |
| Stockholm 1978. 65 s. Illustr. Häfte. | |
| Carl Sahlin | 600 kr |
| Bilder från bruk och gruvor i bergslagen | |
| Stockholm 1921. 29 s + 63 planscher. Illustrerad av Ferdinand Boberg. Dekorerat helfranskt band. Ngt nött. | |
| Carl Sahlin | 275 kr |
| Valsverk inom den svenska metallurgiska industrien intill början av 1870-talet | |
| Stockholm 1934. 371 s. Illustr. Häftad. | |
| Inga Britta Sandqvist | 275 kr |
| Litteratur om svenska industriföretag | |
| Stockholm 1979. 316 s. Klotband. Tillskrift från förf. | |
| (Separator) | 400 kr |
| Aktiebolaget Separator | |
| Stockholm 1908. 229 s. Illustr. Linneband. Nött rygg. | |
| Inga Serning m.fl | 200 kr |
| Vinnarhyttan | |
| Stockholm 1982. 132 s. Illustr. Häfte. | |
| Sven Sjöberg | 200 kr |
| Söderfors | |
| Stockholm 1956. 496 s. Illustr. Klotband. | |
| 200 kr | |
| Väv och värv - Femtio år med AB Skånska yllefabriken | |
| Stockholm 1948. 124 s. Illustr. Klotband. | |
| (Söderfors) | 200 kr |
| Söderfors 300 år | |
| Nacka 1976. 162 s. Illustr. Klotband med skyddsomslag. | |
| (Söderfors) | 750 kr |
| Söderfors Bruks aktiebolags tillverkningar vid Söderfors och Elfkarleö bruk | |
| Stockholm 1897. 110 s. Produktkatalog och priskurant över över brukets produkter. Dekorerat klotband med guldtryc. Klotband i nyskick. | |
| (Statens Järnvägar) | 1500 kr |
| SJ - Kortfattad beskrivning öve den historiska och tekniska utvecklingen av vissa större statsbanestationer, 1-2. | |
| Stockholm 1938. 146 s + utvikningsbara planscher. Häftade. 2 vol. | |
| 250 kr | |
| Planer och profiler över Statens järnvägars elektrif. linjer | |
| U.o. U.å. (ca 1930). 7 st. utvikningsbara planscher. | |
| Birger Steckzen | 200 kr |
| Hofors bruks historia | |
| Göteborg 1957. 635 s+ bilagor. Halvklotband. | |
| Gustaf F. Steffen | 200 kr |
| Brittiska strövtåg - Skildringar och iakttagelser från det pittoreska och industriella storbritannien | |
| Stockholm 1893. 194 s. Illustr. Klotband. | |
| Sven K. Stockman | 300 kr |
| Den svenska järnhanteringens utveckling med särskild hänsyn till åren 1890-1913 | |
| Stockholm 1922. 102 s. Halvfranskt band. Tillskrift från förf. | |
| Ernst Thure Ström | 300 kr |
| Hällefors och Grythytte bergslag - från 1640 till omkring 1700 | |
| Stockholm 1956. 289 s. Illustr. häfte. | |
| 500 kr | |
| Svenska industrien 1918-1919 | |
| Stockholm 1918. 538 s + 53 s annonser. Svart klotband. | |
| (Sveriges officiella statistik) | 200 kr |
| Sveriges bergshantering år 1913 | |
| Stockholm 1917. 108 s. Häfte. | |
| Th. Thelander | 150 kr |
| Nordamerikanska reseintryck | |
| Stockholm 1948. 138 s. Illustr. Häfte. | |
| Th. Thelander | 250 kr |
| Riktlinjer och bestämmelser för Statens järnvägars kontaktlednings-byggnader | |
| Stckholm 1932. 143 s. Illustr. Halvfranskt band. Gott skick. | |
| Erik Tholander | 200 kr |
| Experimental studies ohn early iron-making | |
| Stockholm 1987. 227 s + 54 planscher. Häftad. Något snedläst. | |
| (Gustaf Utterström) | 300 kr |
| Iggesunds bruks historia 1685-1985 1-2 | |
| Örebro 1984. 359 + 508 s. Illustr. Klotband med skyddsomslag. Bra skick. 2 vol. | |
| Bertil Waldén | 200 kr |
| Frövifors bruk och dess föregångare | |
| Stockholm 1951. 306 s. Illustr. Klotband i gott skick. | |
| Bertil Walden | 500 kr |
| Skyllberg 1-2 | |
| Stockholm 1959. 692 s. Illustr. Välbevarade klotband. 2 vol. | |
| G.C.Wasberg & A. Strömme Svendsen | 250 kr |
| Industriens historie i Norge | |
| Oslo 1969. 332 s. Illustr. Klotband. | |
| Elis Wettergren | 200 kr |
| Boxholms aktiebolag 1872-1947 | |
| Uppsala 1947. 330 s. Illustr. Linneband. | |
| S.R. Wibel | 250 kr |
| Åmmeberg från äldre till nuvarande tid (1857-1907) | |
| Askersund 1907. 94 s. Häfte. Något trasigt. | |
| Harald Wik | 150 kr |
| Norra Sveriges sågverksindustri från 1800-talets mitt fram till 1937 | |
| Stockholm 1950. 328 s. Illustr. Häfte. | |
| Nils G. Wollin | 150 kr |
| Industrierna vid Hargs stöm | |
| Stockholm 1953. 381 s. Illustr. Häfte. Gott skick. Tillskrift. | |