| Thorsten Arwidsson | 750 kr |
| Seglings-beskrifning öfver norra qvarken och svenska kusten vid Bottenviken, från Stjernö udde till Haparanda | |
| Stockholm 1862. 40 s. Klotband med ryggettikett. | |
| S.A. Balakin m.fl. | 300 kr |
| Slagskepp under andra världskriget | |
| Finland 2007. 310 s. Rikt illustr. Klotband med skyddsomslag. Nyskick. | |
| Curt Borgenstam m.fl. | 300 kr |
| Jagare | |
| Karlskrona 1989. 224 s. Illustr. Klotband med skyddsomslag. | |
| Hj. T. Börjeson | 350 kr |
| Stockholms segelsjöfart | |
| U.o.U.å. 543 s. Illustr. Blått halvfranskt band i gott skick. | |
| Johan Fredrik Ehrenstam | 400 kr |
| Lärobok i det praktiska af sjö-artilleri-vetenskapen | |
| Stockholmm 1852. 390 s + 7 utvikningsbara planscher | |
| Hans Eklund | 500 kr |
| Roslagens skutor | |
| Atlantis 1989. 271 s. Illustr. Klotband. | |
| Bengt Garting | 150 kr |
| Vega-Svens dagbok | |
| Karlskrona 1979. 160 s. Illustr. Klotband med skyddsomslag. | |
| Lars Grönstrand | 400 kr |
| Gångna tiders skepp | |
| Åbo 1965. 440 s. Illustr. Klotband. Tillskrift med inklistrat fotografi på försättsbladet. Klotband. | |
| (Gustaf Halldin) | 500 kr |
| Svenskt skeppsbyggeri | |
| Allhems 1963. 503 s. Rikt illustr. Blått halvfranskt band. Nyskick. | |
| Svante Hedin | 250 kr |
| Albatross - en händelse under första världskriget | |
| Tryckt 2002. 215 s. Illustr. Inb med skyddsomslag. Nyskick. | |
| Gustaf von Hofsten & Jan Waernberg | 300 kr |
| Örlogsfartyg - Svenska maskindrivna fartyg under tretungad flagg. | |
| Luleå 2004. 331 s. Illustr. Inb. | |
| 150 kr | |
| Instruction för befälet vid Stockholms escadern | |
| Stockholm 1820. 66 s. Gråpappersomslag. | |
| 400 kr | |
| Instructions-bok för Sjö-artilleriet | |
| Carlscrona 1824. 24 s. Pappersomslag. Bra skick. | |
| Per Insulander & Curt S. Ohlsson | 300 kr |
| Pansarskepp - Från John Ericsson till Gustaf V | |
| Borås 2001. 318 s. Illustr. Klotband med skyddsomslag. | |
| John Irving | 500 kr |
| Motor Cruising | |
| London 1935. 640 s. Illustr. Cloth. | |
| E.G. af Klint | 500 kr |
| Lärofok i navigations-vetenskapen med tillhörande nautiska och logarithmiska tabeller | |
| Stockholm 1845. 616 s + tabeller.Halvfranskt band. Ngt skadad pärm. I övrigt i gott skick. | |
| E.G. af Klint | 500 kr |
| Nautiska och logarithmiska tabeller hörande till Lärobok i Navigations-Vetenskapen | |
| Stockholm 1850. 617 s. Halvfranskt band i gott skick. | |
| 150 kr | |
| Kongl.Maj:ts förnyade nådiga instruktion för cheferna vid flottans båtmanskompanier | |
| Stockholm 1881. 22 s. Häfte. Namnteckning. | |
| 400 kr | |
| Project till Krigs-Rörelser och Signaler för Armeens-Flotta | |
| Stockholm 1809. 70 s + 2 litograferade planscher. Nött pappband. Inlagan lös. Hål på försättsbladet. | |
| Johan Lagerbielke | 250 kr |
| Signal och evolutions-bok för Kongl. Majt:s förenade riksens flottor | |
| Stockholm 1840. 290 s. Klotband utan ryggetikett. Bra skick. | |
| Johan Lagerbielke | 1800 kr |
| Telegraf signal-bok för kongl. Maj:ts förenade rikens flottor | |
| Stockholm 1842. 253 s. Klotband. | |
| Johan Lagerbielke | 600 kr |
| Signal och evolutions-bok för Kongl. Maj:ts förenade Rikens Skärgårdsfartyg | |
| Stockholm 1841. 144 s. Illustr. Klotbaband. Med inklistrad plansch med handritade och färglagda flaggor. | |
| Johan Gustaf Lagerbjelke m.fl. | 900 kr |
| Reglemente til nödig uplysning och rättelse vid Lewferingar och Besigtningar af Waror och Persedlar för Flottornas behof,... | |
| Stockholm 1807. Tryckt titelblad + 54 s. Gråpappersomslag. | |
| J. F. Lagerlund | 250 kr |
| Electricitets-lära för undervisning i minväsendet vid kongl. flottan | |
| Stockholm 1880. 260 s. Illustr. Klotband. | |
| Otto Lybeck | 1000 kr |
| Allmän sjökrigshistoria 1-2:1-2 | |
| Stockholm 1919. 487 + 428 + 288 s. Illustr. Blå klotband. | |
| 300 kr | |
| Nöjesbåtar - Segel och motor | |
| Wahlström och Widstrand 1977. 280 s. Illustr. Klotband med skyddsomslag. Exlibris. | |
| Fredrik & Lennart Oldsö | 150 kr |
| Mälarbåtarna | |
| Solna 1967. 150 s. Illustr. Inb. Saknar skyddsomslag. | |
| 250 kr | |
| Förslag till taktiska rörelser för pansarfartyg | |
| Stockholm 1872. 24 s + 11 litograferade planscher. Klotband. Gott skick. | |
| (Reglemente) | 900 kr |
| Tienstgörings reglemente för Kongl. Armeens Flotta år 1790 | |
| Stockholm 1790. 129 s + utvikningsbar plansch.Gråpappersomslag. Nött och med pappersförlust på ryggen. | |
| (Reglemente) | 1200 kr |
| Reglemente hvarefter tiänstgöringen kommer att besridas under expeditionen med Kongl. Armeens Flåttas Finska Escadre år 1788. | |
| Åbo 1788. 110 s. Pappband. Förstärkt rygg. Fläckig. | |
| 500 kr | |
| Anvisning för dag-, natt- och mist-signalering | |
| Stockholm 1871. 44 s. Klotband. Gott skick. | |
| 750 kr | |
| Sjö-tactik för arméens-flotta | |
| Stockholm 1795. 70 s. Illustr. Gråpappersomslag. Fin inlaga. | |
| Magnus Starck | 350 kr |
| Allmän sjökrigshistoria 1-3 | |
| Stockholm 1975. 256 + 540 + 388 s. Illustr. Klotband. 3 vol. | |
| Bengt Stjernlöf | 200 kr |
| Transporter på Klarälven | |
| Tryckt 2005. 448 s. Illustr. Inb. | |
| 400 kr | |
| Klart skepp - Boken om Sverigeskeppen | |
| Stockholm 1949. 287 s. Välbevarat halvfranskt band. Bibliofilupplagan. | |
| 3000 kr | |
| Telegraf-signaler för flottorna | |
| Carlskrona 1821. (12) + 188, (11) s. Flaggtavla med färglagda flaggor + Afskrift. Ngt nött samtida halvfranskt band. | |
| H. af Trolle & J. Hägg | 750 kr |
| Minnen och anteckningar från ångkorvettens Gefles expedition till vestkusten af afrika och medelhavet åren 1864-1865 | |
| Stockholm 1867. 324 s. Illustr med sexton träsnitt. Nött halvfranskt band. Bra inlaga. | |
| C.H. Ulner | 250 kr |
| Signal- och evolutions-bok för Kongl. Maj:ts Skärgårdsfartyg | |
| Stockholm 1855. 213 s. Klotband. Utgallringsstämpel. | |
| C.A.Virgin | 750 kr |
| Fregatten Eugenies resa omkring jorden åren 1851-1853; 1-2 | |
| Stockholm 1854. 250 + 224 s. Illustr. med litografiska planscher. Ngt halvfranska band. 2 vol. | |
| Alvar Zacke & Magnus Hägg | 400 kr |
| Allmogebåtar | |
| Natur och Kultur 1973. 208 s. Illustr. Klotband med skyddsomslag. | |