stockholmania


Alfred Jansson150 kr
Nacka - kring Nacka ström 1557-1887
Bandhagen 1960. 266 s. Illustr. Häfte.

Joh. Ax. Almquist500 kr
Stockholms stads brandförsäkringskontor 1746-1921
Stockholm 1921. 712 s. Illustr. Rött halvfranskt band med fem upphöjd. bind. (Nordstedts och söner).

Viktor Andrén & Georg Nordensvan150 kr
Från Stockholms teatrar
Stockholm 1889. 175 s. Illustr. Klotband.

Bertil Asker200 kr
Stockholms parker - Innerstaden
Uppsala 1986. 280 s. Illustr. Inb.

Arvid Baeckström150 kr
Löfholmens theatersällskap 1828-1830
Stockholm 1954. 61 s. Illustr. Klotband med nött skyddsomslag.

Gustaf (Bjurström)100 kr
Nya bilder ur stockholmslifvet
Stockholm 1876. 170 s. Halvfranskt band.

Erik Bohrn100 kr
Matteus kyrka i Stockholm
Stockholm 1946. 39 s. Illustr. Klotband. Gott skick.

J. V. Broberg450 kr
Pesten i Stockholm 1710
Stockholm 1879. 65 s. Klotband. Fint ex.

(Carlberg)1500 kr
Ett hundraårsminne - Kongl. krigsskolan å Carlberg
Stockholm 1892. 23 s + liograferade planscher i färg. Senare klotband i gott skick.

Octavia Carlén350 kr
Stockholms kyrkor och deras historiska minnen
Stockholm 1864. 300 s. Illustr. Senare klotband.

Octavia Carlen200 kr
Stockholm och dess historiska minnen
Stockholm 1875. 164 s. Illustr med 25 ill. och planritning. Klotband.

Sigurd Curman & Johnny Roosval150 kr
Bromma kyrka och Västerledskyrkan i Stockholm
Stockholm 1940. 77 s. Illustr. Klotband. Gott skick.

Sigurd Curman & Jonny Roosval400 kr
S.Klara kyrka i Stockholm 1-2 - konsthistoriskt inventarium
Stockholm 1927. 325 s + 4 planscher. (Stockholms kyrkor band 6).

Sigurd Curman & Johnny Roosval150 kr
Maria Magdalena kyrka i Stockholm
Stockholm 1934. 188 s. Illustr. Klotband. Gott skick.

Sigurd Curman & Johnny Roosval 100 kr
Gustav Vasa kyrka i Stockholm
Stockholm 1943. 60 s. Illustr. Klotband.

E.W. Dahlgren750 kr
Stockholm - Sveriges huvudstad skildrad med anledning af allmänna konst- och industriutställningen 1897; 1-3
Stockholm 1897. 659 + 435 + 392 s samt utvikningsbara planscher.
Tre halvfranska band. Skada på övre kapitäl.

E.W. Dahlgren750 kr
Stockholm - Sveriges hufvudstad skildrad med anledning av allmänna konst- och industriutställningen; 1-3
Stockholm 1897. 659 + 435 + 391 s. Illustr. Klotband. Tre vol.

E. W. Dahlgren750 kr
Stockholm 1897 1-3
Stockholm 1897. 659 + 435 + 391 s + kartor. Halvfranska band. Första delen nött. I övrigt gott skick.

Gustaf Fr. Ek250 kr
Stockholms gatuskyltar berätta
Stockholm 1933. 196 s. Klotband.

Kay G. Englund350 kr
Djurgården i ord och bild - Illustrerad minnes- och handbok omfattande den egentliga Djurgården
Stockholm 1890. 180 s. Illustr med karta och kommunikationstabeller. Klotband.

Harald Ericsson500 kr
Hillska skolan å Barnängen 1830-1846 - Skildringar och minnen
Stockholm 1885. 163 s. Klotband i gott skick.

Sigurd Erixon400 kr
Den äldre folkliga bebyggelsekonsten i Stockholmstrakten
Stockholm 1941. 327 s. Illustr. Linneband.

D. M. Eurén1000 kr
Ångbåtskarta öfver Stockholms omgifningar & Saltsjösidan
Stockholm (1897). Två på väv uppfordrade färgkartor i klotomslag. Ovanlig.

P.R. Ferlin350 kr
Stockholms stad i juridiskt, administrativt, statistiskt och borgerligt hänseende - sammandrag av...
Stockholm 1859. 478 s. Halvfranskt band. Fläckig rygg.

P.R. Ferlin900 kr
Stockholms stad i juridiskt, administrativt, stastiskt och borgerligt hänseende
Stockholm 1858. 1919 s. Två nötta halvfranska band.

P. R. Ferlin1800 kr
Stockholms stad i juridiskt, administrativt, statistiskt och borgerligt hänseende
Stockholm 1858. 1919 s. Två vackra halvfranska band i gott skick.

Johan Flodmark150 kr
Från skolan och gatan - sjuttioåriga stockholmsminnen
Stockholm 1921. 140 s. Illustr. Klotband.

Johan Flodmark450 kr
Stenborgska skådebanorna - bidrag till Stockholms teaterhistoria
Stockholm 1893. 554 + 13 s musikbilaga + några sidor med tryfferade tidningsutklipp. Klotband. Liten reva i övre falsen.

Carl Forsstrand150 kr
Malmgårdar och sommarnöjen i gamla stockholm
Stockholm 1919. 224 s. Illustr. Halvfranskt band.

Carl Forsstrand250 kr
Storborgare och stadsmajorer
Stockholm 1918. 198 s. Illustr. Halvfranskt band i gott skick (Hellmans).

Carl Forsstrand200 kr
Skeppsbroadeln - minnen och anteckningar från Gustaf lll:s stockholm
Stockholm 1916. 160 s. Illustr. Halvfranskt band.

Frans M. Franzen750 kr
De Första Orden till S:t Clara Församling i Stockholm
Stockholm 1825. (2)+62+(1)s. Senare pappband med ryggettikett. Fint ex. Ovanlig.

(Gamla stan)200 kr
Principförslag till sanering av staden mellan broarna framlagt av 1960-års kommitté för Gamla stan
Stockholm 1963. 87 s + utv.bar karta.

Birgit Gejvall75 kr
1800-talets stockholmsbostad - En studie över den borgerliga bostadens planlösning
Stockholm 1954. 261 s. Illustr. Häfte. Fuktfläck på sista sidan.

Anders Gullberg m.fl. 200 kr
Stockholm blir stor stad - tiden 1948-1998
Laholm 1998. 255 s Illustr. Klotband med skyddsomslag. Nyskick.

Lars Gustafsson250 kr
Järfällaboken
Stockholm 1957. 846 s. Illustr. Linneband. Namnteckning.

Hans Hansson250 kr
Stockholms stadsmurar
Stockholm 1956. 401 s. Illustr. Klotband.

A. Hasselgren400 kr
Utställningen i Stockholm 1897
Stockholm 1897. 1051 s + tillägg. Dekorerat klotband.

(Syster Heijkensköld)150 kr
Sällskapslif och hemlif i Stockholm på 1840-talet - ur Marie-Louise Forsells dagboksanteckningar
Albert Bonniers förlag 1915. 225 s. Illustr. Dekorerat klotband.

(Syster Heijkensköld)150 kr
I Stockholm och på sommarnöje 1849-1852 - Marie-Louise Forsells sista dagboksanteckningar
Albert Bonniers förlag 1917. 225 s. Illustr. Dekorerat klotband.

Gunnar Hellström100 kr
Gamla hus och gamla släkter - Från Vasatidens och Stormaktstiden Stockholm
Borås 1951. 116 s. Häfte.

Torgny Höjer100 kr
Sockenstämmor och kommunalförvaltning i Stockholm fram till 1864
Stockholm 1967. 509 s. Illustr. Klotband.

Torgny Höjer100 kr
Stockholms stads drätselkommision 1814-1864
Stockholm 1953. 467 s. Häfte.

Ragnar Hoppe500 kr
Stockholm tecknat av tio konstärer 1927
Stockholm 1927. 10 s + 66 monterade reproduktioner. Tvär folio. Skinnband.

(S:t Jacobs kyrkoråd)250 kr
S:t Jacob 1643-1943 - Minnesskrift
Stockholm U.å. 298 s. Illustr. Linneband.

J. E. Johansson250 kr
Reglementeringen i Stockholm
Stockholm 1913. 133 s. Klotband.

Ingmar Johansson250 kr
StorStockholms bebyggelsehistoria
Gidluds 1987. 672 s. Illustr. Inb.

J.E. Johansson250 kr
Reglementeringen i Stockholm
Stockholm 1913. 133 s. Klotband.

Ragnar Josephson300 kr
Borgarhus i gamla Stockholm
Uppsala 1916. 410 s. Illustr. Halvfranskt band. Liten bit på övre kapitälet fattas.

(Judiska gravplatser)250 kr
Gamla judiska gravplatser i Stockholm
Stockholm 1927. 162 s. Illustr. Häfte. Något lös i bind.

Karl Key-Åberg500 kr
Stockholms utskänkningsaktiebolag - dess organisation och tjugofemåriga verksamhet
Stockholm 1902. 284 s + 30 planscer + 186 s. Klotband i gott skick.

(Kungsholmen läroverk)500 kr
Kungsholmen vid sekelskiftet - Minnen från barndomen och skolan
Stockholm 1943. 341 s. Illustr. Klotband.

Birgitta Lager100 kr
Stockholms befolkning på Johan lll:s tid
Stockholm 1962. 194 s. Illustr. Häfte.

Lars O. Lagerqvist & Nils Åberg100 kr
Några hus väster om träsket i Stockholm
Stockholm 1979. 79 s. Illustr. Pappband.

(Lidingö)150 kr
Lidingön i våra dagar
Stockholm 1925. 260 s. Illustr. Klotband.

V.E. Lilienberg250 kr
Om strömmarna i Stockholm - Undersökningar och beräkningar
Stockholm 1891. 82 s + 22 planscher. Inbunden. Ej ryggettikett.

Gunnar Lindberg100 kr
Uppenbarelsekyrkan i Saltsjöbaden 1913-1938 - Minnesskrift
Stockholm 1938. 138 s. Illustr. Dekorerat klotband.

Andreas Lindblom200 kr
Spökslottet - Konst och kulturhistoriska studier
Stockholm 1927. 156 s. illustr. Halvfranskt band.

Andreas Lindblom200 kr
En bok om Skansen till hundraårsminnet av Arthur Hazelius födelse
Stockholm 1933. 226 s. Illustr. Helfranskt band. Något blekt.

Gulli Linder250 kr
Sällskapsliv i Stockholm under 1880- och 1890-talen
Stockholm 1918. 174 s. Illustr. Halvfranskt band.

Carin Lindskog - Nordström200 kr
Gustafsberg 1640-1940 - Från tegelbruk till industrisamhälle
Gustavsberg 1973. 216 s. Illustr. Häfte.

Carin Lindskog300 kr
Clas på hörnet - skildringar från trakten kring Roslagstull
Hugo Gebers förlag 1932. 349 s. Illustr. Klotband.

N.H. Lovén500 kr
Stockholms näringsliv 1-3
Stockholm 1924. 543 + 916 + 682 s. En sida lös. Blå klotband. 3 vol.

Claes Lundin100 kr
Stockholmstyper förr och nu
Norrköping 1889. 318 s. Halvfranskt band.

Claes Lundin400 kr
Nya stockholm
Stockholm 1890. 752 s. Illustr. Förlagets dekorerade klotband. Obetydligt nött.

Claes Lundin 200 kr
En gammal stockholmares minnen 1-2
Stockholm 1904. 355 + 316 s. Klotband. 2 vol.

Claes Lundin100 kr
Gamla kort - bilder ur verkligheten
Stockholm 1879. 274 s. Halvfranskt band.

Claes Lundin350 kr
Nya Stockholm
Stockholm 1890. 752 s. Illustr. Dekorerat klotband i bra skick.

Claes Lundin100 kr
Tidsbilder ur stockholmslifvet
Stockholm 1895. 257 s. Halvfranskt band.

Claes Lundin100 kr
Från Stockholms synkrets
Stockholm 1880. 272 s. Halvfranskt band.

Claes Lundin & August Strindberg400 kr
Gamla Stockholm
Stockholm 1882. 638 s. Illustr. Dekorerat klotband i gott skick.

Arne Munthe250 kr
Västra Södermalm intill mitten av 1800-talet
Stockholm 1959. 511 s. Illustr. Klotband i gott skick.

Gustaf Näsström & Gösta Selling100 kr
Södra Djurgården
Stockholm 1930. 70 s. Illustr. Klotband.

Fred Nilsson100 kr
Emigrationen från Stockholm till Nordamerika 1880-1893
Stockholm 1970. 392 s. Illustr. Klotband med skyddsomslag.

Fred Nilsson100 kr
Emigrationen från Stockholm till Nordamerika 1880-1893
Stockholm 1970. 392 s. Illustr. Klotband.

John Nilsson, Ragnar Stenberg & David Svenungsson250 kr
Stockholm stift i ord och bild - Minnesverk 1945
Stockholm 1946. 971 s. Illustr. Rött halvfranskt band.

(Stadskollegiets utlåtanden´)100 kr
Betänkande angående kommunala nöjesparker
Stockholm 1955. 225 s. Illustr. Häfte.

Tord O:son Nordberg150 kr
Karlbergs slott - en byggnadshistorisk skildring
Stockholm 1945. 224 s. Illustr. Häfte.

Tord O:son Nordberg200 kr
Gamla stan i Stockholm - kulturhistorisk beskrivning hud för hus kvarteren Achilles - Glaucus
Stockholm 1975. 311 s. Illustr. Klotband med skyddsomslag.

Tord O:son Nordberg & Göran Axel-Nilsson200 kr
Katarina kyrka
Stockholm 1944. 219 s + 9 utvikbara planscher. Inb. (Stockholms kyrkor band Vll. Häfte 2) Fint ex.

Emil Norlander100 kr
Rännstensungar och storborgare
Stockholm 1924. 405 s. Illustr. Klotband.

(Norstedt)100 kr
P.A. Norstedt & sönders hundraårsjubileum
Stockholm 1924. 77 s. Illustr. Pergamentband.

Jan Olof Olsson250 kr
Opris - Några kåserier kring Operakällaren
Nordisk rotogravyr 1961. 39 s. Illustr. Pappband.

Samuel Bring200 kr
S:t Eriks bryggeri på Kungsholmen...
Stockholm 1964. 438 s. Illustr. Häfte. Bra skick.

Karl Persson250 kr
Med kraft och ljus - Minnesskrift - Svenska elektriska arbetarförbundets 25-årsjubileum
Stockholm 1931. 243 s. Illustr. Halvfranskt band.

Ann Katrin Pihl Atmer800 kr
Sommarnöjet i skärgården
Borås 1987. 741 s. Illustrl Klotband med nött skyddsomslag. Namnteckning.

300 kr
Polistjänstemännen i S:t Nikolai distrikt Stockholm år 1915.
U.o. (1915). 18 s. Knytband. Trasigt hörn.

Axel Quist250 kr
En bok om Värmdö skeppslag
Rekolid 1984. 289 s. Illustr. Inb. Faksimil.

Olof Rabenius100 kr
Mellan Stockholms strömdrag
Halmstad 1953. 266 s. Illustr. Klotband.

Marianne Råberg m.fl250 kr
Husen på malmarna
Prisma 1985. 277 s. Illustr. Klotband med skyddsomslag.

Pär Rådström & Stig Claesson250 kr
Det Klara som försvinner
Stockholm 1955. 74 s. Illustr. Häfte.

Lennart Reuterskiöld150 kr
Stockholm
Stockholm 1927. 75 s. Illustr. Halvfranskt band.

H. A. Ring & Rob. Haglund400 kr
Stockholm - Dess gator, torg, allmänna platser och monumentala byggnader i våra dagar
Stockholm 1897. 157 s. Illustr. utvikbar plansch. Något trasigt medbundet omslag. Klotband med naggad titelettikett.

Ingrid Rosell100 kr
Sofia kyrka i Stockholm
Stockholm 1961. 56 s. Illustr. Inb. (Stockholms kyrkor band Vll. Häfte 3).

Rudberg400 kr
Förslag till ombyggnad af Stockholms stad inom broarna
Stockholm 1862. 57 s + plankarta. Trasigt häfte.

Francois Ruel (Karl Kullberg)750 kr
Minnen från en vistelse i Stockholm åren 1844-45
Norrköping 1847. 115 s. Senare pappband. Gott skick.

Martin Sandahl150 kr
Lidingö under ett gånget sekel
Stockholm 1963. 275 s. Illustr. Klotband med skyddsomslag.

Georg Scheutz400 kr
Stockholm - Illustrerat utkast
Stockholm (1860). 191 + (5) s. Illustr. Bifogad karta. Ngt nött klotband.

Henrik Schuck200 kr
Stockholm vid 1400-talets slut
Stockholm 1951. 524 s. Illustr. Klotband.

Sten Selander500 kr
Stockholms skärgård
Stockholm 1954. 477 s. Dekorerat klotband. Bra skick.

Nils och Edvard Selander100 kr
Två gamla stockholmares anteckningar
Stockholm 1920. 264 s. Illustr. Klotband.

Gösta Selling250 kr
Esplanadsystemet och Albert Lindhagen
Stockholm 1970. 55 s + 23 kartor. Pappband.

Göran Sidenbladh150 kr
Planering för Stockholm 1923-1958
Stockholm 1981. 606 s. Illustr. Klotband med skyddsomslag. Namnteckning.

(N. Sjöberg)350 kr
Johan Ekeblads bref 1-2
Stockholm 1911. 449 + 484 s. Illustr. Klotband. 2 vol.

C.C. Sjödén100 kr
Stockholms borgerskap under sturetiden
Stockholm 1950. 320 s. Häfte.

Arthur Sjögren250 kr
Drottninggatan genom tiderna
Uppsala 1923. 197 s. Illustr. Blått klotband. Inklistrad bild på försättsbladet.

Ernst Söderlund250 kr
Stockholms hantverkarklass 1720-1772 - Sociala och ekonomiska förhållanden
Stockholm 1943. 340 s. Halvfranskt band i gott skick.

Görans Söderström m.fl. 200 kr
Stockholm utanför tullarna
Stockholmia förlag 2003. 494 s. Illustr. Inb.

(Spårvägsaktiebolaget)500 kr
Stockholms nya spårvägsaktiebolag och storstrejken år 1909 - et återblick
Stockholm 1910. 85 s. Klotband. Ovanlig.

(Språväg)200 kr
Karta över Spårvägs- och Omnibusslinjer i Stockholm år 1932
Stockholm 1932. 28 s + utvikningsbar karta. Häfte.

(Stockholms spårvägar)400 kr
Stockholms spårvägar 1877-1927
Stockholm 1927. 132 s. Illustr. Häfte.

(Spårvägsreglemente)100 kr
Spårvägsreglemente af Överståthållarämbetet utfärdadt den 23 december 1880
Stockholm 1881. 11 s. Häfte.

Nils Staf150 kr
Polisväsendet i Stockholm 1776-1850
Uppsala 1950. 568 s. Häfte. Ouppskuren.

Nils-Gustaf Stahre300 kr
Stockholms gatunamn
Uppsala 1983. 669 s. Illustr. Klotband med skyddsomslag. Nyskick.

(Stockholm)400 kr
Illustrerad vägvisare i Stockholm och dess omgifningar
Stockholm 1874. 156 s + (24). Dekoretat klotband. Utvikningsbar karta samt litograferad plansch med utsikt från Mosebacke.

(Stockholm)150 kr
Boken om Stockholm i ord och bild
Stockholm 1901. 806 s. Illustr. Nött halvfranskt band.

150 kr
Stockholmslifvet för trettio år sedan - En själasörjares anteckningar
Stockholm 1873. 115 s. Halvfranskt band. Övre delen av ryggen borta.

250 kr
Geralstabens karta öfver stockholms omgifningar
Stockholm 1891. Skala 1:100 000. Utvikbar karta i något nött kassett.

(Stockholms diskontobank)300 kr
Stockholms diskontobank - Minnesalbum 1891-1917
Stockholm 1917. 78 s. Illustr. Helfranskt band.

500 kr
Stor-Stockholms villastäder i ord och bild
Stockholm 1942. 1035 s. Illustr. Halvfranskt band i gott skick.

(Stockholms byggnadsförening)200 kr
Stockholms byggnadsförening 100 år
Stockholm 1948. 252 s. Illustr. Klotband.

(Stockholms rådhus)300 kr
Stockholms rådhus och råd 1-2
Stockholm 1915. 248 + 361 s. Illustr. Blekta och nötta halvfranska band. 2 vol.

(Stockholmskorna)300 kr
Stockholmskorna sådana de äro
Stockholm 1885. 158 s. Häfte. Fint ex.

(Stockholmsutställningen)300 kr
Stockholmsutställningen 1930 - Officiellt vyalbum
Stockholm 1930. 37 s. Knytband. Några sidor loss.

(Stockholmsutställningen)1000 kr
Stockholmsutställningen 1930 - Officiellt vyalbum
Stockholm 1930. 37 s. Rikt illustr. Knytband i gott skick.

Barbro Strandman100 kr
Bygga och bo i Saltsjöbaden på 1890-talet
Stockholm 1970. 100 s. Illustr. Häfte.

Th. Strömberg150 kr
Bilder och Minnen från Södra Mälarstranden
Stockholm 1878. 134 s. Inb.

Gustaf Thomée750 kr
Stockholkmska promenader - Hufvudstadens historiska minnen, offentliga inrättningar, förnämsta byggnader och andra föremål ...
Stockholm 1863. 448 s. 56 illustrationer samt två kartor.

A. Tidner350 kr
Palats och kåkar - anteckningar om gamla Stockholm i våra dagar 1-2
Stockholm 1917-20. 358+156 s. illustr. Förlagets dekorerade klotband. 2 vol.

Staffan Tjerneld500 kr
Stockholmsliv 1-2
Stockholm 1950. 672+691 s. Illustr. Halvfranska band. 2 vol.

(Tunnelbanan)100 kr
Tunnelbanebygge 1953
Stockholm 1954. 31 s. Illustr. Häfte. Särtryck ur Esseltekalendern 1954.

Christina Unger100 kr
Makten och fattigdomen - Fattigpolitik och fattigvård i 1600-talets Stockholm
Stockholmia förlag 1996. 352 s. Illustr. Klotband. AA.

Gunnar Unger150 kr
Skeppsholmsbilder
Allhem 1946. 429 s. Illustr. Klotband.

(Vägvisare)400 kr
Illustrerad vägvisare i Stockholm och dess omgifningar
Albert Bonniers förlag 1872. 118 + 64 s samt utvikningsbar karta. Dekorerat klotband. Några sidor lösa.

(Vägvisare)600 kr
Vägvisaren i hufvudstaden - Ett vademecum för så väl stockholmsbor som resande och en beskrifning till de öfver Stockholm utkomne plankartor
Stockholm 1844. 60 s. Senare pappband. Medbundna omslag. Fint ex.

Pehr Wargentin150 kr
Stockholms stads historia intill Gustaf vasas tronbestigning
Uppsala 1924. 130 s. Klotband.

Birger Wedberg150 kr
Lidingöliv i gamla dar
Stockholm 1924. 341 s. Illustr. Klotband.

Elin Wenndahl200 kr
Torp och gårdar i Huddinge
Huddinge 1999. 322 s. Illustr. Klotband. Nyskick.

Thorsten Wennerström100 kr
Stockholms borgargarde genom tiderna
Stockholm 1937. 260 s. Illustr. Häfte.

Folke Wernstedt200 kr
Järnkrämare i Stockholm 1651-1890
Stockholm 1935. 354 s. illustr. Klotband.

Arvid Wester50 kr
Stockholms värnande i krigstid
Stockholm 1907. 39 s. Häfte.

Nils Wester100 kr
Kungliga Politi- och brandkommisionen
Stockholm 1946. 254 s. Häfte.

Torsten Westman75 kr
Det nya Klara
Stockholm 1955. 24 s. Illustr. Häfte. Särtryck ur Esseltekalendern 1954.

Lars Wikström200 kr
Kungsholmen intill 1700-talets början
Stockholm 1975. 323 s. Illustr. Klotband.

Nils G. Wollin350 kr
Skeppsholmen under 300 år - Skeppsholmen, Kastellholmen och Gälärvarvets bebyggelsehistoria
Stockholm 1971. 502 s. Illustr. Häfte. Gott skick.

Nils G. Wollin250 kr
Skeppsholmen under 300 år
Stockholm 1971. 502 s. Illustr. Häftad.

Nils Wollin150 kr
Skeppsholmskyrkan eller Karl Johans kyrka i Stockholm och dess föregångare
Stockholm 1942. 154 s. Illustr. Klotband. Gott skick.

F.U. Wrangel150 kr
Stockholmiana
Stockholm 1912. 536 s. Illustr. Klotband.

F.U. Wrangel750 kr
Stockholmiana 1-5
Stockholm 1902-16. 193+186+180+22+307 s. Illustr. Häften. 5 vol.

Ragnar Östberg250 kr
Stockholms stadshus
Nordstedt & söner 1929. 49 s + 48 planscher. Något nött och blekt halvfranskt band.