| (Archives de France) | 300 kr |
| La Revolution francaise á travers les archives | |
| Paris 1988. 438 pp. Illustr. Cloth with d/w. Good. | |
| William Barkell | 200 kr |
| Om bokvård | |
| Stockholm 1952. 55 s. Klotband (Bonniers). Gott skick. | |
| Bengt Bengtsson | 250 kr |
| Svenskt stilgjueri före år 1700 | |
| Stockholm 1956. 249 s. Illustr. Häfte. | |
| Bengt Bengtsson | 400 kr |
| Tillkomsten av Carl Xll:s Biblia... | |
| Stockholm 1953. 111 s. Illustr. Rött halvfranskt band i gott skick. Nummer 58 av bibliofilupplagan. | |
| Gustaf Bernström | 200 kr |
| Jacob Pontus von Wulfschmidts Bondestolpe - En bibliografisk granskning | |
| Uppsala 1950. 121 s + 21 planscher. Ngt nött häfte. | |
| 200 kr | |
| Bidpai - Das Buch der Beispiels alter Weisen | |
| Berlin 1926. 155 s. Illustr. Cloth. | |
| Anders Billow | 750 kr |
| Mellan kast och press hos Nordisk rotogravyr 1923-1959 | |
| Stockholm 1960. Ett stort antal inklistrade planscher. Tygband. | |
| Svend Dahl | 250 kr |
| Svend Dahls bibliotekshandbok 1-2 | |
| Uppsala 1924. 576 + 496 s. Illustr. Klotband. 2 vol. | |
| Sven Dahl | 100 kr |
| Försök till en ordbok för boksamlare | |
| Stockholm 1946. 175 s + 14 s. Klotband. | |
| Åke Davidsson | 100 kr |
| Svensk musiklitteratur 1800-1945 | |
| Uppsala 1948. 215 s. Häfte. | |
| Svensk mordbok | 100 kr |
| Jörgen Elgström & Åke Runnqvist | |
| Stockholm 1957. 161 s. Illustr. Häftad. Fint ex. | |
| Margery Fisher | 250 kr |
| Who is who in Childrens books | |
| England 1978. 399 s. Cloth with d/w. | |
| (Hantverkets bok) | 400 kr |
| Boktryckarkonst | |
| Stockholm 1937. 571 s. Illustr. Förlagets klotband. | |
| Arvid Hedberg | 500 kr |
| Stockholms bokbindare 1460-1880 1-2 | |
| Stockholm 1949, 1960. 420 s + 331 s. Illustr. Klotband. 2 vol. Fint ex. | |
| Jarl Hellichius | 100 kr |
| En presentation av Allhems förlag - bibliografi | |
| Malmö 1986. 175 s. Illustr. Linneband. | |
| Viktor Johansson (Red) | 250 kr |
| Bokvandringar - uppsatser om böcker och boksamlare | |
| Stockholm 1945. 342 s. Illustr. Inb. | |
| Paul Kersten | 250 kr |
| Die Marmorierkunst | |
| Wilhelm Knapp Halle 1922. 32 s. Med inklistrade pappersprov. | |
| Tönnis Kleberg | 200 kr |
| Catalogus codicum graecorum et latinorum bibliothecae gotoburgensis | |
| Göteborg 1941. 48 s + 4 planscher. Klotband. | |
| (Kungl. Biblioteket) | 100 kr |
| Det svenska boktryckets utveckling 1483-1850 | |
| Uppsala 1936. Inbunden. | |
| John Richard Magrath | 400 kr |
| The Obituary book of Queens College, Oxord an ancient sarum kalender | |
| Oxford 1910. 153 s. Illustr. Häfte | |
| Nils Nordqvist | 150 kr |
| Berömda boktryckare | |
| Stockholm 1967. 218 s. Illustr. Klotband. | |
| 500 kr | |
| Bibliotheca Palatina 1-2 | |
| Heidelberg 1986. 552 + 328 p. Illustr. Two vol. Good. | |
| S.M. Pelekanidis & P.C. Christou | 1500 kr |
| The treasury of Mount Athos - Illuminated manuscripts 1-2 | |
| Två klotband. med skyddsomslag. Kassetter. | |
| Nils Regner | 100 kr |
| Svensk juridisk litteratur 1865-1956 | |
| Stockholm 1957. 610 s. Klotband. | |
| Ed. (Toni Schmid) | 900 kr |
| Graduale arosiense impressum | |
| Lund 1959. 451 + 34 + 20 + 95 s. Illustr. Skinband. | |
| Edvard Schneidler | 400 kr |
| Lagersorter av papper | |
| U.o. ca 1920. 46 s med inklistrade pappersprov. | |
| Karl Schottenloher | 300 kr |
| Das Alte Buch | |
| Klinkhardt & Bierman 1956. 467 pp. Illustr. Cloth with d/w. | |
| joh. Henr. Schröder | 700 kr |
| Incunabula artis typographicae in svecia | |
| Uppsala 1862. 51 + 17 s. Fläckar på titelsidan och sista sidan. Klotband utan ryggettikett. | |
| Rudolf Payer von Thurn | 300 kr |
| Das Buch der Weisheit | |
| Wien 1925. Illustr. Faksimiltryck. Klotband. | |
| Knut Yran | 200 kr |
| Exlibris | |
| Stockholm 1948. 85 s. Illustr. Klotband. | |
| Bengt Åhlen | 400 kr |
| Svenskt författarlexikon 1900-1940 1-2 + register. | |
| Stockholm 1942. 935 s + 496 s. 3 vol Halvfranska band i gott skick. | |
| J.W. Zaehnsdorf | 500 kr |
| The Art of Bookbinding - A Practical Treatise | |
| London 1925. 190 pp. Illustr. Decorated cloth. Good. | |