| Erik Almquist | 450 kr |
| Upplands vegetation och flora | |
| Uppsala 1929. 622 s + 431 illustr. Klotband. | |
| J.A. Amilon | 200 kr |
| Skogsskötseln och dess förutsättningar | |
| Stockholm 1923. 574 s. Illustr. Halvfranskt band. | |
| J. Arrhenius | 500 kr |
| Handbok i svenska jordbruket 1-3 | |
| Upsala 1862. 348 + 332 + 354 s. Illustr med 28 träsnitt. Nött halvfranskt band. | |
| Bertel Bager | 250 kr |
| Naturen som formgivare | |
| Stockholm 1957. 194 s. Illustr. Klotband med skyddsomslag. | |
| C.A.T. Björkman | 400 kr |
| Handbok i skogs-skötsel | |
| Stockholm 1868. 305 s. Illustr. Ngt nött halvfranskt band. | |
| Robert Brown | 900 kr |
| Prodromus florae novae Hollandiae et insulae van diemen | |
| Germany 1960. 590 + 40 pp. Cloth. Reprint. Fine. | |
| E. Collinder | 150 kr |
| Medelpads flora | |
| Uppsala 1909. 187 s. Häfte. Liten reva. | |
| M.W. von Duben | 400 kr |
| Handbok i vextrikets naturliga familjer | |
| Stockholm 1841. 350 s. Klotband. Gott skick. | |
| Olof Eneroth | 600 kr |
| Om Sveriges fruktträdsodling samt om allmänna fruktutställningar | |
| Stockholm 1862. 31 s. Häfte. | |
| C.J.Hartman | 250 kr |
| Svensk och norsk excursions-flora | |
| Stockholm 1846. 189 s. Enkelt klotband. | |
| Eric Hulten | 500 kr |
| Atlas över växternas utbredning i norden - Fanerogamer och ombunksväxter | |
| Stockholm 1950. 512 s. Illustr. Klotband med skyddsomslag. | |
| C.G. Indebetou | 250 kr |
| Om odling av kärr och mossar | |
| Norrköping 1851. 60 s. Trasigt klotband. | |
| Torsten Lagerberg m.fl | 700 kr |
| Vilda växter i norden 1-5 | |
| Stockholm 1947-1952. 1851+443+919 s + 212 planscher. Andra och kompletterade upplagan. 5 vol. | |
| Torsten Lagerberg | 100 kr |
| Svenska fjällblommor | |
| Stockholm 1942. 185 s + 200 planscher. Klotband. | |
| Fr. Laurell | 150 kr |
| Svenska växtnamn och binär nomenklatur | |
| Uppsala 1904. 81 s. Häfte. | |
| H. Lilja | 400 kr |
| Flora öfver Sveriges odlade vexter | |
| Stockholm 1839. 176 s. Klotband. | |
| W.Liljeborg | 750 kr |
| Sveriges och Norges fiskar 1-3 | |
| Upsala 1891. 782 + 788 + 830 s. Tre röda gedigna halvfranska band i bra skick. | |
| F.J.F. Meyen | 300 kr |
| Utkast till växt-geografien jemte utförliga undersökningar öfver de viktigaste culturväxternas fädernesland, odling och nytta | |
| Örebro 1841. 165 + 308 + 127 s samt karta. Nött halvfranskt band. | |
| Daniel Muller | 1500 kr |
| Trädgårds-skötsel 1-3 | |
| Stockholm 1888. 335 + 407 + 244 samt 12 planscher samt många trägravyrer. Halvfranskt band i mycket gott skick. Tre delar i ett band. | |
| Omfattar Frukt- och köksväxtodling, blomsterskötsel i växthus och boningsrum samt trädgårdsanläggningskonst. |
| Gregor Paulsson (red). | 400 kr |
| Trädgårdskonst 1 - Hantverkets bok | |
| Stockholm u.å. 460 s. Illustr. Halvfranskt band. Några fläckar på bakre insidan. | |
| F.Runert | 200 kr |
| Sampels gartenbuch fur Gärtner und Gartenlebhaber | |
| Berlin 1929. 475 s. Illustr. Dekorerat klotband. | |
| August Sach | 300 kr |
| Deutche Leben in der Vergangenheit 1-2 | |
| Halle 1890. 804 + 875 pp. Later cloth. A good copy. | |
| Paul Schutze | 300 kr |
| Illustriertes Gartenbuch | |
| Germany (ca 1920). 444 pp. Illustr. Decorated cloth. | |
| Sten Selander | 400 kr |
| Floristic Phytogeography of South-Western Lule Lappmark+ Kärlväxtfloran i sydvästra Lule Lappmark | |
| Uppsala 1950. 199 + 152 s + kartor. Del 1 fläckig och något trasig. Tillskrift från förf. Häften. | |
| Ovald Sirén | 2500 kr |
| Kinas trädgårdar 1-2 | |
| Stockholm 1948. 152 + 254 s. Rikt illustr. Halvfranskt band i gott skick. | |
| H.Spaak | 350 kr |
| Försök till handbok i humleodling | |
| Ulricehamn 1883. 50 s. Utvkningsbar plansch. Nött häfte. | |
| Richard Sterner | 300 kr |
| Flora der insel öland | |
| Uppsala 1938. 169 s + 294 fig. Klotband. | |
| A. Stuxberg | 500 kr |
| Sveriges och Norges fiskar | |
| Göteborg 1895. 678 s. Illustr. Rött klotband i gott skick. | |
| K. Fr. Thedenius | 250 kr |
| Flora öfver Uplands och Södermanlands fanerogamer och bräkenartade växter | |
| Stockholm 1871. 524 s. Nött och fläckigt klotband. | |
| Georgio Wahlenberg | 1500 kr |
| Flora Upsaliensis enumerans Plantas Cirka Upsaliam sponte crescentes | |
| Upsala 1820. (10) + 495 s. Senare pappband. | |
| Bertil Wahlin | 250 kr |
| Nordiska ogräs | |
| Linköping 1957. 247 s. Illustr. Linneband. | |
| J.L.Wansa | 350 kr |
| Trädgårds-katekes - Regler för nyttiga trädgårdswertes odling | |
| Malmö 1852. 127 s. 2 utvikningsbara planscher. Nött häfte. Baksidan loss. | |
| Hugo Werner | 200 kr |
| Potatisodlingen efter dess nuvarande rationella ståndpunkt | |
| Helsingborg 1904. 196 s. Klotband. | |
| Julius von Wiesner | 750 kr |
| Die Rohstoffe des Pflanzenreiches 1-3 | |
| Leipzig und Berlin 1914. 789+875+1018 s. Illustr. Halvfranska band. 3 vol. | |
| Joh. Em. Wikström | 5500 kr |
| Öfversigt af Stockholms-traktens Natur-Beskaffenhet + Stockholms Flora | |
| Stockholm 1839. (Karta) + (6) +185 + 423 + 27 + Bihang 80 s. | |
| Senare klotband. De första fem sidorna i den första boken saknas. I övrigt i gott skick. Rar. |
| Åke Åkerman | 750 kr |
| Svensk växtförädling 1-2 | |
| Stockholm 1951. 745 + 843 s. Illustr. Halvfranska band. 2 vol. | |
| Ewaldus Ährling (Carl von Linné) | 100 kr |
| Flora Dalekarlica | |
| Örebro 1873. (nytryck). 130 s. Ouppsprättad. Häfte. | |