varia


CL. Adelsköld400 kr
Utdrag ur mitt dagsverks- och pro diverse-konto - lefnadsminnen
Albert Bonniers förlag 1899-1901. 351 + 384 + 493 + 536 s. Halvklotband. 4 vol. Gott skick.

S.Adlersparre & S.Leijonhuvud300 kr
Fredrika Bremer 1-2
Stockholm 1896. 415+414 s. Klotb. 2 vol.

Gottfrid Adlerz200 kr
Myrornas liv
Stockholm 1913. 243 s. Illustr. Halvfranskt band i gott skick

(Åhlen & Åkerlund)350 kr
Hösten - Vintern 1918-1919. Katalog no 62.
Stockholm 1918. 240 s. Rikt illustr. Häfte.

(Åhlen & Holm)350 kr
Katalog för våren och sommaren 1918
Stockholm 1918. 184 s. Rikt illustr. Häfte.

Aisaburo Akiyama400 kr
Geisha girl
Yokohama 1937. 14 s. Illustr. Ngt trasigt klotband.

Alan Aldridge250 kr
The Beatles och deras värld
Walström & Widstrand 1969. 156 s. Illustr.

Sven Almqvist300 kr
Johann Kankel - Per Brahes boktryckare på Visingsö
Uppsala 1965. 169 s. Illustr. Klotband.

K.A. Andersson400 kr
Fiskar och fiske i Norden 1-2
Stockholm 1964. 769 s. Två halvfranska band i gott skick.

Gabriel Anrep1000 kr
Svenska slägtboken Första serien: 1-3
Stockholm 1871. 508 + 512 + 541 s. Ngt nötta privatinbundna klotband utan ryggettikett. 3 vol.

Katherine Anthony500 kr
Feminism in Germanay and Scandinavia
London 1916. 260 pp. Green cloth.

Ernst Arbman900 kr
Ecstasy or religious trance; 1-3
Uppsala 1963. 279 + 668 + 434 s. Cloth with d/j. 3 vols.

Herman Bank300 kr
Ädelstenar och mineraler
Esselte 1985. 125 s. Illustr. Inb. med skyddsomslag. Kassett.

Knut Barr200 kr
Linnés Nemesis Divina
Stockholm 1923. 162 s. Halvfranskt band.

Sven Barthel250 kr
Sill och fisk
Stockholm 1929. 167 s. Klotband. Medbundet omslag. Fint ex.

Hilaire Belloc200 kr
The Jews
Great Britain 1922. 308 s. Cloth.

Moritz Benedikt500 kr
Die Seelenkunde des Menchen
Leipzig 1895. 372 s. Klotband. Itu.

Immanuel Benzinger2500 kr
Zeitschrift des Deutchen Palaestina-Vereins Band 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 29, 30, 31, 33, 35,37,38, 40
Leipzig 1898- 1917. Illustr. Blue cloth.

Arthur Berger & Gösta Grönberg300 kr
Jakten hos skilda folk nu och fordom
Stockholm 1931. 480 s. Illustr. Klotband (Bonniers bokbinderi).

Gösta Bergman300 kr
Den moderna teaterns genombrott 1890-1925
Stockholm 1966. 579 s. Illustr. Klotband med skyddsomslag.

Erik Bergvall2500 kr
Berättelse över olympiska spelen 1936.
Stockholm 1936. 368 s. Illustr. Blått klotband i gott skick.

Erik Bergvall3000 kr
V. Olympiaden - Officiell redogörelse för olympiska spelen 1912
Stockholm 1913. 1067 s. Illustr. Dekorerat klotband. Bra skick.

John Bernström100 kr
Spelkort
Nordiska museet 1959. 90 s. Illustr. Häfte.

Hans Berrum500 kr
Norges posthistorie 1647-1719
Kristiania 1902. 221 s. Nött halvfranskt band.

Charles Bertram800 kr
A Magician in many lands
London 1911. George Routledge & sons. 315 pp. Illustr. Cloth.

Iwan Bloch500 kr
Die Prostitution 1-2
Berlin 1912. 870 + 728 s. Half marocco. 2 vols. Good.

Oscar Bloch200 kr
Döden
Stockholm 1904. 474 s. Ngt nött klotb.

J.C. Bluntschli400 kr
Allgemeine Statslehre
Stuttgart 1886. 639 pp. Half marocco.

G. Bock & W. Weigel400 kr
Handbuch der Faustfeurwaffen
Verlag J. Neumann 1968. 4:e uppl. Rikt illustr. Klotband.

Reinhard Brauns2500 kr
Das Mineralreich
Verlag von J.F.Schreiber 1912. 440 pp. Illustr. Some pages loss. Otherwise in good condition. Cloth.

Nils-Arvid Bringeus400 kr
Klockringningsseden i Sverige
Lund 1958. 351 s. Illustr. Halvfranskt band. Gott skick.

P.G. Broman500 kr
Anteckningar öfver jagt- och skjutkonst
Stockholm 1882. 230 s. Illustr. Hårt nött halvfranskt band.

Sir Thomas Brown300 kr
Religio Medici
New York 1906. 392+4 s. Blue cloth.

Lennart Brunnhage250 kr
Idrottsboken 1948
Svenska sportförlaget 1948. 455 s. Illstr. Förlagets dekorerade halvfranska band.

Lennart Brunnhage250 kr
Idrottsboken 1950
Svenska sportförlaget 1950. 467 s. Illustr. Förlagets dekorerade halvfranska band.

Lennart Brunnhage250 kr
Idrottsboken 1949
Svenska sportförlaget. 476 s. Illustr. Förlagets dekorerade halvfranska band.

Lennart Brunnhage750 kr
Idrottsboken 1946
Stockholm 1946. 444 s. Illustr. Förlagets halvklotband. Namnteckning.

Lennart Brunnhage250 kr
Idrottsboken 1947
Svenska sportförlaget 1947. 459 s. Illustr. Förlagets dekorade halvfranska band.

Lennart Brunnhage400 kr
Idrottsboken 1946.
Stockholm 1944. 444 s. Illustr. Blekt och något nött band.

Lennart Brunnhage1500 kr
Idrottsboken 1946
Svenska sportförlaget 1946. 444 s. Illustr. Förlagets dekorerade halvfranska band. Något blekt.

René Bull250 kr
Den ryska baletten
Stockholm 1919. 8 s + 12 färgplanscher. Klotb.

A.W.Byvanck150 kr
De middeleeuwsche boekillustatie in de noordelijke nederlanden
Utrecht 1918. 84 s. Illustr. Cloth.

(Cassells)500 kr
Cassells dictionary of Cookery
Cassells and Company 1899. 1178 s. Illustr. Red cloth.

Herbert Casson & H.M.Geiger350 kr
Das Schaufenster-Lehrbuch
Berlin 1930. 312 + 6 pp. Illustr. Cloth.

A. Cornelius Celsus750 kr
Om läkekonsten - Åtta böcker
Lund 1906. 666 s. Illustr. Klotband. Bra skick.

(Congres international des...)250 kr
Congrés international des sciences anthropologiques et ethnologiques
Köpenhamn 1939. 397 s. Klotband.

Svend Dahl150 kr
Bokens historia
Stockholm 1961. 285 s. Illustr. Klotband med skyddsomslag.

F.A. Dahlgren800 kr
Glossarium öfver föråldrade eller ovanliga ord och talesätt i svenska språket
Lund 1961. 1044 s. Privatinbundet halvfranskt band utan titelettikett.

Fritz von Dardel350 kr
Dagboksanteckningar 1873-1876
Stockholm 1916. 255+236+280s. Illustr. Vackert gediget halvfranskt band.

Heinrich Dernburg1200 kr
System der Römischen Rechts 1-2
Berlin 1912. 1110 00. Half marocco. Slightly worn. 2 vols.

Leopold Dipper500 kr
Das Mikroskop und seine anwendung; 1
Braunschweig 1882. 1030 s. Illustr. Hårt nött och skadat skinnband.

J.G. Dollman & J. B. Burlace1000 kr
Rowland Ward´s Record of Big Game; Horn & Tusk measurements
London 1928. 523 p. Illustr Cloth. Slightly worn.

E. Duclaux300 kr
Traité´de Microbiologie
Paris 1898. 632 p. Illustr. Half marocco.

Gustaf Fr.Ek200 kr
Stockholm gatuskyltar berätta
Stockholm 1933. 196 s. Främre omslag medbundet. Nött hfrbd. Exlibris.

Sven Ekman150 kr
Djur i de svenska fjällen
Stockholm 1944. 428 s. Illustr. Klotband med skyddsomslag.

Lehrbuch des Burgerlichen Recht 1-32500 kr
Endemann
Berlin 1903. 1382 + 1027 + 946 + 675 pp. Half marocco. A nice set. 4 vols.

Eduard van Ermen & Erik van Mingroot700 kr
Sverige och de skandinaviska länderna i gamla kartor och tryck
Atlantis 1987. 143 s. Illustr. Inb med skyddsomslag.

A. Escoffier600 kr
Modern kokkonst
Stockholm 1909. 722 s. Något blekt klotband.

(Estonian Theological Society in Exile)1500 kr
Papers of the estonian theological society in exile 1-10
Cultura Press, Belgium. 1969-1984. 10 vols.

Robin Fåhraeus350 kr
Läkekonstens historia
Stockholm 1944. 418 s. Illustr. Något nött halvfranskt band.

Bengt Ferner350 kr
Försök af vifa, det olika climater icke verka hos folkslagen olika lynnen och själens förmögenheter uti et tal
Stockholm 1780. 46 s. Häfte. Taget ur band. Fläck.

Anselm Ritter von Feuerbach400 kr
Aktenmäktige Darstellung merkwurdiger Verbrechen
Frankfurt a.M. 1849. Nött halvfranskt band.

Irving Fisher600 kr
Die Kaufkraft des Geldes
Verlag von Georg Reimer1916. 435 pp. Half marocco. Fine.

(C.Florman m.fl)250 kr
Svenskt flyg och dess män
Stockholm 1940. 637 s. Illustr. Halvfranskt band.

C. Forssenius150 kr
Om hafs-kuren
Göteborg 1891. 176 s. Klotband i gott skick. Liten fläck på titelsidan.

Sigmund Freud200 kr
Drömtydning 1-2
Stockholm 1927. 290+227 s. Hft. Nyskick. (Vetenskap och bildning).

L.H.Friedländer250 kr
Föreläsningar i medicinens historia
Örebro 1843. 378 s. Klotb.

Axel Fromell100 kr
Stora teatern i Göteborg 1893-1929
Göteborg 1929. 507 s. Illustr. Klotband.

Gadd500 kr
Om allmogemålet i Östra Härad av Jönköpings län
Carlscrona 1871. 98 s. Klotband utan ryggettikett.

Louis de Geer250 kr
Minnen 1-2
Stockholm 1892. 281+300 s. Två halvfranska band i gott skick.

Fritz Giese500 kr
Körperseele
Munchen u.å. 200 s. Illustr. Klotband.

Hugh S. Gladstone500 kr
Record Bags and Shooting records
London 1930. 319 p. Illustr. Cloth.

Julius Glaser2500 kr
Handbuch des Strafprozesses 1-3
Leipzig 1883. 747 + 602 + 752 pp. Later red cloth. A nice set. 3 vols.

Kurt Graaf300 kr
Den svenska varmblodshästen historia under 200 år
Västervik 2004. 586 s. Illustr. Inb.

Furchtegott Graessner1500 kr
Vogeleier mittel-europas
Magdeburg 1896. 183 s + 24 litograferade planscher. Pappband med nött titelettikett.

Gunnar Grane100 kr
Svenskt folkliv i våra dagar
Stockholm 1917. 864 s. Illustr. Dekorerat klotband.

Anna-Lisa Grängsberg150 kr
Estniska sagor och sägner
Helsingfors 1945. 144 s. Halvklotband. Bonniers bokbinderi.

(Gymnastik)500 kr
Svenska gymnasternas olympiafärd 1936
Göteborg 1936. 55 s. Illustr. Häfte. Bra skick.

Em. Hagdahl350 kr
Kok-konsten som vetenskap och konst
Stockholm 1963. 1006 s. Illustr. Omtryck av den eftersökta 2:a uppl. Klotband i gott skick.

Bengt Häger200 kr
Rolf de Marés svenska balett
Lindfors bokförlag 1947. 221 s. Illustr. Ngt nött häfte.

Tord Hall (Red)500 kr
Sigma - En matematikens kulturhistoria 1-6
Stockholm 1959-60. 2590 s. Illustr. Förlagets blå klotb.6 vol. Box.

A. Hammarlöw750 kr
Svenskt rimlexikon 1-2
Stockholm 1920. 304 + 282 s. Klotband. Biblioteksstämpel. 2 vol.

Adolf Held400 kr
Sozialismus sozialdemokratie und sozialpolitik
Leipzig 1878. 156 pp. Cloth.

Olof Hellquist 1200 kr
Svensk etymologisk ordbok 1-2
Malmö 1948. 1484 s. Halvfranska band. 2 vol. Exlibris.

Paul Hellström300 kr
Norrlands jordbruk
Uppsala 1917. 685 s. Illustr. Halvfranskt band i gott skick.

Karl Hildebrand & Axel Fredholm300 kr
Svenskarna i Amerika 1-2
Stockholm 1926. 368 + 362 s. Illustr. Klotband. 1 vol.

Olof Hillberg (Red)300 kr
Teater i Sverige - utanför huvudstaden
Stockholm 1948. 557 s. Illustr. Rött hfrbd.

Herman Hofberg400 kr
Svenskt biografiskt handlexikon 1-2
Stockholm 1906. 630+815 s- Illustr. Hfrbd. 2 vol.

Herman Hofberg400 kr
Svenskt biografiskt handlexikon 1-2
Stockholm 1906. 630 + 815 s. Illustr. Två gedigna halvfranska band. Ngt nötta.

Harry v.Hoffman200 kr
Baltische Postorte 1858-1916
Hamburg 1986. 286 s. Hft.

Wieland Schmied250 kr
GISELBERT HOKE
Salzburg 1983. 12 p + 182 plates. Cloth.

Ingrid Hollinger200 kr
Regi och spelstil på Dramatiska teatern 1900-1910 speglade genom några uppsättningar av Emil Grandinson och Gustaf Linden
U.o. 1973. A.A.

C.T.Holmström m.fl 1500 kr
Våra fåglar i Norden 1-4
Stockholm 1942. 2004 s. Illustr. Gröna halvfranska band. 4 vol.

Magnus Huss400 kr
Om kaffe - dess bruk och missbruk
Stockholm 1865. 67 s. Häftad. Bakre omslag loss. Nött. Ovanlig.

Kurt Jaeger100 kr
Die Deutchen Banknoten seit 1871
Basel 1969. 287 s. Illustr. Klotband.

L.A. Jägerskiöld & Gustaf Kolthoff500 kr
Nordens fåglar 1-2
Stockholm 1926. 523 s + 165 planscher. Nötta klotband. 2 vol.

Franz Jahnel300 kr
Die gitarre und ihr Bau
Frankfurt am Main 1963. Verlag Das Musikinstrument. 251 s. illustr. Linneband. Några blyertsunderstrykningar.

Bror Jansson100 kr
Johannes Matthiae Gothus och hans plats i gudstjänstlivets historia
Lund 1954. 290 s. Hft.

Kungl. järnvägsstyrelsen100 kr
Sveriges järnvägar hundra år
Stockholm 1956. 664 s. Illustr. Inb.

(Kungl. Järnvägsstyrelsen)250 kr
Statens järnvägar 1906-1931, 1-2
Stockholm 1931. 808 + 796 s. Illustr. Klotband. Två vol.

400 kr
Wigtiga historiska upplysningar om Jesu werkliga dödssätt
Köping 1880. 81 s. Häfte. Något trasigt.

Rudolph von Jhering1800 kr
Zweck im recht 1-2
Leipzig 1877-1883.557 +716. Half marocco. 2 vols.

Okakura Kakuzo300 kr
Boken om té
Stockholm 1921. 183 s. Halvfranskt band i gott skick.

350 kr
Karduwansmakare-Gesällers Handtwerksbruk och Sedwänja
Wenersborg 1830. 16 s. Inbundet i ett senare häfte.

Axel Kerfe450 kr
Svensk kokkonst
Stockholm 1917. 1028 + 11 planscher i färg. Dekorerat klotband. Bra skick.

Heinz Kindermann1200 kr
Theatergeschichte Europas 1-10
Otto Muller Verlag. 10 vols. Cloth.

Magnus Kinnander250 kr
Sveska frimureriets historia
Stockholm 1943. 165 s. Illustr. Klotband.

Oskar Kjellén150 kr
Le patois de la region de Nozeroy
Göteborg 1945. 253 pp + 25 plates.

G.E.Klemming & J.G.Nordin200 kr
Svensk boktryckeri-historia
Stockholm 1983. 656s + tillägg 115s. Pappband.

G.E. Klemming400 kr
Läke- och örte-böcker från Sveriges medeltid
Stockholm 1883. 504 s. Pergamentband.

Arvid Knöppel200 kr
Hjortdjur
Stockholm 1953. 81 s + 151 fig. Klotband.

Hans Koenig250 kr
Le Conseiller de l´Ascensionniste
Geneve 1918. 166 s. Illustr. Häfte.

Halvdan Koht100 kr
Henrik Ibsen - ett diktarliv 1-2
Oslo 1954. 315 + 323 s. Illustr. Klotband. 2 vol.

Viktor Koressaar (editor)200 kr
Estonian poetry and language - Studies in honor of ants oras
Stockholm 1965. 301 s. Klotband med skyddsomslag.

(Kungl.Järnvägsstyrelsen)200 kr
Sveriges järnvägar hundra år 1856-1956
Stockolm 1956. 664 s. Illustr. Klotband.

(Kungl. Järnvägsstyrelsen)350 kr
Statens järnvägar 1906-1931. 1-2
Stockholm 1931. 809 + 795 s. Illustr. Förlagets klotband. Gott skick. 2 vol.

Otto Lagercrantz200 kr
Recepte fur silber, steine und purpur
Uppsala 1913. 248 s. Klotband.

William Lee250 kr
Brännwin och salt, ett läkemedel emot gikt, rheumatism, andtäppa, lungsot och andra krämpor
Stockholm 1864. 40 s. Nött häfte.

G. Lesbouyries 500 kr
Les Pathologogie des Oiseaux 1-2
Paris 1941. 868 pp. Illustr. Cloth. 2 vols.

(Hans Levart)500 kr
Olympiska spelen; XIV Olympiaden-London 1948. Tidigare vinterspel och S:t Moritz 1948
Stockholm 1948. 494 s. Illustr. Linneband. Genomgående vattenskadad, dock ej störande.

Hans Levart200 kr
XVI Olympiaden Melbourne 1956 med vinterspelen Cortina
Stockholm 1960. 375 s. Illustr. Förlagets dekorerade linneband.

Ivar Lignell400 kr
Telefon och telegraf i Sverige 1-2
Stockholm 1935. 1205 s. Illustr. Två halvfranska band.

H. Limborg400 kr
Handbok i fiske och fiskodling
Stockholm 1880. 230 s. Något nött halvfranskt band. Bortklippt namnteckning på försättsbladet.

Gust. Lindberg400 kr
A Railway-Journey - Gefle -Dala Järnväg
Gefle 1893. 78 s. Illustr. Kartan saknas. Klotband utan ryggettikett. Namnteckning.

C.A.M.Lindman1500 kr
Bilder ur nordens flora 1-3
Stockholm 1922-1926. 635 s + 663 kromlitograferade planscher. Tre halvfranska band.

Carl Lindroth800 kr
Die fennoskandischen carabidae 1-2
Göteborg 1945. 709 +277 planscher.

(Isidore Liseux)500 kr
Lde Kama Soutra - de Vatsyana - Regles de lámour des Brahmanes
Paris (1880). 264 pp. Half marocco. Good.

Franz v. Liszt400 kr
Lehrbuch des Deutchen Strafrechts
Berlin 1908. 689 pp. Half marocco.

Einar Lönnberg300 kr
Sveriges jaktbara djur
Stockholm 1923. 573 s. Illustr. Halvfranskt band.

Einar Lönnberg300 kr
Jakt och jaktvård
Stockholm 1925. 524 s. Illustr. Hfrbd.

Bo Lönnqvist200 kr
Dräkt och mode i ett landsbygdssamhälle 1870-1920
Helsingfors 1972. 398 s. Illustr. Hft.

H. Lundborg1000 kr
Svenska folktyper
Stockholm 1919. 235 s. Illustr. En sida loss och några sidor lite lösa. Ngt nött halvfranskt band.

Alice Lyttkens250 kr
Svenska kvinna
Uppsala 1941. 715 s. Illustr. Klotb.

Ernst Manker200 kr
De svenska fjällapparna
Stockholm 1947. 548 s. Illustr. Klotband med skyddsomslag.

Robert Meldau350 kr
Zeichen - Warenzeichen - Marken
Verlag Gehlen 1967. 477 s. Illustr. Klotband.

W.Meves1800 kr
Atlas övfer skandinaviens däggdjur + supplement: Kranier
Stockholm 1873. Med 132 figurer på 22 planscher i litografi + 98 figurer på fyra planscher. Orginalklotband i gott skick. Ryggen blekt.

Åke Meyerson300 kr
Studier i Serafimerlasarettets instrumentsamling
Stockholm 1952. 135 s. Illustr. Klotb. Namnteckning.

D.L. Moody300 kr
Power From On High or, the Secret of Success in Christian Life and Christian Work
London (ca 1890). 125 s. Cloth.

Theatre Mosps1000 kr
Theatre du proletariat de moskou - Dix ans dáktivite du theatre du conceil regional des syndikats de moskou Theatre Mosps
Moskou 1934. 204 pp + 2 plates. Cloth. On russia.

Fredrick W. Mote & Howard L. Goodman400 kr
Calligraphy and the East Asian Book
Boston 1989. Shambhala. 248 s. Illustr. Klotb med skyddsomslag. Nyskick.

Axel Munthe250 kr
Boken om San Michele
Stockholm 1936. 481 s. Illustr. Klotband.

Adolphus Murray500 kr
Desrcriptio Arteriarum Corporis Humani in Tabulas Redacta quam antea Disfertationum forma exhibuit
Upsala 1798. 120 s. Häfte. Hål i bakre pärmen och i de sista sidorna.

Gustavus Myers400 kr
Geschichte der grossen amerikanischen Vermögen 1-2
Fischer verlag 1916. 800 pp. Cloth. 2 vols.

Uno Myggan Ericson1000 kr
Myggans nöjeslexikon 1-14
Höganäs 1991. Förlagets röda band. Gott skick. 14 vol.

Carl Fridrich Naumann400 kr
Elemente der Mineralogie
Leipzig 1907. 15 uppl. 821 s. Illustr mit 1113 figuren im text. Något nött hfrbd.

J. D. Neergard250 kr
Försög til en pragmatisk fremstilling af laeren om menneskets temperamenter...
Kjöbenhavn 1850. 360 s. Illustr med en plansch. Halvfranskt band. Lagerfläckig.

FranZ Ludwig von Neugebauer1500 kr
Hemaphroditismus beim Menschen
Leipzig 1908. 748 p. Illustr. Cloth. Good.

Bernhard Neumann300 kr
Elektrometallurgie des Eisens
Verlag von Hilmer Kapp 1907. 174 s. 89 fig. Ngt blekt halvfranskt band.

(Nobelstiftelsen)300 kr
Alfred Nobel och hans släkt
Stockholm 1926. 325 s. Ilustr. Halvfranskt band. Blekt och något fläckig.

Erland Nordenskiöld200 kr
Modifications in indian culture trough inventions and loans
Göteborg 1930. 256 s. Illustr. Häfte.

Georg Nordensvan500 kr
Svensk teater 1-2
Stockholm 1917. 370 + 504 s. Illustr. Dekorerade klotband. 2 vol.

Osc. Nordqvist450 kr
Sötvattenfiske och fiskodling
Stockholm 1922. 824 s. Illustr. Halvfranskt band.

Nya Kopparbergs Bergslags Hembygdsförening200 kr
Ljusnars-Kopparberg -en hembygdsbok
Lindesberg 1960. 548 s. Illustr. Klotb.

(Åke Ohlmarks)400 kr
De svenska ladskapslagarna
Stockholm 1976. 711 s. Illustr. Förlagets dekorerade skinnband i gott skick.

Kamillo edlen von Ohmeyer250 kr
Verfugung uber kunftige rechte
Franz Deuticke 1909. 261 pp. Half marocco.

Knud Oldenow250 kr
Bogtrykkerkunsten i Grönland
Köpenhavn 1957. 234 s. Illustr. Hft.

Gunar Ollén100 kr
Svensk amatörteaterhistoria 1865-1978
Borås 1979. 279 s. Illustr. Inb.

Bror Olsson100 kr
Postillor och plagiat
Malmö 1954. 142 s. Illustr. Hft. Kassett.

4000 kr
Ryttarolympiaden i Stockholm 1956 - The equestrian games of the XVlth olympiad
Stockholm 1956. 270 s. Illustr. Klotband.
Med två kartor och två tabeller i ficka på bakre pärmens insida.

Olof Östergren400 kr
Nusvensk ordbok 1-5
Stockholm 1981. Ca 6000 s. 5 vol. Nytryck. Klotband med skyddsomslag. Några fläckar på ovansidan.

P.N.Peterson400 kr
Ordbok över Valldamålet
Lund 1946. 1555 s. Klotb.

S.A.Pfannenstill250 kr
Sockersjukan och dess behandling
Stockholm 1901. 232 s. Klotb.

Georges Pillement300 kr
Anthologie du theatre francais contemporain
Paris 1945. 444 s. Häfte.

Gunnar Pipping250 kr
The Chamber of Physics
Stockholm 1977. 250 s. Illustr. Häfte.

Alexandrs Platbarzdis200 kr
Sveriges första banksedlar; Stockholms bancos sedelutgivning 1661-1668
Stockholm 1960. 324 s + planscher. Inb.

von A. Platbärzdis200 kr
Die könglich schwedische munze in Livland - Das munzwesen 1621-1710
Stockholm 1968. 533 s. Illstr. Häfte.

A.Platbarzdis200 kr
Die Zahlungsmittel Estlands, Lettlands, Livlands
Stockholm 1963. 56 s + 30 planscher. Hft.

A.Platbarzdis250 kr
Coins and Notes of Estonia, Latvia and Lithuania
Stockholm 1968. 123 s. Illustr. Klotband med skyddsomslag.

A.Platbarzdis300 kr
Die Munzen und das Papiergeld Estlands, Lettlands, Litauens
Stockholm 1957. 202 s + 30 planscher. Hft.

Carl Friedrich Plattner1200 kr
Probirkunst
Leipzig 1865. 679 s. Hfrbd.

Hugh. B. C. Pollard300 kr
Game birds and game bird shooting
London 1936. 284 p. Illustr. Cloth.

C. Postma150 kr
Växternas mosaik
Stockholm 1960. 173 s. Illustr. Klotband.

C.F. Puchta1500 kr
Geschichte des Recht 1-2
Leipzig 1893. 582 + 544 pp. Half marocco. 2 vols. Good.

200 kr
Quo Vadis 1-4
Göteborg 1948-50- 192 s. Illustr. 4 vol. Orginalkartongen saknas.

(Radar School)250 kr
Principles of Radar
New York 1946. Blue cloth.

Claes Rålamb2500 kr
Observationes juris practicae. Thet är, Åtskillighe ...+ Kort Beskrifning öfver thet som wid Constantinoplitaniske Resan...
Stockholm 1679. (16) + 330 + (37) s + 93 + (11) s.
Samtida något trasigt skinnaband. Pärmarna något skeva. Bra inlaga.

Hans Rectanus150 kr
Leitmotivik und form in den musikdramatischen werken Hans Pfitzners
Wursburg 1967. 190 s. Hft.

Märta Helena Reenstierna1800 kr
Årstadagbken 1-3
Stockholm 1946. 499+554+482 s. Illustr. Ngt nötta halvfranska band. 3 vol.

Helena Märta Reenstierna500 kr
Årstadagboken 1-3
Stockholm 1985. 504 + 554 + 482 s. Klotband. 3 vol. Bra skick.

Mats Rehnberg200 kr
Ljusen på gravarna
Stockholm 1965. 344 s. Illustr. Häftad.

Johan Ernst Rietz1500 kr
Svenskt dialektlexikon - Ordbok öfver svenska allmogespråket
Lund 1962. 859 s. Halvfranskt band. Inklistrade lappar på insidan.

Anna Jane Rossing100 kr
Studier i den heliga Birgittas Spiritualitet
Stockholm 1986. 226 s. AA. Hft.

Gustaf Rudebeck (red)500 kr
Våra svenska fåglar i färg 1-2
Stockholm 1962. 697 s + 192 färgillustrationer i kassett. Två vol + kassett. Gott skick.

Konstantin Rudnitsky400 kr
Meyerhold - The director
Ardis 1981. 565 s. Illustr. Klotband med skyddsomslag.

H.W.Schomerus200 kr
Meister Eckehart und Manikka-Vasagar - mystik auf deutchen und indischem Boden
Germany 1936. 191 s. Klotband.

Henrik Schuck150 kr
Bidrag till svensk bokhistoria
Stockholm 1900. 180 s. Klotb. Några blyertsunderstrykningar.

Alexander Innes Shand450 kr
Shooting
London 1902. 352 p. Illustr. Cloth. Good.

L. H. Wisme Shaw400 kr
Snipe and woodcock
Longmans, Greens & Co. 1903. 298 p. Illustr. Cloth.

350 kr
Sirapskokning och kaffe-surrogat av sockerbetor jemte en kort anwsing om sockerbetans odling
Stockholm 1869. 8 s. Häfte.

Nils Nilsson Skum500 kr
Valla renar
Uppsala 1955. 102 s.Illustr. Häfte. Gott skick.

Bertil Söderberg300 kr
Les Instruments de musique au bas-congo et dans les regions avoisinantes
Stockholm 1956. 284 s + 26 planscher. Hft.

Soldan-Heppe250 kr
Geschichte der Hexenprozesse 1-2 - Neue Bearbeitet und her-ausgegeben von Max Bauer
Munchen (1920). 563+455 s. Illustr. Pergamentband. 2 vol Tryckta i 100 ex.

Werner Sombart250 kr
Sozialismus und Soziale Bewegung
Jena 1905. 329 pp. Half marocco.

Richard South300 kr
The Butterflies of the British Isles
London u.å. Fredrick Warne & Co. 207 s. Illustr. Dekorerat klotb.

George Spaak100 kr
Männen kring Carl Daniel Ekman och tillkomsten av världens första sulfitcellulosafabrik
Stockholm 1957. 120 s. Illustr. Hft.

Harry Ståhl (Red)100 kr
Nordiska namn - festskrift till Lennart Moberg
Lund 1974. 331 s. Inb.

Carl Ivar Ståhle125 kr
Vers och språk i vasatidens och stormaktstidens svenska diktning
Stockholm 1975. 471 s. Klotband med skyddsomslag.

(Stora Kopparbergs Bergslags Aktiebolag)100 kr
Stora Kopparbergs Bergslags aktiebolag - Tabeller och formler
Uppsala 1923. 217 s. Klotband.

Anton Stuxberg300 kr
Sveriges och Norges fiskar jämte inledning till fiskarnes naturalhistoria
Göteborg 1895. 678 s. Illustr. Inbunden i pappband med ryggettikett.

C.R.Sundström500 kr
Handbok för hundvänner
Stockholm 1889. 522 s. Illustr. Hfrbd.

The Svedberg250 kr
Studien zur lehre von den kolloiden lösungen
upsala 1907. 160 s. Illustr. Häfte.

(Svenska Kennelklubben)400 kr
Hundboken 1-2
Stockholm 1957. 600 + 597 s. illustr. Halvfranska band. 2 vol.

(The Swedenborg Society)200 kr
Transactions of the International Swedenborg Congress (1910)
London 1912. 373 pp. Cloth. Exlibris.

(Svordomar)400 kr
Kort och tydelig Underwisning om Lagliga och fyndiga Seder och Swordomar tillika med en allvarlig warning ...
Joh Laur. Horrn 1777. 22 s. Inbunden i ett senare häfte.

Thor Thörnblad500 kr
Trådlös telegrafi
Stockholm 1911. 932 s. Illustr. Klotband.

Björn Tiberg300 kr
Mineralfyndigheter
Falun 1932. 524 s. Illustr. Inb.

Carl-Herman Tillhagen250 kr
Folklig läkarkonst
Falköping 1977. 378 s. Iillustr. Klotband med skyddsomslag.

Carl-Herman Tillhagen250 kr
Folklig läkekonst
Stockholm 1958. 378 s. Illustr. Klotband.

Bertel Tingström100 kr
Svensk numismatisk uppslagsbok
Stockholm 1968. 264 s. Illustr. Klotband med skyddsomslag.

G. Torsell900 kr
Anvisning till nödbrödsämnen 1:a häftet Om användandet av Lafvar till föda
Upsala 1845. 16 s + 4 s med inklistrade lavar. Häfte. Namnteckning.

Sigurd Tullberg200 kr
Handbok för filatelister
Malung 1972. Illustr. Klotband med skyddsomslag.

Albert Tullberg900 kr
Svenska Fjärilar - Systematisk bearbetning av Sveriges storfjärilar Macrolepidoptera
Stockholm 1941. Nordisk Familjeboks förlag. Privatinbundna i två pappband.

Johan Turi700 kr
Muittalus samid birra - en bok om lappernes liv
Köpenhavn 1911. 266 s. Något nött och bekthalvfranskt band.

Gustaf G:son Uggla1500 kr
Olympiska spelen i Stockholm 1912.
Stockholm 1912. 726 s. Illustr. Dekorerat klotband.

Paul Vassili500 kr
Behind the veil at the Russian Court
Cassel & Company 1914. 408 pp. Decorated cloth.

Ludovico Vicentino250 kr
La operina de ludovico vicentino da imparare di scrivere littera cancellarescha
Stockholm 1958. Tidens förlag. 92 s + 63 planscher

P.G. Vistrand200 kr
Smålands nation i Uppsala 1637-1844
Uppsala 1894. 661 s. Inb. Bra skick.

Wahlgren300 kr
Skogsskötsel
Stockholm 1922. 732 s. Illustr. Klotband.

H.Wäschke350 kr
Die Askanier in Anhalt - Genealogisches Handbuch
Dessau 1904. 120 s. Klotband utan ryggtitel.

J.M.Erich Weber900 kr
Webers bildlicher Fachunterricht zu Höchstleistungen in moderner Konditorei
Dresden (1936). 522 s. Illustr. Dekorerat klotband i bra skick.

Johan Wennerholm m.fl250 kr
Husdjurens sjukdomar
Stockholm 1920. 660 s. Illustr. Hfrbd. (Jordbrukets bok).

Gösta Werner150 kr
Mauritz Stiller och hans filmer 1912-16
Stockholm 1969. 369 s. Illustr. Klotband i gott skick.

S.G. Winquist & Torsten Jungstedt400 kr
Svenskt skådespelarlexikon
Uddevalla 1973. 946 s. Inb.

F.U.Wrangel & O.Bergström900 kr
Svenska adelns ättartavlor 1-2
Stockholm 1897. 911+748+176+93+4s. Klotb. 2 vol.

F.U.Wrangel250 kr
Les Maisons Souveraines de l´Europe 1-2
Stockholm 1898. 844 s. Illustr. Hårt nötta dekorerade klotb. 2 vol.

C.G. Wrangel800 kr
Handbok för hästvänner 1-2
Faksimil 1988. 648 + 699 s. Illustr. Två klotband.

F.U. Wrangel200 kr
Herrgårdar och deras herrar
Stockholm 1927. 403 s. Illustr. Ngt nött halvfranskt band.

C.A. Ålander400 kr
Handbok i tidsenlig biskötsel
Norrköping 1882. 66 s. Med 23 träsnitt. Häfte. Fläck.

Red: Eva von Zweigbergk m.fl900 kr
Barndomslandet 1-8
Albert Bonniers förlag 1963. Klotband med skyddsomslag. Nyskick. 8 vol.

Eva von Zweigbergk500 kr
Barnboken i Sverige 1750-1950
Stockholm 1965. 520 s. Illustr. Klotband med skyddsomslag.