| Birgit Ahlqvist m.fl. | 400 kr |
| Bonniers stora bok om handarbete | |
| Bonniers 1980. 512 s. Illustr. Klotband med skyddsomslag. | |
| Albert Alm | 300 kr |
| Dräktalmanacka för Floda socken i Dalarna under adertonhundratalets senare hälft | |
| Stockholm 1930. 35 s. Illustr. Pappband. Ouppskuren. | |
| (Paul André) | 400 kr |
| Tissus D´egypte - Temoins du monde arabe Vlll - XV siecles - Collection Bouvier | |
| Geneve 1993. 349 pp. Illustr. Cloth with d/j. Behandlar egyptiska textilier. | |
| Erik Andrén m.fl | 2500 kr |
| Svenskt silversmide 1520-1850 | |
| Stockholm 1963. 791 s. Illustr. Halvfranskt band i gott skick. | |
| Erik Andrén | 200 kr |
| Snickare, schatullmakare och ebenister i Stockholm under skråtiden | |
| Lund 1973. 185 s. Illustr. Klotband med skyddsomslag. | |
| Thos. R. Ashenhurst | 1000 kr |
| An album of textile designs containing upwards of 7000 patterns | |
| Huddersfield 1881. 220 pp. Some pages loss. Slightly worn. Cloth. | |
| L. Bäcksbacka | 800 kr |
| Narvas och Nyens guldsmeder | |
| Helsingfors 1946. 77 s. Illustr. Häfte. | |
| Arvid Baeckström | 400 kr |
| Rörstrand och dess tillverkningar | |
| Stockholm 1930. 146 s. Illustr. Klotband. | |
| Arvid Baeckström | 300 kr |
| Rörstrand och dess tillverkningar 1726-1926 | |
| Lund 1981. 148 s. Illustr. Linneband. Kassett. | |
| Arvid Baeckström | 750 kr |
| Rörstrand och dess tillverkningar 1726-1926 | |
| Stockholm 1930. 146 s. Illustr. Halvfranskt band. Liten nagg i övre falsen. | |
| Zloto Baltyku | 200 kr |
| Bärnsten - Guldet från öster | |
| Polen 1994. 78 s + 84 plancher. Inbunden. | |
| M.J. Ballot | 500 kr |
| Le Ceramique Japonaise | |
| U.o.U.å. 36 s + 46 planscher. Knytband. | |
| Herman Bank | 300 kr |
| Ädelstenar och mineral | |
| Taunus 1970. 125 s. Illustr. Klotband med skyddsomslag. | |
| Sigvard Bernadotte & J.Lehm-Laursen | 800 kr |
| Moderne dansk boligkunst 1-2 | |
| Odense 1947. 318+324 s. Illustr. Förlagets klotb. 2 vol. | |
| Michel Beurdeley | 600 kr |
| Chinese Trade Porcelain | |
| Switzerland 1969. 220 s. Illustr. Cloth with d/w. | |
| Michel Bloit | 400 kr |
| Trois siecles de porcelaine de Paris | |
| Paris 1988. 141 s. Illustr. Klotband med skyddsomslag. Kassett. | |
| Nils-Arvid Bringeus | 250 kr |
| Sydsvenska bonadsmålningar | |
| Arlöv 1982. 280 s. Illustr. Linneband. | |
| Jan Brunius m.fl. | 500 kr |
| Svenskt glas | |
| Växjö 1991. 443 s. Illustr. Klotband med skyddsomslag. Bra skick. | |
| Gerda Cederblom | 750 kr |
| Svenska allmogedräkter | |
| Stockholm 1921. 72 s + 48 helsidesplanscher. Helfranskt band i gott skick. Bibliofilupplaga. Nr 571. | |
| Herbert Cescinsky & Georg Leland Hunter | 200 kr |
| English and American Furniture | |
| USA 1929. 311 pp. Illustr. Cloth. | |
| Robert Charleston | 250 kr |
| Lladró - The art of porcelain | |
| Barcelona 1986.198 pp. Illustr. Inb. | |
| Warren E.Cox | 400 kr |
| The Book of Pottery and Porcelain | |
| New York 1953. 1158 s. Illustr. Cloth with d/w. | |
| Alfred Dobrée | 250 kr |
| Japanese Sword Blades | |
| Pennsylvania 1971. 73 s. Illustr. Häfte. | |
| Dennis Duke & Deborah Harding | 300 kr |
| America´s Glorius Quilts | |
| Park Lane, New York 1987. 320 pp. Illustr. Cloth with d/w. | |
| (Eesti Nsv Teaduste Akadeemia) | 400 kr |
| Eesti rahvaroivaid | |
| Tallinn 1957. 254 pp + 71 plates. | |
| About textile art. |
| (Eesti skulptuur) | 200 kr |
| Eesti skulptuur | |
| Tallinn 1967. 44 pp + 152 plates. Cloth. | |
| Rut Eriksson | 100 kr |
| En kostymhistorisk studie kring kungl. teaterns repertoar från gustaviansk tid till nationalromantikens genombrott | |
| Lidingö 1974. 145 s. Illustr. | |
| Sigurd Erixon | 2000 kr |
| Möbler och heminredning i svenska bygder, 1-2 | |
| Stockholm 1925. 248 + 265 s. Två halvfranska band i gott skick. | |
| Ernst Fischer | 500 kr |
| Svenska möbler i bild | |
| Falun 1950. 148 s. Halvfranskt band. | |
| (Sotheby´s) | 250 kr |
| Thomas F. Flannery Jr. Collection | |
| London 1983. 291 pp. Cloth with d/w. | |
| Medieval and later works of art. |
| Carl M. Furst & Martin Olsson | 250 kr |
| Magnus Ladulås och Karl Knutssons gravar i Riddarholmskyrkan | |
| Stockholm 1921. 255 s. Illustr. Något nött halvfranskt band. Numrerad upplaga. | |
| S.Gauthier | 400 kr |
| Emaux Limousins | |
| France 1950. 164 pp. Illustr. Cloth. | |
| Karl-Gustaf Gester | 300 kr |
| Bruno Mathsson - En klassiker bland modernister | |
| U.o. 1986. 76 s. Uppsats. | |
| Geoffrey A.Godden | 400 kr |
| Minton pottery & porcelain of the first period 1793-1850 | |
| England 1968. 168 pp. Illustr. Cloth with d/j. Reprint. | |
| (Nationalmuseum) | 100 kr |
| Elsa Gullberg | |
| Stockholm 1989. 105 s. Illustr. Inb. | |
| 250 kr | |
| H - 55 (Hälsingborgutställningen 1955) Vägledning | |
| Stockholm 1955. 65 s. Illustr. Häfte. | |
| Emil Hannover | 350 kr |
| Keramisk handbok - Kina-Korea-Japan | |
| Stockholm 1923. 286 s. Del 2 av 3. Ngt nött halvfranskt band. | |
| Brynolf Hellner & Sune Roth | 800 kr |
| Konstsmide - Historia och teknik | |
| Stockholm 1965. 348 s.Illustr. Klotband. | |
| Carl Hernmarck | 500 kr |
| Marieberg - en lysande representant för svenskt sjuttonhundratal | |
| Stockholm 1946. 254 s. Illustr. Halvfranskt band. | |
| Carl Hernmarck | 200 kr |
| Fajans och porslin | |
| Stockholm 1959. 164 s. Illustr. Klotband. | |
| Carl Hernmarck | 300 kr |
| Marieberg - en lysande representant för svenskt sjuttonhundratal | |
| Stockholm 1946. 253 s. Illustr. Förlagets klotb. | |
| Friedrich Hofmann | 400 kr |
| Das Porzellan - Der Europäischen manufakturen im XVlll jarhundert | |
| Propyläen Verlag 1932. 537 pp. Illustr. Cloth. | |
| Erik Hofren m.fl. | 300 kr |
| Sockendräkter Dalarna | |
| U.o.U.å. 197 s. Illustr. Häfte. | |
| Josef Holey | 300 kr |
| Anton Hittmann Söhne - Glaswarenfabrikation und Export | |
| U.o. Ca 1920. 92 s. Illustr. Häfte. | |
| William Bowyer Honey | 250 kr |
| European Ceramic Art from the end of the Middle Ages to about 1815 | |
| London u.å. 79 s + 192 figures. Cloth. | |
| Hoving & Winborg | 300 kr |
| Hofrättsnotarien Thure Westerströms i Lund samlingar av keramik | |
| Stockholm 1916. 29 s + 61 planscher. Nött klotband. Reva i falsen. | |
| Åke Huldt m.fl | 500 kr |
| Svenskt glas | |
| Växjö 1996. 444 s. Illustr. Klotband med skyddsomslag. | |
| Åke H. Huldt (red) | 500 kr |
| Konsthantverk och hemslöjd i Sverige 1930-1940 | |
| Uppsala 1941. 646 s. Rikt illustr. Förlagets linneband. | |
| Charles J. Jackson | 500 kr |
| English goldsmiths and their marks | |
| New York 1964. 747 pp. Cloth with dust-jackets. Good. | |
| Heinrich Jacoby | 500 kr |
| Eine Sammlung orientalischer Teppiche | |
| Berlin (1923). 140 pp. Illustrated with 47 plates. Little soiled cloth. | |
| B.C.Jelles | 200 kr |
| Ik Kan Handwerken | |
| Leiden 1953. 320 s. Illustr. Cloth. | |
| Soame Jenyns | 200 kr |
| Later Chinese Porcelain | |
| London. 111 pp + 120 plates. Cloth with d/j. | |
| (Bengt Johansson) | 100 kr |
| Katalog över antikviteter och konstsaker som tillhört framlidne direktör Bengt Johansson | |
| Stockholm 1960. 71 s + 96 planscher. Häfte. | |
| Nils Keyland | 750 kr |
| Svensk allmogekonst | |
| Stockholm 1919. 240 +116 s. Illustr. Dekorerat klotband. | |
| Kaalu Kirme | 200 kr |
| Eesti Nahk Ehistöö | |
| Tallinn 1973. 179 s. Illustr. Klotband med skyddsomslag. | |
| Kaalu Kirme | 300 kr |
| Eesti soled | |
| Tallinn 1986. 181 pp. Illustr. Cloth with d/j. | |
| K.Konsin | 750 kr |
| Kudumid | |
| Tallinn 1979. 94 pp + 60 coloured plates + 240 b/w plates. Cloth with d/w. | |
| Behandlar estnisk textilkonst. |
| (Konst och industriutställningen) | 200 kr |
| Konst och industriutställningen i Stockholm 1897- revy i bild och ord | |
| Stockholm 1897. 208 s. Illustr. Dekorerat klotband. | |
| Kosta glasbruk | 400 kr |
| Kosta glasbruk 1742-1942 | |
| Stockholm 1942. 231 s. Illustr. Ngt nött hft. | |
| Vitaly Kotov & Larisa Taktashova | 200 kr |
| Palekh - The State Museum of Palekh Art | |
| Moscow 1981. 320 s. Illustr. Cloth with d/j. | |
| Elzbieta Kowecka m.fl | 400 kr |
| Polska Porcelana | |
| Polen 1983. 221 pp + 209 illustr + 11 pages with signatures. Cloth. | |
| Helene Kuma | 300 kr |
| Eesti rahvavaibad | |
| Tallinn 1976. 141 pp. Illustr. Cloth with d/w. | |
| A work on estonian textile art. |
| O. Kummel | 200 kr |
| Kunstgewerbe in Japan | |
| Berlin 1922. 200 s. Illustr. Klotband. | |
| (Direktorium der austellung) | 1800 kr |
| Das deutsche kunstgewerbe 1906 . lll. Deutche kunstgewerbe-austellung Dresden 1906. | |
| Verlagsanstalt F. Bruckmann A-G. Munchen 1906. 303 pp. Richly illustr. Cloth. | |
| Marshall Lagerquist | 300 kr |
| Rokokomöbler signerade av ebenister och schatullmakare i Stockholm | |
| Stockholm 1949. 200 s + planscher. Häftad. Reva i omslaget. | |
| Erland Lagerlöf | 200 kr |
| Gotländsk stenskulptur från gotiken | |
| Uddevalla 1975. 333 s. Illustr. Inb. | |
| Marshall Lagerquist | 250 kr |
| Möbelhandeln i Sverige före 1780 | |
| Stockholm 1981. 299 s. Illustr. Hft. | |
| Marshall Lagerquist | 500 kr |
| Rokokomöbler signerade av ebenister och schatullmakare i Stockholm | |
| Stockholm 1949. 200 s + 126 fig. Blekt klotband. | |
| Kunsthaus Lempertz | 250 kr |
| Sammlung Jahn - Meissen-porzellan | |
| Köln 1989. 239 pp. Illustr. Cloth. | |
| Griffin Lewis | 250 kr |
| The Practical Book of Oriental Rugs | |
| J. B. Lippincott Company 1945. 317 pp + 112 plates. Cloth. | |
| Andreas Lindblom | 100 kr |
| Krucifix-mästarna i Linköping | |
| Vadsten 1976. 110 s. Illustr. Klotband med skyddsomslag. | |
| Leon Lindgren | 400 kr |
| Om helyllebeklädnad - enligt Dr.Jaegers system | |
| Stckholm 1881. 108 s. Illustr. Nött halvfranskt band utan ryggettikett. | |
| Gunnar Lindqvist (red) | 150 kr |
| Mariafönstren i Linköpings domkyrka | |
| Borås 1998. 112 s. Illustr. Inb. | |
| H.Linnus | 300 kr |
| Tikand eesti rahvakunstis ll | |
| Tallinn 1973. 112 pp + 294 fig. Cloth with d/w. | |
| About textileart. |
| Albert Löfgren | 300 kr |
| Stockholms kanngjutarskrå 1: 1-2 | |
| Stockholm 1925. 321 s + 16 planscher + 89 s + 274 s + 49 planscher. 2 vol. Häftade. | |
| Sten Lundwall | 400 kr |
| Stjärnsundsuren | |
| Stockholm 1949. 127 s. Illustr. Klotb. | |
| Sten Lundwall | 400 kr |
| Stjärnsundsuren | |
| Stockolm 1949. 127 s. Illustr. Halvfranskt band utan ryggettikett. | |
| Einar Magnusson | 275 kr |
| Allmogeurmakeriet i Västergötland | |
| Falköping 1967. 242 s. Illustr. Hft. | |
| Malmöhus läns hemslöjdsförening | 3200 kr |
| Gammal allmogeslöjd från Malmöhus län | |
| Malmö 1921. 217 s. Rikt illustr. Ngt nött halvfranskt band. | |
| Otto Meier | 500 kr |
| Ehrenpreis - Deutche Keramik 1988 | |
| Keramikmuseum Westerwald 1989. 277 pp. Illustr. | |
| Åke Meyerson | 1000 kr |
| Stockholms bössmakare | |
| Stockholm 1936. 467 s. Illustr. Blått klotband. Gott skick. | |
| A. Moora | 300 kr |
| Peipsimaa etnilisest ajaloost | |
| Tallinn 1964. 367 pp. Illustr. Cloth. | |
| A.Moora | 250 kr |
| Eesti talurahva vanem toit | |
| Tallinn 1980. 261 pp. Illustr. Cloth with d/w. | |
| H. Moora (red) | 300 kr |
| Muistse eesti linnused - 1936-1938 | |
| Tartus 1939. 243 pp. Wrappers. | |
| (Museum fur Kunst und Gewerbe Hamburg) | 500 kr |
| Eurpäische Keramik seit 1950 - Sammlung Dr. Hans Thiemann - Ein Bestandskatalog | |
| Christians Verlag 1980. 636 s. Illustr. Pappband. Något trasig i övre falsen. | |
| Harold Newman | 250 kr |
| Veilleuses - A definitive Reiview of Ceramic Food and Tea Warmers of the 18th and 19th century | |
| Barnes and Co 1967. 258 pp. Illustr. Cloth with d/j. | |
| Maj Nodermann | 200 kr |
| Bonadsmåleri i Norden från medeltid och Vasatid | |
| Uddevalla 1997. 287 s. Illustr. Pappband. | |
| Aina Nordfeldt & B.Hochfelden & A. Kerfve | 350 kr |
| Illustrerad sömnadsbok + Illustrerad handarbetsbok + Amatörkonst | |
| Stockholm 1915. 531+664+190 s. Illustr. Klotband. | |
| S.E. Noreen & H.Graebe | 300 kr |
| Henrikstorp - Det skånska glasbruket 1691-1760 | |
| Göteborg 1964. 159 s. Illustr. Förlagets klotband. | |
| Anja Notini | 250 kr |
| Krukmakare | |
| Verona 1985. 192 s. Illustr. Inb. Gott skick. | |
| Anja Notini | 200 kr |
| Dräktfolket | |
| Atlantis 1990. 115 s. Illustr. Klotband. | |
| Anna-Maja Nylén | 350 kr |
| Hemslöjd - Den svenska hemslöjden fram till 1800-talets slut | |
| Lund 1969. 421 s. Illustr. Klotband. | |
| Anna-Maja Nylen | 300 kr |
| Swedish handcraft | |
| Lund 1976. 428 pp. Illustr. Cloth with d/j. | |
| Yuzuru Okada | 200 kr |
| Japanese handicrafts | |
| Tokyo 1962. 224 s. Illustr. Klotband. | |
| Yuzuru Okada | 400 kr |
| Netsuke - A miniature art of Japan | |
| Tokyo 1953. 214 s. Illustr. Snedläst. | |
| Tina Oldknow | 350 kr |
| Pilchuck: A Glass School | |
| Pilchuck Glass School 1996. 292 pp. Illustr. Cloth with d/j. | |
| Voldemar Päts | 250 kr |
| Eesti vöökirjad | |
| U.o.U.å (ca 1930). Planschmapp med 15 planscher över estniska mattor. | |
| Gregor Paulsson m.fl | 1000 kr |
| Textil 1-2 - Hantverkets bok | |
| Stockholm 1940. 264 + 487 s. Illustr. Klotband. Något slitet. 2 vol. | |
| Iona Plath | 300 kr |
| The Decorative Arts of Sweden | |
| USA 1948. 246 s. Illustr. Dekorerat klotband. | |
| Tamara Préaud | 300 kr |
| The Sevrés Porcelain Manufactory - Alexandre Brongniart and the Triumph of Art and Industry; 1800-1847 | |
| Singapore 1998. 416 pp. Illustr. Cloth. | |
| Hans Raben | 300 kr |
| Det moderna hemmet | |
| Stockholm 1937. 341 s. Rikt illustr. Blått halvfranskt band. | |
| Lena Rangström | 300 kr |
| Kläder för tid och evighet | |
| Livrustkammaren 1997. 272 s. Rikt illustr. Klotband med skyddsomslag. | |
| Anthony Ray | 500 kr |
| English Delftware Pottery in the Robert Hall Warren Collection | |
| London 1966. 248 s + 96 planscher. Cloth with d/w. | |
| O. Riesebieter | 750 kr |
| Die deutchen Fayencen des 17. und 18. Jahrhunderts | |
| Klinkhardt & Biermann Verlag 1921. 415 pp + 55 plates. Cloth. Fine. | |
| Gust. Rylander | 500 kr |
| Den nyaste wirkboken innehållande de modernaste och mest användbara wirkmönster 1-2 | |
| Stockholm 1849. 71 + 71 s. Illustr. Nött halvfranskt band. | |
| Francois de Salverte | 1000 kr |
| Les ébenistes du XIII siecle - Leurs ouvres et leurs marques | |
| Paris 1934. 336 + 7 + 66 planscher. Nött halvfranskt band. | |
| 400 kr | |
| Russian Samovars | |
| Russia 1971. 179 pp. Richly illustrated. Cloth with d/w. | |
| Antonio Santangelo | 300 kr |
| Italienska konstvävnader från medeltid till rokoko | |
| Allhems förlag 1962. 230 s. Illustr. Klotband med skyddsomslag. Kassett. | |
| Adolf G. Scheck | 250 kr |
| Das polstermöble | |
| Julius Hoffman Verlag Stuttgart. 89 s. Illustr. Häfte. | |
| Adolf G. Schneck | 500 kr |
| Der stuhl | |
| Julius Hoffman Verlag Stuttgart. 68 s. Illustr. Häfte med skyddsomslag. | |
| Adolf G. Scheck | 400 kr |
| Das polstermöbel | |
| Julius Hoffman Verlag Stuttgart. 120 s. Illustr. Klotband med skyddsomslag. | |
| Alexander Schöpp | 400 kr |
| Alte Deutche Bauernstuben und Hausrat | |
| U.o. 1922. 2 s + 63 planscher. Knytband. | |
| Marie Schuette & Sigrid Muller-Christensen | 300 kr |
| Broderikonsten - Från antiken till jugend | |
| Verlag ernst Wasmuth 1963. 59 + 296 planscher. Klotband med skyddsomslag. | |
| Heribert Seitz | 1000 kr |
| Glaset förr och nu | |
| Stockholm 1933. 160 s + 117 planscher. Blått vackert halvfranskt band i gott skick (Isberg). | |
| Herbert Seitz | 800 kr |
| Svärdet och värjan som armévapen | |
| Stockholm 1955. 400 s. Illustr. Blått klotband. | |
| Elias Sidenbladh | 200 kr |
| Urmakare i Sverige under äldre tider | |
| Stockholm 1918. 259 s. Rikt illustr. Trasigt klotband utan rygg. | |
| Elis Sidenbladh | 600 kr |
| Urmakare i Sverige under äldre tider | |
| Stockholm 1947. 256 s. Illustr. Blått klotband i gott skick. | |
| Johannes Sieveking & Rudolf Hackl | 1500 kr |
| Die Königliche vasen-sammlung zu Munchen. Band 1. Die älteren nichtattischen vasen | |
| Graphische kunstanstalt J.B.Obernetter/ Munchen. 156 pp. Illustr. Cloth. All publ. | |
| Sven Erik Skawonius | 200 kr |
| Glas för hushållet | |
| Stockholm 1960. 110 s. Illustr. Häfte. Namnteckning. | |
| Sven Erik Skawonius | 200 kr |
| Glas för hushållet - 600 svenska glas sammanställda | |
| Stockholm 1960. 111 s. Illustr. Häfte. | |
| (Sothebys) | 400 kr |
| The Turn und Taxis Collection - Silver - Snuff Boxes -Jewels | |
| Geneva 1992. 227 pp. Illustr. Cloth with d/j. Prices. | |
| Fritz Spannagel | 250 kr |
| Der Möbelbau - Ein fachbuch | |
| Ravensburg 1936. 352 s. Illustr. Hårt nött linneband. | |
| Åke Stavenow & Åke H.Huldt | 750 kr |
| Svensk form | |
| Stockholm 1964. 268 s. Illustr. Linneband. | |
| Åke Stavenow & Åke H. Huldt | 500 kr |
| Scwedische Form | |
| Stockholm 1961. 268 s. Illustr. Klotband. | |
| Åke Stavenow & Åke Huldt | 500 kr |
| Svensk form | |
| Stockholm 1961. 269 s. Illustr. Klotband. | |
| Elisa Steenberg | 500 kr |
| Svenskt adertonhundratalsglas | |
| Stockholm 1953. 287 s + 12 planscher. Häfte. | |
| C. Stephenson & F. Suddards | 400 kr |
| A text book dealing with Ornamental design for woven-fabrics | |
| London 1897. 273 pp. Illustr. Sligthly worn. | |
| August Stöhr | 350 kr |
| Deutsche fayencen und Deutsches steingut | |
| Berlin 1920. 590 s. Illustr. Klotband. | |
| Sixten Strömbom | 100 kr |
| Näfvequarns-gods | |
| Stockholm 1926. 20 s. Illustr. Särtryck. Häfte. | |
| (The Studio) | 400 kr |
| Decorative 1959/1960 - The Studio year book of furnishing and decoration volume 49 | |
| The Studio 1960. 147 pp. Illustr. Cloth. | |
| The Studio | 700 kr |
| Decorative Art 1939 - The Studio Year Book | |
| London 1939. 144 + 25 p. Illustr. Cloth. Good. | |
| The Studio | 700 kr |
| Decorative Art - The Studio Yearbook 1935 | |
| London 1935. 140 + 18 p. Illustr. Cloth. Good. | |
| The Studio | 700 kr |
| Decorative Art 1938 - The Studio Year Book | |
| London 1938. 144 + 32 p. Illustr. Cloth. Good. | |
| The Studio | 700 kr |
| Decorative Art 1937 - The Studio Year Book | |
| London 1937. 144 + 34 p. Illustr. Cloth. Good. | |
| (The Studio) | 400 kr |
| Decorative Art 1958/59 - The Studio year book of furnishing & decoration | |
| The Studio 1959. 148 pp. Illustr. Cloth. | |
| Sune Sundahl | 200 kr |
| Sigurd Persson silver | |
| Stockholm 1979. Illustr. Inb. | |
| Svante Svärdström | 900 kr |
| Dalmålningar | |
| Stockholm 1944. 232 s. Rikt illustr i färg. Något blekt och nött halvfranskt band. | |
| Vivi Sylwan & Agnes Geijer | 300 kr |
| Siden och brokader | |
| Stockholm 1931. 149 s + 163 fig. Klotband. | |
| Peter Tångeberg | 250 kr |
| Mittelalterliche Holzskulpturen und Altarschreine in Schweden | |
| Västervik 1986. 323 pp. Illustr. Cloth. | |
| Ingrid Telhammer | 150 kr |
| Svenskt eller danskt - Kyrklig inredningskonst i Jämtland 1520-1720 | |
| Uddevalla 1992. 248 s. Illustr. Inb. | |
| Gladys Thompson | 250 kr |
| Guernsey and Jersey patterns | |
| London 1955. 215 pp. Illustr. Cloth. | |
| Emile Tilmans | 400 kr |
| Porcelaines de France | |
| Paris 1953. 320 s. Illustr. Cloth. | |
| Carl R.Af Ugglas | 200 kr |
| Senmedeltida profant silversmide i Sverige 1 | |
| Stockholm 1942. 167 s + 11 planscher. Hft. (Del 2 utkom aldrig). | |
| Gustaf Upmark | 400 kr |
| Möbler i Nordiska museet | |
| Stockholm 1912. 110 s + helsidesplanscher. Nött halvfransk band. | |
| Pierre Verlet | 1000 kr |
| Les ébenistes du XVIII siecle francais | |
| Libraire Hachette 1963. 341 s. Illustr. Linneband. | |
| A.Viires | 400 kr |
| Eesti rahvapärane puutööndus | |
| Tallinn 1960. 335 pp. Illustr. Cloth with d/j. | |
| Ants Viires | 250 kr |
| Talurahva veovahendid | |
| Tallinn 1980. 267 s. Illustr. Klotband med skyddsomslag. | |
| Tiina Voti | 250 kr |
| Öllekannud | |
| Tallinn 1986. 47 pp + 185 fig. Cloth with d/w. | |
| Tiina Vöti | 250 kr |
| Talutoa sisutstus | |
| Tallinn 1984. 43 pp + 269 fig. Cloth with d/j. | |
| (Eesti rahvakunst 4) |
| Sigurd Wallin | 750 kr |
| Grönsö, hemmet i ett stort uppländskt herrgårdshus | |
| Stockholm 1952. Dekorerat helfranskt band. Lite nött. | |
| Sigurd Wallin | 150 kr |
| Fajanstillverkningen vid Pålsjö | |
| U.å. 85 s. Illustr. Hft. (Särtryck ur Kulturhistoriska Helsingborgsstudier). | |
| Sigurd Wallin | 1500 kr |
| Nordiska museets möbler från svenska herremanshem 1-3 | |
| Nordisk rotogravyr 1931. 192 + 224 + 188 + (71) s. Rikt illustr. Halvfranska band. Bra skick. 3 vol. | |
| 1200 |
| Sigurd Wallin | 500 kr |
| Gångna dagars högreståndskultur 1-3 | |
| Stockholm 1946. 213+225+236 s. Illustr. Halvfranska band. | |
| Omfattar: Byggnadsskick i herrgårdar, boställen och städer, Kyrkoinredning för herremän och Bohag, heminredning och dräkt. |
| Sigurd Wallin | 250 kr |
| Bohag, heminredning och dräkt | |
| Stockholm. 213 s. Illustr. Klotband. | |
| Perry Walton | 400 kr |
| The story of textiles | |
| New York 1936. 274 pp. Illustr. Cloth. Good. | |
| George W. Ware | 200 kr |
| German and Austrian Porcelain | |
| Lothar Woeller Press u.å 244 pp. Illustr. Cloth. | |
| Berit Wästfelt & Bo Gyllensvärd & Jörgen Weibull | 300 kr |
| Ostindiefararens Götheborgs porslinslast | |
| Dannmark 1990. 282 s. Illustrerad. Klotband med skyddsomslag. | |
| Bernard Watney | 500 kr |
| Longton Hall Porcelain | |
| London u.å. 72 pp + 80 plates. Cloth. | |
| Erik Wettergren | 400 kr |
| Orreforsglas - Svenska slöjdföreningens specialnummer 1. | |
| Stockholm 1921. 32 s. Illustr. Häfte. | |
| Anders Wiberg | 100 kr |
| Äggkoppar - en samlares glädje | |
| Borås 1986. 134 s. Illustr. Inb. | |
| George C. Williamson | 450 kr |
| The book of Famille Rose | |
| Kegan Paul, Trench, Trubner & Co. Reprint. 231 pp. Illustr. Fine. | |
| Nils G. Wollin | 400 kr |
| Nutida svensk konstslöjd i bild | |
| Stockholm 1931. 34 s + 207 planscher. Något nött halvfranskt band. | |
| ST. Yeo & Jean Martin | 350 kr |
| Chinese blue & white ceramics | |
| Singapore 1978. 315 s. Illustr. Klotband. Tillskrift. | |
| Hjalmar Öhrvall | 250 kr |
| Om knutar | |
| Stockholm 1916. 262 s. Illustr. Genomgående fuktskadad. Dock, ett bra ref.ex. Klotband. | |