konst/ art


kr


Gudrun Ahlberg250 kr
Fighting on Land and Sea in Greek Geometric Art
Stockholm 1971. 116 s. Illustr. Häfte. Ouppskuren.

Adolf Anderberg500 kr
Studier öfver skånska triumfkrucifix
Lund 1915. 178 s + 127 fig. Halvfranskt band i gott skick.

Arvid Andrén100 kr
Antik skulptur i svenska samlingar
Stockholm 1964. 155 s. Illustr. Klotband.

Guillaume Apollinaire200 kr
The Cubist painters
Wittenborn, Schultz, inc. New York 1949. 65 s. Häfte.

Karl Asplund400 kr
Två Gustavianska mästare - Niklas Lafrensen och Elias Martin i samtida gravyrer
Stockholm 1925. 28 s + helsidesplanscher. Dekorerat helskinnband. Gott skick.

(Denis Bablet)500 kr
L´expressionnisme dans le theatre europeen
Paris 1971. 407 s. Illustr. Cloth.

(René Baschet)1000 kr
Le Panorama - Exposition Universelle 1900
Paris 1900. (144) pp. Illustrated with photo plates, one full-page map, and large photo leperello folded into 8 compartments.
Decorated cloth. Slightly worn.

Jacques Baschet400 kr
Sculpteurs de ce temps
Paris 1946. 234 pp. Illustrated. Cloth.

Agne Beijer200 kr
Drottningholms slottsteater på Lovisa Ulrikas och Gustaf lll:s tid
Borås 1981. 359 s. Illustr. Klotband med skyddsomslag.

Bernard Berenson200 kr
The Italian Painters of the Renaissance
London 1956. 488 s. 400 illustr. Klotband med skyddsomslag.

Per Bjurström100 kr
Teaterdekoration i Sverige
Stockholm 1964. 181 s. Illustr. Klotband.

Per Bjurström100 kr
Tre decennier svensk grafik
Uddevalla 1976. 173 s. Illustr. Halvfranskt band.

Axel Boethius m.fl. 300 kr
San Giovenale - Etruskerna - landet och folket
Malmö 1960. 470 s. Illustr. Klotband. Kassett.

Adolf Böttger500 kr
Deutsche Kunst in bild och lied
Leipzig 1859. 82 s. Illustr. Nött skinnband.

Edward Braun250 kr
The Thatre of Meyerhold - Revolution on stage
London 1979. 299 s. Illustr. Klotband med skyddsomslag.

250 kr
Les Arts Indigénes au Cambodge (1918-1936)
Hanoi 1937. 51 s. Illustr. Häfte.

500 kr
Illustrated catalogue of chinese government exhibits for the international exhibition of chinese art in london; painting and calligraphy
256 p. Illustr. Cloth.

Birgitta Conradson & Olle Nessle200 kr
Svenska skyltar
Helsingborg 1980. 85 s. Illustr. Inb.

Jean Cuisenier300 kr
French Folk Art
Switzerland 1977. 310 pp. Illustr. Cloth with d/w.

Carl Cullberg300 kr
On artifact analysis - A study in the systematics and classification of a Scandinavian Early Bronze Age material with metal analysis...
Lund 1968. 341 s. Klotband. Tillskrift från förf.
Acta Archaelogica Lundensana

Salvador Dali1200 kr
Les diners de Gala
Draeger 1972. 322 pp. Illustr. Cloth with d/w. Fine.

L. M. J. Delaissé500 kr
Medieval illuminations from the library of Burgundy to the departments of manuscripts of the Royal library of Belgium
Brussels 1958. 221 pp. Illustr. Cloth. Box.

F.-G. Dumas200 kr
Catalogue illustré´du salon 1881
Paris (1881). 347 pp. Illustr. Cloth.

Siegrun Fernlund200 kr
Götheborgs Stadz och Konst- och Målare-Embete
Arlöv 1983. 145 s. Illustr. Dekorerat linneband.

Barbro Flodin200 kr
Jäders kyrka - Österrekarne härad - södermanland
Borås 1989. 215 s. Illustr. Klotband.
(Sveriges kyrkor, konsthistoriskt inventarium)

Sigur Frosterus250 kr
Regnbågsfärgernas segertåg
Helsingfors 1917. 239 s. Illustr. Halvfranskt band.

5000 kr
GIL BLAS ILLUSTRE 1901-1902
Paris. 52 + 52 issues. Complete. Half marocco. 1 vol.

15000 kr
GIL BLAS ILLUSTRE 1891-94
Paris 1891-94. 27 + 52 + 53 + 52 issues. A complete run of the four first years of the magazine. Half marocco. 2 vols.
Almost all of the lithographed illustrations are by Theophile Steinlein. Very rare.

Galerie Gmurzynska300 kr
Vom der Malerei zum Design - From painting to Design - Russian Constructivist Art of the Twenties
West Germany 1981. 312 s. Illustr. Cloth with d/j.

Camilla Gray400 kr
The great experiment: Russian Art 1863-1922.
Thames and Hudson 1962. 327 pp. Illustr. Cloth.

Christine Hamon-Sirejols400 kr
Le constructivisme au theatre
Paris 1992. 368 s. Illustr. Inb. Genomgående anteckningar.

Eugen Holländer1200 kr
Wunder, wundergeburt und wundergestalt- Einblattdrucke des funfzehnten bis achtzehnten jarhunderts
Stuttgart 1921. 371 s. Illustr. Klotband.

Folke Holmer, Erik Lindegren, Egon Östlund. 400 kr
Halmstadgruppen
Halmstad 1947. 206 s + 167 fig. Något gulnat linneband.

Marjorie L. Hoover300 kr
Meyerhold - The art of Conscious Theater
Amherst 1974. 349 s. Illustr. Klotband med skyddsomslag.

Ragnar Hoppe & Gunnar Jungmarker450 kr
Svart och vitt - Svenska grafiker och tecknare under 1900-talet
Stockholm (1947). 107 s + 200 planscher + 20 s. Klotband.

Pontus Hultén m.fl2500 kr
Halmstadgruppen 50 år
Halmstad 1978. 360 s + 150 s med bilder. Dekorerat helfranskt band med skyddsomslag. Tryckt i en numrerad uppl om 310 ex.
Innehåller en signerad och numrerad orginallitografi i tre färger av Axel Olson. Boken är signerad av fem medlemmar i gruppen.

(Pontus Hulten)250 kr
Sextant - six artistes suedois contemporains
Stockholm 1981. 135 s. Illustr. Häfte. Gott skick.

Pontus Hultén (Red)400 kr
Paris-Moscow 1900-1930
Paris 1979. 580 s. Illustr. Hft.

Pontus Hultén5000 kr
Jean Tinguely "Meta".
Verlag Ullstein GmbH, Frankfurt am Main - Berlin - Wien Propyläen Verlag, Printed in Sweden 1972. 363 s. Illustr.
Innehåller en signerad teckning av Meta samt en grammofonskiva.

Pontus Hulten m.fl400 kr
Halmstadgruppen 50 år
Halmstad 1978. Dekorerat klotband i gott skick. Exlibris.

Pontus Hulten m.fl350 kr
Le groupe de halmstad 50 ans
Halmstad 1978. 172 s. Illustr. Linneband. Tillskrift.

Pontus Hultén750 kr
The Machine as seen at the end of the macanical age
New York 1968. 216 s. Illustr. Stamped metal covers.

(Jubileumsutställningen)100 kr
Jubileumsutställningen i Göteborg 1923 - nordisk konst
Göteborg 1923. 130 s. Illustr. Fläckad. Hft.

Harald Sallberg & Gunnar Jungmarker700 kr
Svensk grafik från tre sekler
Uppsala 1957. 469 s. Illustr. Förlaget röda klotband.

(Kaleviopoeg)300 kr
Kalevipoeg kunstis
Tallinn 1962. 80 pp + 140 fig. Cloth.

Sten Karling500 kr
Holzschnitzerei und tischlerkunst der renaissance und des barocks in Estland
Dorpat 1943. 451 s. Illustr. Hft.

John A. Knowles750 kr
The York School of Glass-Painting
London 1936. 268 pp. Illustr. Coth with d/j.

Jurgen von Konow700 kr
Om grafik - historia och teknik
Malmö 1956. 266 s. Vackert dekorerat hfrbd i gott skick.

Akke Kumlien150 kr
Akvarell/ gouache, pastell och tempera - teknisk handlendning
Stockholm 1948. 200 s + 82 fig. Klotb i gott skick.

(Kunst fur alle)250 kr
Kunst im neuen Deutschland - Sommeraustellung der kunstlergemeinschaft Kunst fur alle - Offizieller katalog
Munchen 1935. 94 s. Illustr. Fläck.

(Kunsthalle Basel)500 kr
Sandro Chia, Fansesco Clemente, Enzo Gucchi, Nicola De Maria, Luigi Ontani, Mimmo Paladino, Ernesto Tatafiore
Kunsthalle Basel 1980. 8 häften med illustrationer. Lösa i orginalförpackningen. Gott skick.

Pat Lasch & Fred Lasch750 kr
A book/ Pastry book - If You Make a Mistake Put a Rose It
U.o. 1985. 48 s. Illustr. Signed by the artists.
Innehåller en akvarell på försättsbladet.

Anton Legner1200 kr
Die parler und der schöne stil 1350-1400
Köln 1978. 777 (1-2) + 260 + 208 + 284 s. Illustr. Pappband. 5 vol.

Gösta Lilja250 kr
Det moderna måleriet i svensk kritik 1905-1914
Malmö 1955. 296 s. Illustr. Klotb med skyddsomslag.

Andreas Lindblom300 kr
Kult och konst i Vadstena kloster
Stockholm 1965. 271 s. Illustr. Klotband med skyddsomslag.

Andreas Lindblom250 kr
Nordtysk skulptur och måleri i Sverige från den senare medeltiden
Stockholm 1916. 32 s + 20 planscher. Häfte. Namnteckning.

Andreas Lindblom m.fl150 kr
Gotländska stenmästare
Malmö 1959. 165 s. Illustr. Dekorerat klotb.

Sigvald Linné & Gösta Montell200 kr
Primitiv konst
Stockholm 1947. 467 s. Illustr. Ngt nött halvfranskt band.

Pierre Loeb300 kr
Regards sur la peinture
Galerie La Hune. Paris 1950. 43 s. Häfte. Gott skick.

Rein Loodus250 kr
Noukogude eesti raamatugraafika
Tallinn 1976. 170 pp. Illustr. Cloth with d/j.

S.K.Lothrop500 kr
Robert Wood Bliss Collection
London 1959. 293 s. 270 illustrations. Cloth.

Gunnar W. Lundberg500 kr
Svenskt och franskt 1700-tal i institut Tessins samlingar
Malmö 1972. 538 s. Rikt illustr. Dekorerat klotb med skyddsomslag.

(Exposition Economique de Madagascar 1937)400 kr
Les Arts Indigénes a Madagascar
Paris 1937. 40 s. Illustr. Häfte.

Boo von Malmborg450 kr
Svensk porträttkonst genom fem århundranden
Malmö 1978. 451 s. Illustr. Klotband.

(Moderna Muséet)250 kr
Alternative Suédoise - Svenskt alternativ
Malmö 1970. 166 s. Illustr. Häfte.

(Moderna Museet)150 kr
New York Collection for Stockholm
Moderna Museet 1973. 75 s. Illustr. Häfte.

Moderna muséet450 kr
106 former av kärlek och förtvivlan - amerikansk popkonst
112 s. Rikt illustr. Hft.

(Moderna Museet)250 kr
Guernica
Stockholm 1956. 52 s. Illustr. Moderna Museets första utställningskatalog.

(Moderna Museet)300 kr
4 amerikanare. Jasper Johns, Alfred Leslie, Robert Rauschenberg, Richard Stankiewicz
Stockholm 1962. 99 s. Illustr. Inb.

Ernst Mössel500 kr
Vom geheimnis der form und der urform seins
Germany 1938. 534 s. Illustr. Klotband.

(Erik Näslund)150 kr
Teater i revolution - det ryska avantgardet på scen 1913-1930
Borås 1993. 197 s. Illustr. Pappband.

(Nationalmuseum)400 kr
Solen och Nordstjärnan - Frankrike och Sverige på 1700-talet
Höganäs 1993. 480 s. Illustr. Inb.

(Galerie Nierendorf)900 kr
60 jahre galerie nierendorf 1920-1980
Berlin 1980. 224 s. Illustr. 36 grafiska blad. Inb. Nyskick.

Lee Nordness (editor)500 kr
ART:USA:NOW 1-2
Switzerland 1962. 475 s. Richly illustrated. 2 vol. Box.

Carl-Otto Nordström200 kr
Ravennastudien
Uppsala 1953. 151 pp. Illustr. Cloth with d/w. Fine.

Nottbeck und Neumann1500 kr
Geschichte und kunstdenkmäler der stadt Reval 1-2
Reval 1904. 238 + 230 pp. Illustrated. Cloth. One vol.

Leif Nylén200 kr
Den öppna konsten
Borås 1998. 174 s. Inb. Gott skick.

J.Overbeck700 kr
Geschichte der Griechischen Plastik 1-2
Leipzig 1881. 486+502 s. Illustr. Ngt nötta halvfranska band. 2 vol.

Erwin Panofsky400 kr
Renaissance and Renascences in Western Art
Uppsala 1960. 242 pp. Cloth with d/w. Figura.

(Georg Pauli)300 kr
Flamman - Kalender för modern konst 1918
Stockholm 1918. 68 s. Illustr. Häfte. Gott skick.

Gregor Paulsson100 kr
Kritik och program
Uppsala 1949. 160 s. Klotband med skyddsomslag.

Ove Persson 500 kr
Grafisk uppslagsbok
Stockholm 1956. 1071 s. Illustr. Halvfranskt band.

A. Pigler1200 kr
Barockthemen -Eine auswahl von verzeichnissen zur ikongraphie des 17. und 18. jahhrunderts 1-2
Berlin 1956. 543 + 621 s. Illustr. Cloth. 2 vols.

Ugo Pirogallo200 kr
Intime Reise
Switzerland 1945. 78 s. Illustr. Häfte.

Nello Ponente300 kr
Peinture Moderna - tendances contemporaines
Laussanne. 1960. Albert Skira. 215 s. Illustr. Cloth.

Paul Rand500 kr
Thought on Design
New York 1947. 159 pp. Cloth.

Bertil Rapp200 kr
Djur och stilleben i karolinskt måleri
Stockholm 1951. 204 s + 143 fig. Häftad i bra skick.

Konstantin Rudnitsky250 kr
Russian & Soviet theatre - Tradition & the Avant-Garde
Thames and Hudson 1988. 320 s. Illustr. Klotband med skyddsomslag. Blyertsanteckningar.

Otto Rydbeck & Ewert Wrangel300 kr
Äldre kyrklig konst i Skåne
Lund 1921. 281 s. Illustr. Halvfranskt band.

500 kr
L´Exposition des Beaux-Arts (Salon de 1882).
Paris 1882. 324 pp. Illustr. Red half marocco. Little worn.

Irving Sandler400 kr
The Triumph of American Painting - A history of Abstact Expressionism
New York 1970. 301 s. Illustr. Cloth.

(Richard Sangwill)200 kr
Konst som rörlig bild
Langenskiöld 2006. 224 s. Illustr. Klotband med skyddsomslag. Med skiva.

Dr. Friedrich Schlie750 kr
Beschreibendes Verzeichniss der Werke älterer Meister in der Grossherzoglichen Gemälde-Gallerie in Schwerin
Scwerin 1882. 759 pp. Senare klotband.

Larissa A. Shadowa300 kr
Suche und Experiment - Russische und sowjetische kunst 1910-1930
Dresden 1978. 371 pp. Illustr. Cloth with d/j.

Rolf Söderberg250 kr
Den svenska konsten under 1900-talet
Stockholm 1953. 358 s. Illustr. Rött hfrbd.

Bengt G. Söderberg400 kr
Svenska kyrkomålningar från medeltiden
Stockholm 1951. 283 s. Illustr. Förlagets klotband med medbundna omslag. Skyddsomslag.

(Sotheby´s)500 kr
The Robert von Hirsch Collection 1-4
Sotheby´s 1978. Illustr. 5 vols.

(Sotheby´s)400 kr
Die Furstliche Sammlung Thurn und Taxis
Sotheby´s 1993. 7 vols. Illustr. Box.

Åke Stavenow & Rut Hallberg200 kr
Gamla konstfack
Nyköping 1957. 234 s. Illustr. Dekorerat klotband.

(Stedelijk Museum)250 kr
Det grote utopie - the russische avant-garde 1915-1932
Stedelijk museum. 871pp. Illustr.

Alfred Steinitzer1000 kr
Der alpinismus in bildern
Munchen 1924. 489 s. Klotband. Lite lös i bindningen.

Karl Erik Stenberger300 kr
Kristinatidens måleri
Malmö 1955. 252 s. Illustr. Klotb med skyddsomslag.

Dugald Stermer500 kr
Revolutionensk konst - Affischer från Kuba 1959-1970
Wahlström & Widstrand 1970. 142 s. Illustr. Storpocket.

500 kr
Stockholmsutställningen 1930 - huvudkatalog
Uppsala 1930. 280 s. Illustr. 2:a tryckningen. Försättsbladet saknas.

Ingemar Svensson250 kr
Hälsingemålningar
Borås 1968. 125 s. Illustr. Klotband med skyddsomslag.

Joshua C. Taylor300 kr
Futurism
The Museum of Modern art 1961. 154 s. Illustr. Klotband. Tillskrift.

Britt Tunander200 kr
Bländverk - Trompe l´oeil - konsten som bedrar ögat
Calrssons 2008. 184 s. Illustr. Inb. Skyddsomslag. Nyskick.

Armin Tuulse300 kr
Romansk konst i Norden
Stockholm 1968. 166s + 256 illustr. Klotband.

Lars Tynell600 kr
Skånes medeltida dopfuntar 1-4
Stockholm 1913-14. Illustr. 204 s + 53 planscher. Hft. 4 vol.

Gustaf Upmark250 kr
Katalog öfver grafiska utställningen i Nationalmuseum 1889
Stockholm 1889. 81 s. Illustr. bland annat med två orginaletsningar av Boberg och Gellerstedt. Klotband.

Voldemar Vaga 300 kr
Kunst Tartus XlX Sajandil
Tallinn 1977. 136 pp + 146 fig. Cloth with d/j.

Voldemar Vaga300 kr
Kunst Tallinnas XlX Sajandil
Tallinn 1976. 207 pp + 278 fig. Cloth with d/j.

Fransesco Valentini250 kr
Aspetti della pittura e scultura contemporanea italiana
Milano 1973. 381 pp. Illustr. Cloth witd d/j.

Antony Welch and Stuart Cary Welch400 kr
Arts of the Islamic Book - The collection of Prince Sadruddin Aga Khan
Cornell University Press 1982. 240 pp. Illustr. Cltoh with d/j. Fine.

Gunilla Widengren (red)200 kr
Tanken och handen - Konstfack 150 år
U.o. 1994. 399 s. Illustr. Klotband med skyddsomslag. Nyskick.

Albert Wolff750 kr
Figaro - Salon 1891
U.o. 1891. 120 pp. Illustr. Cloth. Good.
Innehåller bland annat en bild av Omnibus av Zorn.

Albert Wolff750 kr
Figaro - Salon 1893.
U.o. 1893. 11 pp. Illustr. Cloth. Good.

Alfred von Wurzbach1500 kr
Niederländisches kunstler-lexikon 1-2
Wien 1910. 778 + 910 s. Två gedigna halvfranska band. Något nötta.

Rudolf Zeitler300 kr
Klassizismus och Utopia
Uppsala 1954. 301 s + 48 planscher. Hft. (Figura 5).