arkitektur/ architecture


Patrick Abercrombie700 kr
A Civic Survey and Plan for the City & Royal Burgh of Edinburgh
Edinburgh 1949. 115 pp. Illustr. Cloth with d/j.

Patrick Abercrombie 600 kr
Greater London Plan 1944
London 1945. 221 pp. Illustr. Cloth.

Henrik Alm700 kr
Murmästare-ämbetet i Stockholm
Stockholm 1935. 260 s. Illustr. Helfranskt band i gott skick. Kassett.

Henrik Alm 400 kr
Murmästare-ämbetet i Stockholm
Stockholm 1935. 260 s. Illustr. Häftad. Tryckt i 400 ex.

Kalvi Aluve400 kr
Maa-kortsid ja hobuposti-jaamad eestis
Tallinn 1976. 178 pp. Illustr. Cloth with d/w.

Henrik O Andersson & Fredrik Bedoire400 kr
Svensk arkitektur - Ritningar 1640-1979
Stockholm 1986. 257 s. Illustr. Linneband med skyddsomslag.

Henrik O. Andersson & Fredrik Bedoire350 kr
Svensk arkitektur rintingar 1640-1970
Stockholm 1986. 257 s. Illustr. Klotband.

Erik Andren300 kr
Skokloster- Ett slottsbygge under stormaktstiden
Stockholm 1948. 352 s. Illustr. Linneband. Med inklistrade fotografier från Skokloster.

Erik Andrén100 kr
Skokloster - Ett slottsbygge under stormaktstiden
Stockholm 1948. 352 s. Illustr. Pappband.

750 kr
ARCHTEKTUR; Monatshefte der Bauwelt 1-3 1930.
Bauwelt-Verlag Berlin 1930. 3 häften. Probedruck.

(Arkitekturmuseet)200 kr
Vattenstäder Sankt Petersburg - Stockholm
Arkitekturmuseet 1981. 332 s. Illustr. Häfte.

H. Arman mf.l.300 kr
Eesti arhitektuuri ajalugu
Tallinn 1965. 574 s. Rikt illustr. Klotband. Ngt lös i bind.

Hans Asplund200 kr
Farväl till funktionalismen
Stockholm 1980. 303 s. Illustr. Inb.

Svenska Arkitekters Riksförbund300 kr
Gunnar Asplund arkitekt 1885-1940
Stockholm 1981. 240 s. Illustr. Inb. Skyddsomslag.

Agne Beijer900 kr
Slottsteatrarna på Drottningholm och Gripsholm
Malmö 1933. Häfte om 18 s + 81 planscher i särskild del. I kassett.

Bengt Bengtsson100 kr
Skottsbergska gården i Karlshamn - En köpmansgård från 1700-talet
Stockholm 1946. 69 s + 48 planscher. Häfte.

Ragnar Berglund m.fl200 kr
Industribostäder
Stockholm 1950.85 s. Illustr. Inb.

Mats Bergman150 kr
Venjans, Solleröns och Våmhus kyrkor
Stockholm 1989. 598 s. Illustr. Inb. Tillskrift.

Mats Bergman150 kr
Kyrkorna i Mora
Stockholm 1984. 212 s. Illustr. Inb. Tillskrift.

Mats Bergman150 kr
Silte kyrka
Stocholm 1992. 127 s. Illuistr. Inb. Tillskrift.

Hans Beskow200 kr
Bruksherrgårdar i Gästrikland
Stockholm 1954. 330 s. Illustr. Häftad. Omslaget något rivet i kanterna.

Linus Birchler, S.Giedon, W.Jegher, P.Meyer, G.Schmidt and E.Streiff. 1500 kr
Moderne Scweizer Architektur, Architecture Moderne Suisse, Modern Swiss Architecture
Verlag Karl Werner, Basel 1940. 1:1-5, II:1-5. Illustr. 2 vols.

Werner Blaser500 kr
Tempel und Teehaus in Japan
Basel 1955. 156 pp. Illustr. Cloth.

(Boberg)200 kr
Bobergiana
Stockholm 1958. 236 s. Illustr. Häfte i gott skick.

Willy Boesiger2500 kr
Le Courbusier - Ouvre complete 1910- 1946. 4 vols.
Edition Girsberger Zurich. 1937-50. 216 + 207 + 175 + 207 pp. Illustr. Cloth. 4 vols.

John Böttiger750 kr
Drottningholm
Stockholm 1951. 70 s. Illustr. Klotband.
Med tillskrift: To Mr Percy Rockefeller ....from Marc Walleberg.

John Böttiger400 kr
Drottningholm under konung Gustaf V:s och drottning Victorias tid
Stockholm 1926. 70 s. Illustr. Fläckigt klotband. Folio.

Fitz August Breuhaus250 kr
Das haus in der landschaft
Julius Hoffman 1926. 76 pp. Illustr. Cloth.

(Uno Åhren)1500 kr
Byggmästaren 1930+ Uställningsnummer (Stockholmsutställningen)
Stockholm 1930. 236 + 52 s. Illustr. Ngt blekt halvfranskt band.

S.Parkes Cadman & Edwin A.Cochran250 kr
The Cathedral of Commerce - Woolworth Building New York
New York 1918. 28 s. Illustr. Very fine. Hft.

Claes Caldenby350 kr
Asplund
Stockholm 1985. 131 s. Illustr. Klotband.

W. Dobson Chapman300 kr
County Palantine - A survey and plan for Chesire
Stockport 1948. 215 pp. Illustr. Cloth with d/j.

Erik Cinthio200 kr
Lunds domkyrka under romansk tid
Lund 1957. 222 s. Illustr. Hft.

Peter Collymore250 kr
The Architecture of Ralph Erskine
Granade 1982. 173 s. Illustr. Inb. Skyddsomslag. Tillskrift.

Sigurd Curman & Johnny Roosval250 kr
S. Jakobs och S.Johannes kyrkor samt S.Stefans kapell
Stockholm 1934. 567 s + 3 planscher. Halvfranskt band.

I.Djomkin500 kr
Eriel Sallinen ja "Suur-Tallinn"
Tallinn 1977. 65 pp + 13 plates. Cloth with d/j.

W. Dobson Chapman & Charles F. Riley700 kr
Granite City - A Plan for Aberdeen
London 1952. 168 pp. Illustr. Cloth with d/j.

Olle Engkvist350 kr
Olle Engkvist Byggmästare
Stockholm 1949. 303 s. Illustr. Hft. Ouppskuren.

Gunnar Englund500 kr
Byggträ - Handbok i träbyggnadsteknik
Stockholm 1970. 261 s. Illustr. Inb.

Eva Eriksson250 kr
Den moderna stadens födelse - Svensk arkitektur 1890-1920
Stockholm 1990. 464 s. Illustr. Klotb.

Sigurd Erixon & Sigurd Wallin300 kr
Västgötagårdar - Herremännens och böndernas äldre byggnadskultur i Skaraborgs län
Stockholm 1932. 183 s. Illustr. Klotband utan ryggettikett.

Tobias Faber200 kr
Dansk arkitektur
Copenhagen 1963. 278 s. Illustr. Klotband med skyddsomslag.

(Finlands arkitektförbund)400 kr
Soumen teollisuuden arkkitehtuuria - Industriarkitektur i Finland - Industrial archtecture in Finland
Helsingfors 1952. 109 s. Illustr. Klotband med skyddsomslag.

(Karl Fleig)400 kr
Alvar Aalto
Girsberger 1963. 271 pp. Illustr. Cloth.

Barbro Flodin150 kr
Murmästaren Hans Ferster
Lidingö 1974. 165 s + 115 fig. Häftad. Gott skick.

J.H. Forshaw & Patrick Abercrombie 300 kr
County of London plan 1944
London 1944. 188 pp. Illustr. Cloth.

Hugo F. Frölen1000 kr
Nordens befästa rundkyrkor
Stockholm 1911. 162 s. Illustr. Klotband utan ryggettikett.

Konrad Gatz m.fl250 kr
Architektur farbig
Munchen 1966. 303 pp. Illustr. Cloth with d/j.

H. Gescheit und K. Wittmann750 kr
Neuzeitlicher verkehrsbau
Potsdam 1931. 334 pp. Illustr. Cloth.

(Paul Goldberger)200 kr
Kohn Pedersen Fox - Buildings and Projects 1976-1986
Rizzoli 1987. 350 pp. Illustr. Paperback.

Göteborgs Stadsfullmäktige350 kr
Göteborgs konserthus
Göteborg 1935. 70 s + 44 planscher. Hft.

Anders Gullberg m.fl. 200 kr
Stockholm blir stor stad - Tiden 1948-1998
Byggförlaget 255 s. Illustr. Inb.

Anders Gullberg750 kr
City - drömmen om ett hjärta 1-2. Moderniseringen av det centrala Stockholm 1951-1979
Stockholmia. 515 + 416 s. Illustr. Inb. 2 vol.

Tamara Habicht700 kr
Rahvapärane arhitektuur
Tallinn 1977. 299 s. 320 illustr. Behandlar estnisk allmoge-arktiektur.

Lena Hackzell250 kr
Kur i ur och skur
Svensk byggtjänst 1999. 143 s. Illustr. Inb. Skyddsomslag.

E. M. Hajos & L. Zahn500 kr
Berliner architektur der nachkriegszeit
Berlin 1928. 131 s. Illustr. Klotband. (Tre hål genom omslaget och boken).

Thomas Hall250 kr
Huvudstad i omvandling - Stockholms planering och utbyggnad under 700 år.
Sveriges Radios förlag 1999. 243 s. Illustr. Inb.

T. Hall m.fl. 350 kr
Murmestarne - Murmestare embetet i Stockholm 1487-1987
Uddevalla 1987. 255 s. Illustr. Linneband.

Thomas Hall m.fl. 200 kr
Stenstadens arkitekter
Akademilitteratur 1981. 183 s. Illustr. Inb.

(Hamnbyggnadsavdelningen)250 kr
Västerbroleden - den nya gatuleden mellan Kungsholmen och Södermalm 1935
Stockholm 1935. 108 s. Illustr + utvikngsbar karta. Häfte.

Hans Hertlein500 kr
Neue industriebauten des siemenskonzerns - Fabrik und wewaltungsgebäudewohlfahrtsanlagen
Verlag Ernst Wasmuth. U.å. 88 pp. Illustr. Decorated cloth.

Hans Hertlein600 kr
Wernerwerk hochbau - Berlin-Siemenstadt
Berlin. U.å. 96 pp. Illustr. Häfte.

Theodor Heuss500 kr
Hans Poelzig - Bauten und entwurfe
Germany 1939. 208 pp. Illustr. Cloth.

Georg Hirth1200 kr
Der formenschatz der renaissance 1-2
Munchen (1890?). 14 s + 249 tafeln + 156 tafeln. Nötta och blekta halvfranska band. 2 vol.

Manne Hofrén150 kr
Helgerum i Tjust - Personkrönika och byggnadshistoria
Stockholm 1949. 136 s. Illustr. Klotb.

Lennart Holm (Red)200 kr
HSB - hyresgästernas sparkasse- och byggnadsföreningars riksförbund
Stockholm 1954. 290 s. Illustr. Dekorerat pappband.

Ingemar Johansson250 kr
StorStockholms bebyggelsehistoria
Gidlunds 1987. 672 s. Illustr. Inb.

Bengt O.H. Johansson200 kr
Tallum, Gunnar Asplunds & Sigurd Lewerentz skogskyrkogård i Stockholm
Byggförlaget 1996. 115 s. Illustr. Inb med skyddsomslag.

Ragnar Josephson300 kr
Borgarhus i gamla Stockholm
Uppsala 1916. 410 s. Illustr. Något nött och blekt halvfranskt band.

Ragnar Josephson800 kr
Tessin - Nicodemus Tessin d.y. 1-2
Stockholm 1930-31. 230 + 266s. Illustr. Rödbruna halvfranska band. Monogram på främre pärmen. Något blekta och fläckiga. Exlibris. 2 vol.

(Kooperativa förbundet)200 kr
Kooperativa förbundets arkitektkontor 1925-1935
Stockholm 1935. 148 s. Illustr. Hft. Ej omslag.

lars-Olof Larsson m.fl. 250 kr
Peter Celsing -En bok om en arkitekt och hans verk
Liber förlag 1972. 167 s. Illustr. Inb.

W. Legran2500 kr
Tessinska palatset - Ett bidrag till överståthållarhuset i Stockholm historia
Stockholm 1912. 44 s + 50 planscher. Vackert halvfranskt band. (Beck & son).Folio.

Bengt Lindroos200 kr
Och så vidare...
Privattryck. 64 s. Illustr. Häfte.

(London County Council)200 kr
The Planning of av New Town - Data and design on a study for a New Town of 100 000 at Hook, Hampshire
London 1961. 182 s. Illustr. Inb.

Erik Lundberg5000 kr
Byggnadskonsten i Sverige 1000 - 1650, 1-2
Stockholm 1940. 640 + 660 s. Illustr. Pergamentband i gott skick.
Tryckt i 300 ex, varav detta är nr 84.

Carl Meissner700 kr
Wilelm Kreis
Baedeker Verlag 1925. 38 pp + 34 plates.

Gustaf Näsström850 kr
Svensk funktionalism
Malmö 1930. 154 s. Illustr. Ngt nött hfrbd.

Ernst Neufert250 kr
Bau-Entwurfslehre
Berlin 1936. 298 s. Illustr. Linneband.

Ragnar Östberg250 kr
Stockholms stadshus
Stockholm 1929. 49 s + planscher. Ngt blekt klotband.

Ragnar Östberg350 kr
En arkitekts anteckningar
Stockholm 1928. 236 s. Illustr. Halvfranskt band.

Ragnar Östberg350 kr
En arkitekts anteckningar
Stockholm 1928. 240 s. Illustr. Halvfranskt band.

Gregor Paulsson350 kr
Svensk stad 1-2
Lund 1973. 616 + 349 s. Illustr. Klotband. 2 vol.

Gregor Paulsson1500 kr
Svensk stad 1-3
Stockholm 1950-53. 961 s. Illustr. 3 planscher + 6 kartbilagor. Linneband. 3 vol.
Ett klassiskt standardverk.

(Peterlee Development Corporation)300 kr
Peterlee - Master plan report
England 1959.51 pp + maps.

(Piper)100 kr
Fredrik Magnus Piper och den romantiska parken
Katrineholm 1981. 159 s. Illustr. Häfte.

Arthur Upham Pope300 kr
Persian Architecture The Triumph of Form and Color
New York 1965. 288 s. Klotb med skyddsomslag.

Werner Pursche200 kr
Byggmästareämbetet i Stockholm 1700-1846
Motala 1989. 346 s. Illustr. Klotband med skyddsomslag.

Otto Reidrich400 kr
Keramik und baukunst
Albert Ludtke Verlag 1925. 176 pp. Illustr. Cloth.

Axel Romdahl250 kr
Linköpings domkyrka 1232-1498
Göteborg 1932. 180 s + XLlV planscher. Hft. Ouppsprättad.

Johnny Roosval100 kr
Legender och symboler i Uppsala domkyrkas koromgång
Stockholm 1948. 58 s. Illustr. Hft.

Johnny Roosval500 kr
Stockholm stadshus vid dess invigning midsommarafton 1923 - Beskrivning utarbetad på uppdrag av Stockholms stadsfullmäktige
Stockholm 1923. 361 s. Illustr. Blekt halvfranskt band. Liten reva på ryggen.

Johnny Roosval200 kr
S.Nikolai eller Storkyrkan i Stockholm
Stockholm 1924. 670 s + 17 planscher. Illustr. Nött halvfranskt band.

Alfred Roth400 kr
Die Neue Architectur, La Nouvelle Architecture, The New Architecture
Zurich 1940. 233 pp. Illustr. Cloth.

Eva Rudberg400 kr
Sven Markelius, arkitekt
Stockholm 1989. 192 s. Illustr. Inb. Skyddsomslag.

Eva Rudberg250 kr
Uno Åhren
Byggforskningsrådet 1981. 291 s. Illustr. Häfte.

Robert Rutherford & Arthur Holst250 kr
Architectural Designs - Homes for the Aged - The European Apporach
USA 1963. 102 pp. Illustr. Cloth with d/j.

J. Schallenberger & H. Kraffert500 kr
Berliner wohnungsbauten aus offentlichen mitteln
Berlin 1926. 121 pp. Illustr. Cloth.

Göran Schildt400 kr
Det vita bordet - Alvar AAltos ungdom och grundläggande konstnärliga idéer
Helsingfors 1982. 292 s. Illustr. Inb.

Göran Schildt200 kr
Alvar Aalto skisser
Helsingfors 1973. 102 s. Illustr. Klotband.

Åke Setterwall, Stig Fogelmarck & Bo Gyllensvärd350 kr
Kina slott på Drottningholm
Allhems förlag 1972. 327 s. Rikt illustr. Klotband.

Arieh Sharon750 kr
Physical planning in Israel
Israel 1953. 145 s. Illustr. Klotband.
Tillskrift och kort från författaren med hälsningar till Sven Markelius.

Osvald Sirén1200 kr
Gamla Stockholmshus av Nicedemus Tessin d.ä. och några samtida byggnader 1-2
Stockholm 1912. 243+270 s. Illustr. Nötta och trasiga halvfranska band. Tryckta i 420 ex. Tillskrift.

Ulf Sörensen350 kr
Ferdinand Boberg
Wiken 1992. 273 s. Illustr. Klotband med skyddsomslag. Namnteckning.

Ulf Sörenson350 kr
Ferdinand Boberg - Arkitekten som konstnär
AB Wiken 1992. 273 s. Illustr. Klotband med skyddsomslag.

Willy Staubli400 kr
Brasilia
Alexander Koch GmbH. 1965. 200 p. Illustr. Cloth.

(Stockholms stadsmuseum)500 kr
Gamla Enskede - Byggnadsinventering 1974
U.o. 1974. 163 s. Illustr. Häfte.

(Stockholms stadsbyggnadskontor)400 kr
Information on the physical planning in Stockholm
Stockholm 1970. 14 + 5 + 45 + 32 + 50 s + kartor.

(Aktiebolaget Stockholms spårvägar)250 kr
Den nya tranebergsbron och dess tillfarter 1934
Stockholm 1934. 71 s. Illustr + utvikningsbara kartor. Häfte.

Kjell Sundström200 kr
Alm i Kungsträdgården 1956-1965 - Examensarbete
Kth 1975. 106 s. Illustr. Häfte.

(Tallinna arhitekuur)150 kr
Tallinna arhitektuur
Tallinn 1987. 240 pp. Illustr. Cloth.
The archtecture of Tallinn

Egon Tempel400 kr
Soumalaista rakennustaidetta tänään - Finsk byggnadskonst i dag
Otava 1968. 189 s. Illustr. Klotband.

(Anders Tengbom)300 kr
Tengboms - ett arkitektkontors utveckling sedan 1905
Tengbomgruppen 1991. 129 s. Inb. Skyddsomslag.

200 kr
Arkitektur av Johan Thomé
Stockholm 1969. 132 s. Illustr. Klotband.

K.Tihase500 kr
Eesti talurahva-arhitektuur
Tallinn 1974. 380 s. Illustr. Cloth.

George Oakley Totten1500 kr
Maya Archtecture
The Maya Press 1926. 54 pp + 54 plates + supplement. Decorated cloth. Good.

Ing. Martin Wagner300 kr
Das Neue Berlin; Teil 1: Analyse
Tyskland 1932. 50 s. Häfte.

Berit Wallenberg300 kr
Arkitektur i medeltidens Frankrike 1-2
Stockholm 1985. 280 + 195 s. Illustr. Klotband. 2 vol.

Sigurd Wallin150 kr
Kyrkoinredning för herremän
Stockholm 1948. 225 s. Illustr. Inb.

Paul Westheim750 kr
Neure arbeiten von O.R.Salvisberg
Berlin 1927. 108 pp. Illustr. Decorated cloth.

Arnold Whittick500 kr
Eric Mendelsohn
London 1956. 219 pp. Illustr. Cloth.

150 kr
Ur Ragnar Östbergs skissbok
Stockholm 1941. Rikt illustr. Häfte.