| Carl Michael Bellman | 500 kr |
| Fredmans Epistlar i urval | |
| Malung 1966. 30 s. Illustrerad med sex orginallitografier signerade av Gösta Kriland. Linneband. | |
| Tryckt i 300 exemplar. |
| (John Bauer) | 1000 kr |
| Bland tomtar och troll - 3 | |
| Göteborg 1909. 95 s. Illustr. Inb. | |
| (Cyrus Graner) | 500 kr |
| Bland tomtar och troll; fjärde årgången | |
| Göteborg 1910. 104 s. Illustr av John Bauer. Gott skick. Namnteckning. | |
| C.M. Bellman | 900 kr |
| Fredmans epistlar 1-3 | |
| Stockholm 1922. 308 + 206 + 65 sånger. Skinnband i fint skick. | |
| Med åtta orginallitografier av Yngve Berg |
| Harry Martinsson | 250 kr |
| Aniara | |
| Stockholm 1981. 177 s. Illustrerad av Bo Beskow. Klotband med skyddsomslag. | |
| Jan Olof Olsson | 150 kr |
| Opris | |
| U.o1961. 39 s. Illustrerad av Gunnar Brusewitz | |
| Anatole France | 350 kr |
| Drottning Gåsfot | |
| Stockholm 1950. 314 s. Illustrerad av Bertil Bull Hedlund. Rött halvfranskt band med fem upphöjda bindningar. Nyskick. | |
| Alexis Kivi | 250 kr |
| Sju bröder | |
| Helsingfors 1949. 430 s. Illustrerad av Marcus Collin. Förlagets dekorerade band. | |
| Alphonse Daudet | 400 kr |
| Port-Tarascon | |
| E.Dentu, È`diteur, Paris 1890. 393 pp. Illustr by Bieler, Conconi m.fl. Blue cloth. First edition. | |
| Stig Claesson & Svenolov Ehren | 500 kr |
| Nya Stockholmsbilder | |
| Wahlström & Widstrand 106 s. Illustr. Inb. | |
| Innehåller en signerad och numrerad färglitografi av Svenolov Ehren. |
| Jan Fridegård | 200 kr |
| Fyra noveller | |
| Ljusdal 1964. 41 s. Illustrerad av Svenolof Ehrén. | |
| Åkerbloms Universitetsbokhandel i Umeå ha utgivit dessa noveller som julhälsning 1964. |
| Öyvind Fahlström | 4500 kr |
| Minneslista (till "Dr. Schweitzers sista uppdrag"). | |
| Kerberos, AB Björkmans efterträdare,Stockholm 1964. Mapp med fyra olikfärgade planscher. Delvis nött napp. Planscherna i bra skick. | |
| Föreningen orginalträsnitt | 500 kr |
| En ny vis-bok | |
| Stockholm 1915. Halvfranskt band i gott skick. | |
| Carl Jonas Love Almquist | 200 kr |
| Ryska minnet i Norrköping eller ryssarnes härjning i Sverige år 1719 | |
| Stockholm 1956. 116 s. Illustr av Lennart Forsberg. Numrerad upplaga tryckt i 310 exemplar. | |
| Dan Andersson | 250 kr |
| Visor och ballader | |
| Stockholm 1940. 264 s. Illustrerad av Einar Forseth. Hfrbd. | |
| Olaf Gulbransson | 250 kr |
| Es war einmal | |
| Munchen 1934. 86 s. Illustr. Dekorerat klotb. | |
| Adolf Hallman | 250 kr |
| Höga visan | |
| U.o.U.å. 111 s. Förlagets linneband. | |
| Gunnar Harding & Olle Kåks | 300 kr |
| Bilddikt | |
| Malmö 1978. Inb. Bra skick. | |
| Beatrice Harraden | 500 kr |
| Untold Tales of the Past | |
| William Blackwood and sons 1903. 231 pp + 32 pp. Illustr. Decorated blue cloth. VG. | |
| Anatole France | 200 kr |
| Gudarna törsta | |
| Stockholm 1951. 341 s. Illustr av Bertil Bull Hedlund. Klotband. Namnteckning. | |
| Heinrich Heine | 250 kr |
| Italien | |
| Julius Bard 1919. 149 s. Illustr. by Paul Scheurich. Cloth. | |
| Piero Heliczer | 250 kr |
| The Soap Opera | |
| London 1967. Trigram Press. Illustrated by the author. Cloth with d/j. | |
| G. A. Henty | 800 kr |
| The Young Carthaginitan - A story of the times of Hannibal. | |
| Blackie & Sons,London. (1900?). 384 + 32 pp. Illustred by J. Staniland. Decorated cloth. | |
| Herman Hesse | 200 kr |
| Piktors Verwandlungen | |
| Suhrkamp Verlag 1954. Illust. Häfte. Kassett. | |
| Johannes Kerer | 250 kr |
| Statuta collegii sapientiae | |
| Germany 1957. 108 s. Illustr. Klotband. 2 vol. | |
| The Statutes of the Collegium Sapientiae in Friburg University Freiburg, Breisgau 1497. |
| Oscar von Knorring | 2500 kr |
| Taflor till Fänrik Ståls sägner - med finska arméns uniformer 1808-1809 | |
| Stockholm (1884). Oblong folio. 20 s + 22 färglitograferade helsidesplanscher. Blått klotband. | |
| Leif Knudsen | 500 kr |
| Palabras de amor y de paz - Ord om kärlek och frid | |
| Orstadius boktryckeri 1968. 87 s. Illustr med sex orginallitografier signerade av författaren. Häfte i gott skick. | |
| Fr. R. Kreutzwald | 400 kr |
| Kalevipoeg | |
| Vadstena 1947. 320 s. Illustr. Ngt nött helfranskt band. Tryckt i 1000 exemplar. | |
| Fr.R.Kreutzwald | 1500 kr |
| Kalevipoeg | |
| Tartu 1935. 318 s. Illustr. Rikt dekorerat helfranskt band. Fine. | |
| August Blanche | 1200 kr |
| Hyrkuskens berättelser | |
| Stockholm 1957. 275 s. Illustr av Gösta Kriland. | |
| Innehåller en orginalliotgrafi av Gösta Kriland. Vacker hfrbd med omslagen medbundna. Tryckt i 150 numrerade ex. Namnteckning. |
| Per Lagerkvist | 400 kr |
| Dvärgen | |
| Stockholm 1951. 215 s. Illustrerad av Sven Kjellberg. Vacker halvfranskt band med två upphöjda bind. | |
| Selma Lagerlöf | 350 kr |
| Gösta Berlings saga | |
| Stockholm 1959. 438 s. Illustrerad av Hilding Linnqvist. Halvfranskt band. | |
| Anne Lidén | 1500 kr |
| Sven Ljungberg - Målare | |
| Bonniers 1986. 211 s. Illustr. med bl.a. ett signerat orginalträsnitt. Även signerat av konstnären och författaren. Inb. Kassett. Nyskick. | |
| Mrs Lang | 500 kr |
| The Red book of heroes | |
| Longmans, Green and Co. 1909. 368 pp. Illustrated by Wallis Mills. Decorated cloth. Good. | |
| Jan Oks | 300 kr |
| Kogutud Teosed | |
| Visby 1957. 330 s. Illustrerad. Inb. Skyddsomslag. | |
| J.M. Barrie | 500 kr |
| Peter Pan | |
| Stockholm 1923. 120 s. Illustrerad av Arthur Rackham. Dekorerat klotband. Namnteckning. Gott skick. | |
| (F.S Marvin and others) | 300 kr |
| The Adventures of Odysseus | |
| E. P. Ditton & Co. (1910?). 227 pp. Illustr. by Chas Robinson. Green cloth. | |
| H.P.Rohde | 100 kr |
| Thomas Bewick memoarer | |
| Niloé 1954. 160 s. Illustr av förf. Häfte. | |
| Vilhelm Moberg | 250 kr |
| Rid i natt | |
| Stockholm 1942. 333 s. Illustrerade av Harald Sallberg. Linneband. | |
| William Shakespeare | 200 kr |
| En midsommarnatts dröm | |
| Stockholm 1946. 144 s. Illustr av Harald Sallberg. Förlagets klotband. Tryckt i 750 ex. | |
| Friedrich von Schiller | 250 kr |
| Der Junge Eros | |
| Darmstädter Verlag 1940. Mit handkolorierten Zeichnungen von Karl Einhart | |
| (Friedrich von) Schiller | 1200 kr |
| Lied von der Glocke + Pegasus im Joche | |
| Stuttgart 1833. 20 s, 43 helsides gravyrer + 7 s, 12 helsides gravyrer. Ngt nött klotband. | |
| Elias Sehlstedt | 750 kr |
| Elias Sehlstedts sånger och visor | |
| Stockholm 1893. 450 s. Illustr i av Carl Larsson. Klotband. Blekt rygg. Exlibris: Georg Svensson | |
| 500 kr | |
| Snövit | |
| Albert Bonniers förlag 1925. 15 s + 8 illustrationer i färg av Rie Cramer. Dekorerat klotband. | |
| Thomas Wood Stevens | 500 kr |
| The etching of cities | |
| Chicago 1913. 75 pp. Illustr. Cloth. Fine. | |
| Published by the Chicago Society of Etchers. |
| Sven Barthel och Roland Svensson | 250 kr |
| Skärgård | |
| Stockholm 1953. 192 s. Illustrerad av Roland Svensson. Förlagets linneband. | |
| Roland Svensson | 500 kr |
| Skärgårdsliv i gången tid | |
| Bonniers 1961. 254 s. Illustr. Halvfranskt band i nyskick. | |
| Jonathan Swift | 400 kr |
| Gullivers resor | |
| Stockholm 1926. 298 s. Illustr av Grandville. Välbevarat mörkrött halvfranskt band. | |
| Margaret Tarrant | 750 kr |
| Fairy Tales | |
| Ward, Lock & Co. (Ca 1920). Fourth ed. 403 pp. Illustr. Decorated cloth. VG. | |
| Evert Taube | 200 kr |
| Strövtåg i Ranrike | |
| Stockholm 1955. 184 s. Illustrerad av förf. Hft. Orginalupplaga. | |
| Axel Thiess | 500 kr |
| Humoresker - teckningar av Axel Thiess | |
| U.o. U.å (ca 1900). 48 lösa sidor i knytband. | |
| Tristan Tzara | 1000 kr |
| Terre sur terre | |
| Editions des trois collines 1946. Illustrerad av Andre Masson. Tryckt i 3000 exemplar. Numrerad. Ngt nött häfte. | |
| Hans Werner | 250 kr |
| Godtfolk i Lilleby | |
| Köpenhamn 1934. 92 s. Illustr av Sikker Hansen. | |
| Stanley J. Weyman | 250 kr |
| Shrewsbury | |
| Longmans, Green, and Co. 1898. 410 + 32 pp. Illustr. Decorated cloth. | |