| kr | |
| Hubert Damisch & Henry Martin | 500 kr |
| ADAMI | |
| Maeght 1974. 195 pp. Illustr. 3 lithographs by the artist. Cloth. | |
| Axel Gauffin | 750 kr |
| IVAN AGUELI - människan-mystikern-målaren 1-2 | |
| Stockholm 1940. 220+329 s. Gediget rött hfrbd i gott skick. | |
| N. Nowouspenski | 300 kr |
| AIWASOWSKI | |
| Aurora 1983. 21 pp + 105 plates. Cloth. | |
| Eugen Gomringer | 500 kr |
| JOSEF ALBERS | |
| Josef Keller Verlag 1972. 205 pp. Illustr. Cloth. | |
| Margit Staber | 200 kr |
| JOSEF ALBERS -Homage to the Square | |
| Gimpel & Hanover Galerie 1965. (2) + 12 pp. Ilustr. Wraps. | |
| Mårten Castenfors | 200 kr |
| NIKLAS ANDERBERG - Reflections | |
| U.o. 2004. 95 s. Illustr. Inb. | |
| Lena Holger | 150 kr |
| BO ANDERSSON skulptör | |
| JA Annonsbyrå u.å. 143 s. Rikt illustr. Klotband med skyddsomslag. | |
| Mailis Stenman | 250 kr |
| K G BO ANDERSSON | |
| Sollentuna (1991). 8 s. Illustr. Plåtomslag. Kassett. Ovanlig. | |
| Hugo Claus | 500 kr |
| KAREL APPEL / Painter | |
| Abrams 1962. 178 pp. Illustr. Cloth. | |
| Michelle Vishny | 300 kr |
| MORDECAI ARDON | |
| Abrams. 240 pp. Illustr. Cloth with d/j. | |
| Karl Asplund | 300 kr |
| IVAR AROSENIUS | |
| Stockholm 1928. 241s + 48 planscher. Rött hfrbd. Ngt nött och blekt. | |
| Hans Johansson | 250 kr |
| ASCHENBRENNER - Fyra decennier | |
| Helsingborg 2003. 135 s. Illustr. Klotband med skyddsomslag. Nyskick. | |
| Karl Asplund | 400 kr |
| Med Egon Lundgren i Indien | |
| Stockholm 1931. 37 s + 80 planscher. 59/500. Inb. Gott skick. | |
| Carter Rutcliff | 150 kr |
| PETER ÅSTRÖM - Paintings | |
| Malmö 1998. 159 s. Illustr. Inb. | |
| (Malmö konstmuseum) | 250 kr |
| BÄRBRO BÄCKSTRÖM -Tomrum | |
| Malmö konstmuseum 1999. 225 s. Illustr. | |
| 300 kr | |
| JANE BARKS BILDER - Från femtiotalet till idag. | |
| Klippan u.å. 269 s. Illustr. Inb. Något slitet skyddsomslag. | |
| Harald Schiller | 250 kr |
| JOHN BAUER - SAGOTECKNAREN | |
| Stockholm 1942. 224 s. Illustr. Linneband. | |
| Harald Schiller | 750 kr |
| JOHN BAUER - Sagotecknaren | |
| Stockholm 1935. 220 s. Illustr. Rött halvfranskt band i gott skick (Isberg). | |
| Brian Reade | 250 kr |
| AUBREY BEARDSLEY | |
| Bonaza books, New York. 372 pp. Illustr. Cloth. Good. | |
| Mårten Castenfors m.fl. | 200 kr |
| DICK BENGTSSON | |
| SAK 2005. 174 s. Illustr. Inb. | |
| Birgitta Rapp | 100 kr |
| RICHARD BERGH - Konstnär och kulturpolitiker 1890-1915 | |
| Stockholm 1978. 202 s. Illustr. Häfte. | |
| (Moderna Muséet) | 250 kr |
| JOSEPH BEUYS - Aktioner/Auktionen | |
| Moderna Muséet 1971. 144 pp. Illustr. | |
| 300 kr | |
| OLA BILLGREN målningar 1963-73 | |
| Galleri 69 1973. 128 s. Illustr. Klotband med skyddsomslag. | |
| 300 kr | |
| OLA BILLGREN - Akvareller i urval. Litografier 1961 - 78 | |
| Galleri 69. 1979. 80 s. Illustr. Klotband med skyddsomslag. | |
| Tor Hedberg | 350 kr |
| OSCAR BJÖRCK | |
| Stockholm1930. 232 s. Illustr. Rött hfrbd. | |
| Claes-Göran Forsberg | 150 kr |
| EN BOK OM GÖSTA BOHM | |
| Hälsninglands museum. U.å. 120 s. Illustr. Inb. | |
| Hans Bolliger | 600 kr |
| CONSTANTIN BRANCUSI 1876-1957 | |
| Neuchatel 1958. 240 s. Illustr. Publishers cloth. | |
| Sam Hunter | 200 kr |
| JAMES BROOKS | |
| New York 1963. 55 pp. Illustr. Cloth. | |
| Nils Lindgren | 350 kr |
| BERTIL BULL HEDLUND | |
| Stockholm 1952. 193 s + 51 planscher. Rött halvfranskt band med fem upphöjda bindingar. Nyskick. | |
| (Commune di Navara Palazzo Broletto) | 250 kr |
| CASORATI - opere grafiche sculpture scenografie | |
| u.o 1968. 132 s. Illustr. Hft. | |
| David Coombs | 500 kr |
| CHURCHILL - his painting | |
| Hamish Hamilton 1967. 272 pp. 502 text illustr. Cloth. Tillskrift. | |
| Wilhelm Nisser | 900 kr |
| MICHAEL DAHL AND THE CONTEMPORARY SWEDISH SCHOOL OF PAINTING | |
| Uppsala 1927. 159 s + 62 plates + 30 s. Cloth. | |
| Salvador Dali | 200 kr |
| SALVADOR DALIS HEMLIGA LIV | |
| Bo Cavefors förlag 1978. 424 s. Illustr. Klotband. | |
| Salvador Dali | 200 kr |
| SALVADORS DALIS HEMLIGA LIV | |
| Bo Caverfors förlag 1975. 424 s. Illustr. Klotband. | |
| Loys Delteil | 1500 kr |
| C.F. DAUBIGNY | |
| Paris 1921. Beskriver konstnärens alla gafiska verk. Innehåller även en orginaletsning av konstnären. | |
| Trasigt häfte. Etsningen i gott skick. |
| John Rewald | 750 kr |
| DEGAS - Works in sculpture - A complete Catalogue | |
| New York 1944. 144 pp. Cloth. | |
| Nils G. Wollin | 300 kr |
| DESPREZ I SVERIGE | |
| Stockholm 1936. 352 s. Illustr. Halvfranskt band. Något blekt. | |
| Gunnar Jungmarker | 200 kr |
| DÖDERHULTARN - Axel Petersson | |
| Stockholm 1943. 171 s. Illustr. Förlagets linneband. | |
| 250 kr | |
| Minnesalbum över Döderhultaren och hans konst | |
| Oskarhamnsbladet 1928. 112 s. Rikt illustr. Trevligt klotband. | |
| Bertel Hintze | 250 kr |
| ALBERT EDELFELT | |
| Helsingfors 1949. 467 s. Illustr. Klotb. | |
| Louise O´Konor | 300 kr |
| VIKING EGGELING - 1880-1925 artist and film-maker life and work | |
| Stockholm 1971. 299 s. Illustr. Häfte. Gott skick. | |
| Axel Sjöblom | 100 kr |
| DAVID KLÖCKER EHRENSTRAHL | |
| Malmö 1947. Allhem. 175 s. Illustr. Klotb. | |
| Karl Asplund | 450 kr |
| CARL ELDH | |
| Stockholm 1943. 271s + 72 planscher. Gediget mörkrött dekorerat hfrbd i gott skick. | |
| Anna-Lena & Christer Nyström | 300 kr |
| SVEN X-ET ERIXSONS GRAFIK | |
| Sundsvall 1976. 207 s. Illustr. Inklistrad tillskrift. Dekorerat linneband. | |
| Hans Henrik Brummer | 200 kr |
| PRINS EUGEN - Minnet av ett landskap | |
| Värnamo 1988. 393 s. Illustr. Klotband med skyddsomslag. | |
| Hans-Olof Boström | 150 kr |
| THOR FAGERKVIST 1884-1960 | |
| Arvika 1984. 152 s. Illustr. Klotband med skyddsomslag. | |
| 150 kr | |
| LARS ERIK FALK | |
| Kalejdoskop förlag. U.å. 63 s. Illustr. Inb. | |
| (Moderna Museet) | 100 kr |
| EDDIE FIGGE | |
| Värnamo 2003. 114 s. Illustr. Häfte. | |
| Ugo Mulas | 400 kr |
| LUCIO FONTANA | |
| Milano 1968. 69 pp. Illustr. Wrappers. | |
| Loys Delteil | 1500 kr |
| JEAN FRÉLAUT | |
| Paris 1926. Beskrivning över 281 grafiska verk av konstnären. Inehåller ett grafiskt blad av konstnären. Nött och något trasigt häfte. | |
| Adolf Frey | 250 kr |
| RUDOLF KOLLER 1828-1905 | |
| Stuttgart und Berlin 1906. 163 pp. Illustr. Cloth . Good. | |
| 150 kr | |
| ROY FRIBERG | |
| Malmö 1990. 78 s. Illustr. Inb. | |
| Herbert Read & Leslie Martin | 600 kr |
| GABO | |
| London 1957. 193 s. Illustr. Publishers cloth. | |
| Includes a part of plastic spectacles. |
| (Liljevalchs) | 100 kr |
| GAN - RETROSPEKTIVT | |
| Stockholm 1958. 87 s. Illustr. | |
| Jan Thorsten Ahlstrand | 250 kr |
| GAN | |
| Arlöv 1985. 191 s. Illustr. Klotband med skyddsomslag. | |
| Gösta Procopé | 150 kr |
| KONSTNÄRSPARET ANNA GARDELL-ERICSON OCH JOHAN ERICSON | |
| Uddevalla 1982. 135 s. Illustr. Inb. Skyddsomslag. | |
| Wolf Jahn | 400 kr |
| THE ART OF GILBERT & GEORGE | |
| Thames % Hudson 1989. 524 s. Rikt illust. Klotb med skyddsomslag. | |
| Camille Mauclair | 500 kr |
| VICTOR GILSOUL | |
| Bruxelles 1909. 90 pp. Illustr. Decorated cloth. | |
| Osvald Siren | 350 kr |
| GIOTTO | |
| Stockholm 1906. 158 s. Illustr. Halvfranskt band. Tryckt i 330 exemplar. Exlibris. . | |
| 350 kr | |
| ANDY GOLDSWORTHY | |
| Japan 1987. 120 pp. Illustr. Cloth with d/j. | |
| Mary Chamot | 200 kr |
| GONTCHAROVA | |
| Paris u.å. 158 pp. Illustr. Cloth with d/j. | |
| Enrique Lafuente Ferrari | 200 kr |
| GOYA - THE FRESCOS IN SAN ANTONIO DE LA FLORIDA | |
| Albert Skira 1955. 150 pp. Illustr. Cloth. | |
| Loys Delteil | 3000 kr |
| FRANSISCO GOYA | |
| Paris 1922. Förteckning över 119 av konstnärens grafiska verk. Innehåller en orginaletsning av konstnären (Aveugle assis chantant). | |
| Trasigt häfte. Del 1 av förteckningen. Etsningen i bra skick. |
| J.P.Hodin | 500 kr |
| ISAAC GRUNEWALD | |
| Stockholm 1949. 354 s. Illustr. Rött hfrbd. Liten reva på ryggen. | |
| Emile Gruppé | 500 kr |
| GRUPPÉ ON PAINTING | |
| USA 1976.167 pp. Illustr. Cloth with d/j. | |
| 350 kr | |
| FOLKE GULLBYS GRAFIK 1938-1976 | |
| Jönköping 1979. 254 verk illustr. Inb. | |
| Hans Neuburg | 200 kr |
| LEOPOLD HAEFLIGER | |
| Edition Murbach 1982. 158 s. Illustr. Inb. | |
| Paul Vad | 500 kr |
| HAMMERSHÖI -Verk och liv | |
| Portugal 1992. Atlantis förlag. 463 s. Illustr. Klotb med skyddsomslag. Exlibris. | |
| Madeleine Rosseau m.fl | 400 kr |
| HANS HARTUNG | |
| Stuttgart (1950). 55 s + 46 planscher. Illustr. Förlagets klotb. | |
| Karl Haskel | 500 kr |
| P G Thelander Grafik 1958-1996 | |
| Tryckt 1996. 287 s. Illustr. Klotband med skyddsomslag. Namnteckning. | |
| Willy Hes | 1000 kr |
| AMBROSIUS HOLBEIN | |
| Strassburg 1911. 174 s + 38 planscher. Pergamentband med mässingslås. Gott skick. | |
| Ad.Anderberg | 300 kr |
| CARL HILL - Hans liv och hans konst | |
| Malmö 1951. 324 s. Illustr. Förlagets klotb. | |
| Gerda Cederblom | 1200 kr |
| Pehr Hilleström 1-2 | |
| Uppsala 1927. Ngt nötta halvfranska band. 2 vol. | |
| Osvald Sirén | 350 kr |
| P. HILLESTRÖM D.Ä. - Väfvaren och målaren | |
| Stockholm 1900. 264 s. Senare klotband i gott skick. Försättsbladet tejpat. | |
| Erik Blomberg | 200 kr |
| BROR HJORTH | |
| Halmstad 1952. 94 s. Illustr. 2:a uppl. (Svenska Målare). Linneband. | |
| (Kunsthalle Dusseldorf) | 100 kr |
| ROLF HANSON - Malerei/ Painting | |
| Malmö 1998. 54 s. Illustr. Klotband med skyddsomslag. | |
| Nikos Stangos | 250 kr |
| DAVID HOCKNEY By David Hockney | |
| Thames & Hudson 1977. 312 pp. Illustr. Cloth with d/j. | |
| H.P. Holst | 200 kr |
| THORVALDSENS MUSEUM - En Fremstilling af alle Kunstnerens Arbeider, der ere samlade i Museet... | |
| Köpenhamn 1851. 10 s + 113 planscher. Nött halvfranskt band. | |
| (Moderna Muséet) | 250 kr |
| HUNDERTWASSER | |
| Stockholm 1965. 24 s + utvikningsbar plansch. Illustr. Häfte. Kassett. | |
| (Statliche Kunsthalle Berlin) | 400 kr |
| IPOUSTEGUY | |
| Berlin 1979. 398 s. Rikt illustr. Hft. | |
| Gustaf Engwall | 400 kr |
| KARL ISAKSON | |
| Stockholm 1944. 326 s. Illustr. Klotb. (SAK). | |
| Arne Stubelius | 400 kr |
| IVAN IVARSON | |
| Stockholm 1952.128 s. Illustr. 2:a uppl. (Svenska Målare). Linneband med skyddsomslag. | |
| Ajas Kruus | 200 kr |
| AUGUST JANSEN 1881-1957 | |
| Tallinn 1975. 189 pp. Illustr. Cloth with d/j. | |
| 500 kr | |
| RUNE JANSSON - Strater | |
| Henki Tisens förlag u.å. (6) + 48 kritlitografier i färg. Tryckt i 800 ex. Spiralband. | |
| Elu Ja Looming | 400 kr |
| ANDREI JEGEROV 1878-1954 | |
| Tallinn 1987. 125 pp. Illustr. Cloth with d/j. | |
| Ragnar Hoppe | 200 kr |
| JOHAN JOHANSSON | |
| Malmö 1953. 102 s. Illustr. 2:a uppl. Linneband. Tillskrift. | |
| Folke Holmér | 250 kr |
| EN BOK OM STEFAN JOHANSSON | |
| Stockholm 1958. 191 s. Illustr. Förlagets klotb. | |
| Erik Blomberg | 400 kr |
| ERNST JOSEPHSON | |
| Stockholm 1951. 747 s. Illustr. Rött hrbd. | |
| Erik Blomberg | 400 kr |
| ERNST JOSEPHONS KONST - FRÅN NÄCKEN TILL GÅSLISA | |
| Stockholm 1959. 425 s. Illustr. Klotb. | |
| Martin Strömberg | 200 kr |
| KURT JUNGSTEDT | |
| Stockholm 1945. 317 s. Illustr. Klotband. | |
| Wassily Kandinsky | 350 kr |
| ON THE SPIRITUAL IN ART | |
| New York 1946. 153 pp. Illustr. Cloth. Good. | |
| Wassily Kandinsky | 2500 kr |
| KANDINSKY - OM KONSTNÄREN | |
| Gummesons 1916. 29 s. Två mindre fläckar på omslaget. Klistermärken på baksidan. Exlibris. Häfte. Hyggligt ex. | |
| Omslaget pryds av en orginallitografi i tre färger (Roethel 159). |
| German Karginov | 250 kr |
| RODCHENKO | |
| Thanes and Hudson 1979. 270 s. Illustr. Klotband med skyddsomslag. | |
| (Nationalgalerie Berlin) | 200 kr |
| ANSEM KIEFER | |
| Berlin 1990. 183 s. Illustr. Häfte. | |
| (Moderna museet) | 500 kr |
| EDWARD KIENHOLZ - 11+11 TABLEAUX | |
| Sweden 1970. 118 s. Illustr. Inb. | |
| Roberto Ohrt | 200 kr |
| KIPPENBERGER | |
| Taschen 2003. 240 s. Illustr. | |
| Jurgen Glaesemer | 3000 kr |
| PAUL KLEE - Handzeichnungen 1-3 | |
| Bern 1973-1979. 311+545+481 s. Rikt illustr. Cloth with d/w. 3 vol. | |
| Boris Enst | 400 kr |
| JOHANN KÖLER | |
| Tallinn 1980. 126 pp. Illustr. Katalog. Cloth with d/j. | |
| Leo Gens | 300 kr |
| JAAN KOORT 1883-1935 | |
| Tallinn 1964. 220 s + 56 planscher. Klotband med skyddsomslag. | |
| 100 kr | |
| ARTHUR KÖPCKE | |
| North 1979. 132 pp. Illustr. Wrappers. | |
| Kjell Boström | 300 kr |
| NILS KREUGER | |
| Stockholm 1948. 308 s. Illustr. Linneband. | |
| Karl Asplund | 200 kr |
| Julius Kronbergs atelier och efterlämnade arbeten | |
| Stockholm 1922. 101 s + planschdel med 244 fig. Häftad. Gott skick. | |
| Gustaf Näsström | 200 kr |
| CARL KYLBERG | |
| Malmö 1952. 95 s. Illustr. (Svenska Målare). Linneband. | |
| Brita Knyphausen | 400 kr |
| CARL KYLBERG - Färg och idé | |
| Allhems förlag 1965. 288 s. Illustr. Klotband. | |
| Sylvain Laboureur | 1000 kr |
| Jean-Emile Laboureur -Gravures et Lithographies individuelles. Tome 1. | |
| Neuchatel 1989. 826 s. Illustr. Publishers cloth with d/w. Kasett. | |
| Bo Wennberg | 150 kr |
| NICLAS LAFRENSEN | |
| Malmö 1947. Allhem. 165 s. Illustr. Klotb. | |
| (Galerie Aronowitsch) | 200 kr |
| MICHAEL LARIONOV - pasteller/gouacher/teckningar | |
| Galerie Aronowitsch 1987. 95 s. Illustr. Klotband med skyddsomslag. | |
| Georg Nordensvan | 800 kr |
| CARL LARSSON 1-2 | |
| Stockholm 1920. 184 + 240 s. Illustr. Rött halvfranskt band i bra skick (Isberg). | |
| Rainer Crone & David Moos | 300 kr |
| JONATHAN LASKER- Telling the Tales of Painting | |
| Ostfildern 1993. 190 s. Illustr. Publishers cloth with dustwrappers. | |
| Evi Pihlak | 150 kr |
| MALLE LEIS | |
| Tallinn 1988. 95 pp. Illustr. Cloth with d/j. | |
| Gabriel Seailles | 200 kr |
| LEONARDO DE VINCI - l´artiste & le savant | |
| Paris 1892. 547 s. Half marocco. | |
| A.Marazza | 2000 kr |
| LEONARDO SAGGI E RICERCHE | |
| Italy 1954. XXV+604 s. Cloth. | |
| Kenneth W.Prescott & Emma-Stina Prescott | 150 kr |
| THE COMPLETE GRAPHIC WORKS OF JACK LEVINE | |
| Dover Publication 1984. 28+81 pp. Illustr. Paperback. | |
| Jacques Lavalleye | 500 kr |
| LUCAS VAN LEYDEN & PIETER BRUEGHEL D.Ä - DAS GESAMTE GRAPHISCHE WERK | |
| Schroll Verlag . 199 pp + 173 fig. Cloth. | |
| Dag Widman | 200 kr |
| SIXTEN LUNDBOHM - EN DYNAMSISK KLASSIKER | |
| Raster förlag 1995. 118 s. Illustr. Klotband med skyddsomslag. | |
| Karl Asplund | 350 kr |
| MED EGRON LUNDGREN I INDIEN 1859-1859 | |
| Stockholm 1931. 37 s + 80 planscher. Inbunden. Bra skick. | |
| Ulf Linde | 250 kr |
| EVERT LUNDQUIST - Ur ett målarliv | |
| Stockholm 1966. 221 s. Illustr. Klotband med skyddsomslag. | |
| John Rewald | 400 kr |
| MAILLOL | |
| France 1939. 167 pp. 160 plates. Cloth. | |
| Jean-Claude Marcadé | 250 kr |
| MALEVITCH | |
| Lausanne 1979. 194 s + 199 fig. Häftad. | |
| (Moderna Muséet) | 250 kr |
| KASIMIR MALEVICH - Målningar, teckningar och akvareller 1907-1924 | |
| Malmö 1965. Kartongen saknas. | |
| (Centre Georges Pompidou) | 200 kr |
| MALÉ´VITCH - ARCHITECONES, PEINTURES, DESSINS | |
| Centre Georges Pompidou 1980. 160 s. Illustr. | |
| Ain Kaalep m.fl. | 150 kr |
| ILMAR MALIN | |
| Tallinn 1988. 95 s. Illustr. Cloth with d/j. | |
| Göran Hillman | 200 kr |
| STURE MEIJER | |
| Raster förlag 1981. 149 s. Illustr. Klotband med skyddsomslag. | |
| 250 kr | |
| FAUSTO MELOTTI | |
| Electa 1971. 179 pp. Illustr. Paperback. | |
| John Milner | 400 kr |
| VLADIMIR TATLIN AND THE RUSSIAN AVANT-GARDE | |
| Yale 1983. 252 pp. Illustr. Cloth wit d/j. | |
| Malmö Konsthall | 250 kr |
| JOAN MIRO - Posters- affischer | |
| Wiken 1993. 328 s. Rikt illustr. Inb. Nyskick. | |
| 150 kr | |
| INGEGERD MÖLLER | |
| Atlantis 2003. 170 s. Rikt illustr. Klotband med skyddsomslag. Nyskick. | |
| Rolf Hetsch | 200 kr |
| PAULA MONDERSOHN-BECKER | |
| Berlin 1932. 112 s. Illustr. Hft. | |
| Paula Mondersohn-Becker | 250 kr |
| Briefe und Tagenbuchblätter | |
| Berlin 1920. 250 s. Cloth. | |
| Irina Solomokova | 300 kr |
| HANDO MUGASTO 1907-1937 | |
| Kirjastus 1984. 182 pp. Illustr. Cloth with d/j. | |
| Liljewalchs konsthall/ Prestel | 250 kr |
| GABRIELE MUNTER 1877-1962 | |
| Liljewalchs 1992. 276 s. Illustr. | |
| 250 kr | |
| LOUISE NEVELSON | |
| Galerie Daniel Gervis (1967). 3 pp + 41 plates + 7 pp. Wraps. | |
| Nils Lindgren | 750 kr |
| GÖSTA ADRIAN-NILSSON | |
| Halmstad 1949. 221 s. illustr. Dekorerat klotb. | |
| (Liljewalchs) | 100 kr |
| GAN - Retrospektivt | |
| Stockholm 1958. 87 s. Illustr. Häfte. | |
| Nils-Göran Hökby | 150 kr |
| PER NILSSON-ÖST, BILDHUGGAREN | |
| Borås 1979. 143 s. Illustr. Inb. | |
| Helge Kjellin | 125 kr |
| ERNST NORLINDS KONST | |
| Malmö 1927. 20 s + 52 planscher. Klotband. | |
| Malmö konsthall | 150 kr |
| GUNNAR NORRMAN - Torrnålsgravyrer 1959-1982 | |
| Malmö 1982. Inb. | |
| Beate Sydhoff m.fl | 100 kr |
| LARS NYBERG - Grafik | |
| U.å.U.o. 135 s. Illustr. Häfte. | |
| Moderna muséet | 250 kr |
| CLAES OLDENBURG - Skulpturer och teckningar 17 sept. - 30 okt.1966. Moderna muséet | |
| U.o 1966. 61 s. Illustr. Hft. | |
| Notes in hand | 250 kr |
| CLAES OLDENBURG | |
| Petersburg press 1971. 72 pp. Original paper pictorial cover. 15 x 10 cm. Very good copy. | |
| Geneviéve Bonnefoi | 150 kr |
| BENGT OLSON - Between heaven and earth | |
| Paris u.å. 111 s. Illustr. Inb. | |
| Nils Palmgren & Herje Granberg | 200 kr |
| HELMER OSSLUND | |
| Stockholm 1937. 103 s. Illustr. (Svenska målare) Linneband. Gott skick. und | |
| Birgitta Flensburg | 100 kr |
| BARBRO ÖSTHLIN - LIV OCH KONST | |
| Stockholm 2003. 159 s. Illustr. Häftad. | |
| Gustaf Lindgren | 400 kr |
| G.W.PALM 1810-1890 | |
| Stockholm 1934. 352 s. Illustr. Blått hfrbd. (SAK). | |
| Kuzma | 500 kr |
| Petrov-Vodkin 1878-1939 | |
| Auroora 1986. 299 p.Illustr. Cloth with d/j. Good. | |
| Lionelli Venturi | 1800 kr |
| CAMILLE PISSARRO - ART & OUVRE 1-2 | |
| San Francisco 1989. Alan Wofsy Fine Art. 354s + 312 plates. Cloth with d/w. 2 vol. | |
| (Moderna Museet) | 200 kr |
| POLLOCK | |
| Moderna Museet 1963. 28 s. Illustr. Inb. | |
| Bryan Robertson | 1500 kr |
| JACKSON POLLOCK | |
| Leeds 1960. Thames & Hudson. 215 s. Illustr. Cloth with little worn dustwrappers. | |
| Christopher Wright | 400 kr |
| POUSSINS PAINTINGS - A catalogue raissonné | |
| New York 1984. 304 s. Illustr. Klotb med skyddsomslag. | |
| Anja Notini | 300 kr |
| MADELEINE PYK - Jag tänker att jag lever | |
| Wiken 1984. 184 s. Illustr. Klotband. | |
| (Olle Granath) | 600 kr |
| CARSTEN REGILD - Lupus - Ultra | |
| Stockholm 1980. 120 s. Illustr. Folio. | |
| (Liljevalchs) | 150 kr |
| TORSTEN RENQVIST | |
| Stockholm 1994. 159 s. Illustr. | |
| J.P.Hodin | 200 kr |
| ALAN REYNOLDS | |
| London (1965). 46 pp. Illustr. Cloth. | |
| Bengt M. Holmqvist | 100 kr |
| DAS PROBLEM DAVID RICHTER | |
| Uppsala 1968. 126 s. Illustr. (Stockholm Studies in History of Art). Hft. Ouppskuren. | |
| Ulrich Loock & Denys Zacharopoulos | 400 kr |
| GERHARD RICHTER | |
| Munchen 1985. 127 s. Illustr. Klotb med skyddsopmslag. | |
| A. Ryszkiewicz | 300 kr |
| HENRYK RODAKOWSKI | |
| Warsawa 1954. 42 pp + 113 illustr. Cloth. | |
| Solfrid Söderlind | 250 kr |
| ALEXANDER ROSLIN | |
| Nationalmuseum 2007. 287 s. Illustr. Inb. | |
| Eugen Wretholm | 600 kr |
| GUSTAV RUDBERG | |
| Askild & Kärnekull 1980. 76 s. Illustr. Med signerad orginallitografi. Bibliofilupplaga (96/360). | |
| Helge Kjellin | 350 kr |
| GUSTAF RYDBERG -Skånes målare | |
| Stockholm 1925. 237 s. Rikt illustr. Rött klotb. | |
| Gary Schwartz & Marten Jan Bok | 600 kr |
| PIETER SAENREDAM - The Painter and His Time | |
| Netherlands 1990. 356 pp. Illustr. Cloth with d/j. | |
| where shall we make love | 750 kr |
| NIKI DE SAINT PHALLE | |
| Malmö 1970. 8o. 48 colour litographs plates. | |
| Getrud Serner | 250 kr |
| GÖSTA SANDELS | |
| Stockholm 1941. 96 s. Illustr. Linneband. | |
| Heini Paas | 250 kr |
| FERDI SANNAMEES 1895-1963 | |
| Tallinn 1974. 199 pp. Illustr. Cloth with d/j. | |
| Per Bjurström | 250 kr |
| PHILIP VON SCHANTZ - Grafik 1952-1997 | |
| Trelleborg 1998. 210 s. Inb med skyddsomslag. Nyskick. | |
| 150 kr | |
| NICOLAS SCHÖFFER - DIE KYBERNETISCHE STADT | |
| Moos Verlag 1970. 116 s. Illustr. | |
| Otto G. Carslund | 750 kr |
| ANSHELM SCHULTZBERG - En studie | |
| Stockholm 1937. 272 s. Illustr. Klotband. | |
| Ragnar Josephson | 500 kr |
| SERGELS FANTASI 1-2 | |
| Stockholm 1956. 671 s. Illustr. Halvfranska band. Gulddekorerade ryggar. 2 vol. | |
| Oscar Antonsson | 250 kr |
| SERGELS UNGDOM OCH ROMTID | |
| Stockholm 1942. 286 s+ 72 planscher. Klotband. | |
| Henri Dorra & John Rewald | 900 kr |
| SEURAT | |
| Paris 1959. 311 s. Illustr. Cloth with d/w. | |
| Kenneth W. Prescott | 500 kr |
| THE COMPLETE GRAPHIC WORKS OF BEN SHAHN | |
| Quadrangle/ The New York Times Book Co 1973. 250 pp. Illustr. Cloth with d/j. Signed by the author. | |
| E.W.Kornfeld & P.A.Wick | 750 kr |
| P.SIGNAC -Catalogue raisonné de lÓuvre gravé et lithographié | |
| Bern 1974. Kornfeld & Klipstein. 67 s. illustr. Cloth with d/w. | |
| Giovanni Testori | 750 kr |
| G.MARTINO SPANZOTTI - gli affreschi di Ivrea | |
| Ivrea 1958. 22 pp + 75 plates. Cloth. | |
| David Ahlqvist | 250 kr |
| LOUIS SPARRE - Gotlandsskisser | |
| Uddevalla 1981. 139 s. Illustr. Klotband med skyddsomslag. | |
| Siegfried Wichmann | 400 kr |
| CARL SPITZWEG - und die frazösischen Zeichner Daumier, Grandville, Gavarni, Doré | |
| Munchen 1985. 512 s. Rikt illustr. Klotb med skyddsomslag. | |
| Måtte Schmidt | 1200 kr |
| STRINDBERGS MÅLERI | |
| Malmö 1972. 367 s. Illustr. Förlagets klotb. Skadat skyddsomslag. | |
| Roland Penrose | 350 kr |
| TAPIES | |
| Paris 1977. 278 pp. Illustr. Cloth with d/j | |
| Einar Ostvedt | 600 kr |
| FRITZ THAULOW - Mannen og verket | |
| Oslo u.å. 215 s. Illustr. Klotband. | |
| K.G.Pontus Hultén | 450 kr |
| JEAN TINGUELY - META | |
| Sweden u.å. 364 s. Illustr. Klotb. Reprint. | |
| Rolf Roeingh | 500 kr |
| HEINZ TRÖKES - Phantasien | |
| Berlin 1961. 25 zeichnungen und radierungen. 72/500 ex. Cloth. | |
| Karl-Erik Eliasson | 150 kr |
| FOLKE TRUEDSSON | |
| Lund 1982. 81 s. Illustr. Klotband med skyddsomslag. | |
| H.Szeemann (Editor) | 1500 kr |
| CY TWOMBLY - Paintings, Works on Paper, Sculpture | |
| Passau 1987. Prestel. 239 s. Illustr. Cloth with d/w. | |
| Richrd Lane | 1000 kr |
| UKIYO-E - Holzschnitte- Kunstler und Werke | |
| Orell Fussli Verlag Zurich 1978. 376 s. Linneband med skyddsomslag. Kassett. Gott skick. | |
| 200 kr | |
| KIRO URDIN | |
| France u.å. 143 pp. Illustr. Cloth. | |
| Gunnar Lindqvist | 300 kr |
| BERTIL VALLIEN | |
| Borås 1990. 200 s. Illustr. Inb. Tillskrift. | |
| Selim Omarovich Khan-Magomedov | 300 kr |
| ALEXANDER VESNIN AND RUSSIAN CONSTRUCTIVISM | |
| Rizzoli 1986. 220 pp. Illustr. Cloth with d/j. | |
| Paul Lambotte & Arnold Goffin | 500 kr |
| THOMAS VINCOTTE - Et son Ouvre | |
| Bruxelles 1913. 25 pp + 51 monochrome plates. Wrappers. | |
| Lars Forsell | 150 kr |
| ULF WAHLBERG SKROTBILAR | |
| Jönköping 1981. 111 s. Illustr. Klotband med skyddsomslag. Kasett. Tillskrift. | |
| (Moderna museet) | 150 kr |
| PETER WEISS - MÅLNINGAR, TECKNINGAR, COLLAGE, FILMER, TEATER, LITTERATUR, POLITIK | |
| Moderna museet 1991. 240 s + 16 illustr sidor. | |
| Axel Gabriels | 150 kr |
| VICTOR WESTERHOLM | |
| Helsingfors1918. 65 s. Illustr. Hft. Stenmans Konstsalongs publikation 1. | |
| Axel L.Romdahl | 350 kr |
| CARL WILHELMSON | |
| Stockholm 1938. 240 s. Illustr. Rött klotb. (SAK). | |
| (André Parinaud) | 900 kr |
| FAHR EL NISSA ZEID | |
| Amman 1984. 161 pp. Illustr. Cloth with d/j. | |
| 1000 kr | |
| ZORN - Engravings - Etsningar - A complete catalogue. En komplett katalog | |
| Hjert & Hjert 1980. 192 s. Illustr. Cloth with d/j. | |
| Albert Engström | 350 kr |
| ZORN | |
| Stockholm 1928. 220 s. Illustr. Rött halvfranskt band. | |