| kr | |
| A-i-a | 400 kr |
| Två finskors lustvandringar i Europa och Afrika 1-2 | |
| Helsingfors 1886. 232 + 173 s. Klotband utan ryggettikett. | |
| Hans W:son Ahlmann | 250 kr |
| På skidor och till häst i vatnajökulls rike | |
| Stockholm 1936. 204 s. Illustr + utvikningsbar karta. Hfrbd. | |
| S.A. Andrée, Nils Strindberg & Knut Fraenkel | 400 kr |
| Med örnen mot polen | |
| Albert Bonnier 1930. 487 s. Illustr. Vackert halvfranskt band. | |
| Samuel W. Baker | 250 kr |
| Eight Years in Ceylon | |
| Longmans, Green and Co. 1898. 376 + (32) pp. Illustr. Cloth. Good. | |
| Luigi Barzini | 450 kr |
| Prins Borgheses automobilfärd Peking - Paris | |
| Stockholm 1908. 525 s. 130 illustrationer. Dekorerat klotb. | |
| Gustaf Emanuel Beskow | 250 kr |
| Reseminnen från Egypten, Sinai och Palestina 1859-1860 | |
| Stockholm 1891. 298 s. Illustr. Dekorerat klotband. | |
| Anna Biagosch | 500 kr |
| Der Sonne entgegen | |
| Leipzig ca 1910. 214 pp. Decorated cloth. | |
| Paul B.du Chaillu | 450 kr |
| Forskningsresor och äfventyr i mellersta afrika | |
| Stockholm 1875. 406 s. Uvikbar karta. Hfrbd. | |
| John Francis Davis | 2500 kr |
| The Chinese - A General Description of the Empire of China and its Inhibitants 1-2 | |
| London 1836420 + 480 s. 58 woddcut illustrations. Half marocco i good condition. 2 vol. | |
| C. V. Derboeck | 150 kr |
| Prins Henrik av Preussen verldsomsegling | |
| Stockholm 1883. 220 s. Sex färgillustrationer. Klotband. | |
| Adolf Ekelöf | 2500 kr |
| Ett år i stilla hafvet - Reseminnen från Patagonien, Chili, Peru, Californien, Britiska Columbia och Oceanien. | |
| Stockholm 1872. 164 . Illustrerad med 17 litograferade planscher. Dekorerat klotband. Gott skick. | |
| Bengt Ferner | 300 kr |
| Resa i Europa | |
| Uppsala 1956. 572 s. Illustr. Halvfranskt band. | |
| Isabella de Franca | 250 kr |
| Journal of a Visit to Madeira and Portugal (1853-1854) | |
| Portugal 1970. 269 s. Illustrated with 24 plates. Cloth. | |
| Fredrik Gerstäcker | 450 kr |
| Resa omkring verlden - En familjebok 1-4 | |
| Stockholm 1960. 146 + 155 + 124 + 136 s. Illustr med 4 färgplanscher. Senare klotband. Gott skick. | |
| Sven Hedin | 250 kr |
| Resare- Bengt | |
| Stockholm 1921. 544 s. Illustr. Halvfranskt band. | |
| Sven Hedin | 1000 kr |
| ASIEN - tusen mil på okända vägar 1-2 | |
| Stockholm 1903. 696+671 s. Illustr. Röda klotb. 2 vol. | |
| Sven Hedin | 300 kr |
| Grand Canyon + Åter till Asien | |
| Stockholm 1925 och 1928. 295 + 336 s. Illustr. Utvikningsbara kartor. Sammanbundna i en vol. Halvfranskt band. | |
| Sven Hedin | 450 kr |
| Öfver land till Indien 1-2 | |
| Stockholm 1910. 564 + 553 s. Utvikningsbara kartor. Illustr. Halvfranska band. 2 vol. | |
| Sven Hedin | 1200 kr |
| Transhimalaya - Upptäckter och äventyr i Tibet | |
| Stockholm 1909. 665 + 593 + 591 s. Illustr. Ngt blekta halvfranska band. 3 vol. | |
| Sven Hedin | 350 kr |
| Tsangpo Lamas vallfärd - Nomaderna | |
| Stockholm 1922. 382 s. Halvfranskt band. | |
| Sven Hedin | 1200 kr |
| Transhimalaya - upptäckter och äfventyr i Tibet 1-3 | |
| Stockholm 1909- 1912. 665 + 593 + 591 s Tre klotband. Del tre något fläckig. | |
| Sven Hedin | 800 kr |
| Transhimalaya 1-2 | |
| Stockholm 1909. 665 + 591 s. Illustr. Dekorerade klotb. 2 vol. | |
| Sven Hedin | 400 kr |
| Bagdad, Baylon, Ninive | |
| Stockholm 1917. 806 s. Illustr. Klotb. | |
| Sven Hedin | 300 kr |
| Från pol till pol | |
| Stockholm 1912. 989 s + bifogat förord. Illustr. Klotband. (Läseböcker för Sveriges ungdomsskolor). | |
| Sven Hedin | 250 kr |
| Karavan och Tarantass - med hästar genom Asien | |
| Stockholm 1953. 287 s. Illustr. Halvfranskt band i gott skick. | |
| Sven Hedin | 250 kr |
| Gobiöknens gåtor | |
| Stockholm 1931. 351 s. Illustr. Klotband. | |
| Sven Hedin | 200 kr |
| Grand Canyon | |
| Stockholm 1925. 295 s. Illustr. Klotband. | |
| D´Herisson | 350 kr |
| Journal d´un Interprete en Chine | |
| Paris 1886. 442 s. Ngt nött halvfranskt band. | |
| L.H. Roos af Hjelmsäter | 300 kr |
| Strödda anteckningar under vistandet uti Preussen, Sachsen, Österike och Italien | |
| Strengnäs 1836. 158 s. Plansch saknas. Oskurna ark, enkelt hophäftade. Något fläckad. | |
| Herm. Hofberg | 300 kr |
| Genom sveriges bygder- Skildringar af vårt land och folk | |
| Stockholm 1882. 430 s. Illustr. Halvfranskt band. | |
| Ax. Em. Holmberg | 400 kr |
| Hasslidalen och en liten färd i Schweitz | |
| Stockholm 1851. 190 s. Två kolorerade tonlitografier. Klotband. | |
| Hjalmar Johansen | 600 kr |
| Selv-anden paa 86, 14, optegnelser fra den norske polarfaerd 1893-96 | |
| Kristiania 1898. 366 s. Illustr. Dekorerat klotband. | |
| Liten reva i övre galsen. Exlibris. |
| F.R. Kjellman | 1200 kr |
| Svenska polar-expeditionen år 1872-1873 under ledning af A.E. Nordenskiöld | |
| Stockholm 1875. 353 s. Illustr. Halvfranskt band i gott skick. | |
| Herman Klencke | 200 kr |
| Alexander von Humboldts lif och resor | |
| Stockholm 1879. 432 s. Illustr. Klotband. | |
| A. Kolmodin | 250 kr |
| Från soluppgångens land - Japan förr och nu | |
| Stockholm 1887. 98 s. Illustr. Dekorerat klotband. | |
| Hugues Krafft | 1000 kr |
| Souvenirs notre tour du monde | |
| Paris 1886. 392 pp. 24 phototypies. Decorated cloth. Repaired. | |
| Valdemar Langlet | 350 kr |
| Till häst genom Ryssland | |
| Stockholm 1898. 421 s. Illustr. Dekorerat klotband. | |
| George T.Lay | 1600 kr |
| The Chinese as they are: their moral, social and literary character... | |
| London 1841. xll.342 pp.28 text illustrations. Half-leather. | |
| John Lillienhöök | 300 kr |
| Tvenne år bland Zouaverne- Minnen och anteckningar från fälttåget uti Italien och expeditioner uti Afrika åren 1859 och 1860 | |
| Stockholm 1862. 292 s. Illustr i s/v och färg. Karta. Nött klotband. | |
| Jonas Carl Linnerhielm | 300 kr |
| Bref under resor i Sverige 1-3 | |
| Malmö 1985. Klotband i kassett. 3 vol. | |
| Archibald Little | 500 kr |
| Intimate China - The Chinese I have seen them. | |
| London 1899. 615 s. 120 illustr. Dekorerat klotband. Innerfalsarna något trasiga. | |
| Chairmian Kittredge London | 200 kr |
| Snarks loggbok - under söderhafsfärden 1907-1909 | |
| Stockholm 1917. 387 s. Illustr. Halvfranskt band. | |
| J.E.Lundahl | 200 kr |
| På obanade stigar - tjugofem år i Ost-Turkestan | |
| Stockholm 1917. 555 s. Illustr. Dekorerat klotband. Ngt nött. | |
| Claes Lundin | 100 kr |
| Bortom Alperna | |
| Stockholm 1883. 296 s. Häftad. | |
| C.G. Mannerheim | 1200 kr |
| Resa genom Asien 1-2 | |
| Stockholm 1940. (14)+431+ 414 s. Illustr. Två något blekta halvfranska band. | |
| Michel H. Mason | 250 kr |
| The Actic Forest | |
| London 1934. 299 p. Illustr. Cloth. Slightly worn. | |
| H. Mattson | 250 kr |
| Minnen | |
| Lund 1891. 369 s. Illustr. Nött klotband. | |
| Richard Melander | 200 kr |
| På långtur - Friluftsbilder från korvetten Frejas expedition till västindien vintern 1895-96 | |
| Stockholm 1896. 204 s. Illustr. Klotband. | |
| L. Mylius-Erichsen & Harald Moltke | 1000 kr |
| Grönland | |
| Gyldendal 1906. 628 s. Illustr. Klotband. | |
| Fridtjof Nansen | 1200 kr |
| Fram öfver polarhavet 1-2 - Den Norska polarfärden 1893-96. | |
| Stockholm 1897. 539 + 570 s. Illustr + utvikningsbara kartor. Dekorerade gröna klotband. 2 vol. | |
| A.E. Nordenskiöld m.fl. | 1500 kr |
| Svenska expeditionen till Spetsbergen och Jan Mayen utförda åren 1863 och 1864 | |
| Stockholm 1867. 266 s. Illustr med litograferade planscher i färg samt träsnitt. Halvfranskt band i gott skick. | |
| A.E. Nordenskiöld | 900 kr |
| Vegas färd kring Asien och Europa 1-2 | |
| Stockholm 1880. 510 + 486 s. Illustr 5 planscher + 10 utvikningsbara kartor. Något blekta halvfranska band. I övrigt i gott skick. 2 vol. | |
| Per Osbeck | 350 kr |
| Dagbok öfver en ostindisk resa åren 1750, 1751, 1752 | |
| Rediviva 1969. Illustr. Klotband. | |
| Julius Payer | 250 kr |
| Upptäcksresor i Norra polarhavet | |
| Stockholm 1877. 464 s + kartor. Nött halvfranskt band. | |
| Robert Peary | 200 kr |
| Nordpolens upptäckt | |
| Göteborg 1910. 355 s. Illustr. Dekorerat klotband. | |
| N.P.Petterson | 250 kr |
| Fullständiagste och nyaste godtköps-resekarta öfver Sverige, upptagand av järnvägar, gästgifvaregårdar, postanstalter, bruk, m.m. | |
| Stockholm 1915. Pappband med utvikningsbar karta. Gott skick. | |
| Knud Rasmussen | 400 kr |
| Över Grönlands inlandsis - Dagboksblad från "den första Thule-expeditionen" + Grönländska myter och sagor | |
| Stockholm 1915. 236 + 206 s. Illustr. Klotband. | |
| Knud Rasmussen | 500 kr |
| Festens gave | |
| Gyldendal 1929. 207 + 157 s. Illustr. Namteckning (Adolf Hallman). Klotband. | |
| Knud Rasmmussen | 500 kr |
| Myter och sagn 2-3 | |
| Gyldendalske boghandel 1924. 356 + 340 s. Illustr. Klotband. 1 vol. | |
| Rosalie Roos | 100 kr |
| Resa till Amerika 1851-55 | |
| Uppsala 1969. 236 s. Klotband. | |
| Eric von Rosen | 750 kr |
| Bland indianer- forskning och äventyr i Gran Chao | |
| Stockholm 1921. 352 s. Illustr. Dekorerat klotband i gott skick. | |
| Eric von Rosen | 750 kr |
| Träskfolket - Svenska Rhodesia-Kongo-expeditionens etnografiska forskningsresultat | |
| Stockholm 1916. 468 s. Illustr. Vackert mörktbrunt halvfranskt band med fem upphöjda bindningar. | |
| Eric Von Rosen | 200 kr |
| Från Kap till Alexandria | |
| Stockholm 1936. 126 s. Illustr. Klotband. | |
| Eric von Rosen | 1000 kr |
| Ethnographical research work during the swedish chaco-cordillera-expedition 1901-1902. | |
| Stockholm 1924. 284 s. Illustr. Häftad. Bra skick. | |
| Holger Rosenberg | 300 kr |
| Det nya sibirien - en skildring af det genom den sibiriska järnvägen öppnade framtidslandet samt en resa i Mandschuriet | |
| Stockholm 1904. 437s. Illustr. Dekorerat klotband i nyskick. | |
| T. G. Rudbeck | 350 kr |
| Från Frankrike, Belgien och Holland - Anteckningar under en resa år 1841 1-2 | |
| Stockholm 1843. 280 + 208 s. Nött klotband. | |
| Vilhelms av Ruysbroeck | 250 kr |
| Resa genom Asien 1253-1255 | |
| Stockholm 1919. 316 s. Halvfranskt band. | |
| Carl Schuchhardt | 250 kr |
| Schliemanns upptäckter | |
| Stockholm 1891. 363 s. Illustr. Klotband i gott skick. | |
| W. Sjöholm & F.A.Wennborg | 150 kr |
| Tjgofem år i Kina - Svenska missionsförbundets Kinamission | |
| Stockholm 1916. 471 s. Illustr. Dekorerat klotband i gott skick. | |
| C. Skogman | 1500 kr |
| Fregatten Eugenies resa omkring jorden åren 1851-1853 under befäl af C.A. Virgin 1-2 | |
| Stockholm 1855. 251 + 224 + (3) s. Litograferade planscher + utvikningsbara kartor. Något nött halvfranskt band. | |
| Carl Fr. Söderberg | 250 kr |
| Fullständigaste reskarta över Norra Sverige upptagande järnvägar, större och mindre landskapsvägar, by- och gångvägar... | |
| Stockholm 1919. Pappband med utvikningsbar karta. | |
| Henry M. Stanley | 400 kr |
| Huru jag fann Livingstone - resor, ävfentyr och upptäckter i Centralafrika | |
| Stockholm 1873. 440 s. Ilustr.Utvikningsbar karta. Förlaget dekorerade klotband i gott skick. | |
| Henry M. Stanley | 600 kr |
| Genom de svartes verldsdel | |
| Stockholm 1878. 407 + 384 s. Illustr. Dekorerade klotband i gott skick. 2 vol. | |
| Henry M. Stanley | 200 kr |
| Hur jag fann Livingstone | |
| Albert Bonniers förlag 1889. 440 s. Illustr. Några fuktfläckar på de första tre sidorna. Halvfranskt band. | |
| Henry M. Stanley | 400 kr |
| Coomassie och Magdala - skildring af två brittiska fälttåg i Ashabteelandet och Abyssinien, i Afrika, 1-2 | |
| Stockholm 1874. 285 + 264 s + två utvikningsbara kartor. Nött halvfranskt band. Ena falsen trasig. | |
| Henry M. Stanley | 450 kr |
| I det mörkaste Afrika 1-2 | |
| Stockholm 1890. 559 + 550 s samt utvikningsbara kartor. Illustr. Två dekorerade klotband i gott skick. Lten reva i ena falsen. | |
| Eric Th. Svedenstjerna | 1200 kr |
| Resa igenom en del af England och Skottland åren 1802 och 1803 | |
| Stockholm 1804. 329 s. Klotband. | |
| (Kristina Söderpalm) | 400 kr |
| Cristopher Tärnströms journal - en resa mellan Europa och Sydostasien år 1746 | |
| London 2005. 263 s. Illustr. Inb. | |
| Per Vogt | 750 kr |
| Fritjof Nansen - Explorer - scientist - humanitarian | |
| Oslo 1961. Dreyers förlag. 202 s. Illustr. | |
| Bound in full blue calf with gilt initials of FN repeated on covers. |