topografi/ tophography


Alf Åberg200 kr
Ramlösa - en hälsobrunns historia under 250 år
Göteborg 1967. 195 s. Illustr. Klotb med skyddsomslag.

Owe Ahlfors-Geyer900 kr
Gävleborgs läns bygd och folk
Malmö 1950. 1208 s. Rikt illustr. Ngt nött halvfranskt band.

Abraham Ahlqvist300 kr
Ölands Historia och Beskrivning 1-2
Uppsala 1979. 450 + 12 + 298 + 320 + 4 s. Klotband. 2 vol.
Faksimilupplaga av 1822 års upplaga.

Gunnar Andersson m.fl300 kr
Öfre Dalarna - förr och nu
Stockholm 1903. 560 s. Illustr. Utvb. karta. Halvpergamentband.

Baedeker1500 kr
Ägypten
Leipzig 1910. 419 pp. Sechte auflage. Illustr. Good.

Evert Baudou & Klas Göran Selinge200 kr
Västernorrlands förhistoria
Motala 1977. 459 s. Illustr. Klotband.

Erik Bergvall500 kr
Olympsiska spelen i Antwerpen 1920, 1-5
Stockholm 1920. 160 s. Illustr. Något solkigt klotband.

Hans Beskow700 kr
Norrbotten
Malmö 1958. 565 s. Rikt illustr. Allhems förlag. Rött hfrbd.

S.R. Björksten & D. Stenberg900 kr
Södermanland i samlingsverket Sveriges städer och samhällen jämte landsbygd del 4
Göteborg 1949. 1053 s. Rikt illustr. Något nött halvfranskt band.

R. Björksten & D. Stenberg800 kr
Södermanland i samlingsverket Sveriges städer och samhällen jämte landsbygd - del 4.
Göteborg 1949. 1053 s. Illustr. Ngt nött blått skinnband.

S.R. Björksten900 kr
Södermanland: Sveriges städer och samhällen jämte landsbygd: Del 2
Göteborg 1947. 1088 s. Illustr. Dekorerat halvfranskt band.

Bertil Boethius250 kr
Kopparbergslagen fram till 1570-talets genombrott
Uppsala 1965. 626 s. Illustr. Hft.

Georges Bousquet250 kr
Japan i våra dagar
Stockholm 1882. 620 s. Illustr Klotb.

Linus Brodin250 kr
Arvika - Köpingen och staden 1811-1911-1936
Arvika 1937. 800 s. Illustr. Klotband.

Janrik Brome500 kr
Östersunds historia 1-2
Östersund 1936. 303 + 390 s. Illustr. Två halvfranska band.

Carl Fredric Broocman3000 kr
Beskrifning öfwer the i Öster-Götland befintlige städer, slott, kyrkor, gårdar, säterier. öfwer-officersställen, jernbruk och prestgårdar...
Norrköping 1760. (14) + 772 s + register. Senare vackert halvklotband i mycket gott skick. Fin inlaga.

5000 kr
China, historisch, romantisch, malerisch
Carsruhe in Kunst-Verlag (1843). 351 p. With 35 steel-engravin. Original cloth. Fine.

(Sigurd Curman & Johnny Roosval)400 kr
Sveriges kyrkor - Gästrikland
Stockholm 1936. 390 + 1 s. Illustr. Linneband.

Sven Dahl300 kr
Torna och Bara - Studier i Skånes bebyggelse- och näringsgeografi före 1860
Lund 1942. 247 s. Illustr. Klotband.

F.J.E.Eneström200 kr
Finnvedsbornas seder och bruk
Stockholm 1914. 269 s. illustr. Hft.

Sigurd Erixon400 kr
Kila - en östgötsk skogsby
Lund 1946. 226 s. Illustr. Halvfranskt band. Gott skick.

Karl Fahlgren250 kr
Umeå sockens historia
Umeå 1970. 534 s. Illustr. Dekorerat klotband med skyddsomslag. Gott skick.

Olle Ferm (Red)100 kr
Nya anteckningar om Rytterns socken
Västerås 2002. 270 s. Illustr.

Karl Erik Forslund100 kr
Siljan (Sollerön och Siljansnäs)
Stockholm 1921. 176 s. Illustr. Ngt nött häfte.

E.C.Genberg200 kr
Då järnvägen kom till Östersund
Östersund 1943. 121 s. Illustr. Häfte.

Olof Grau400 kr
Beskrifning öfver Wästmanland
Västerås 1904. 2 + 20 + 516 + 89+ 7 s. Illustr. Klotband.

Nils Göte Håkansson200 kr
Väsman
Ludvka Kulturnämnd 1986. 111 s. Illust. Inb.

250 kr
Topografiska och statistiska uppgifter om Halmstads län
Stockholm 1847. 80 s. Häfte. Ouppskuren.

Wanne Hanson300 kr
Westafors Fagersta - En beskrivning av Västanfors socken fram till stadsbildningen den 1 jan. 1944.
Sala 1943. 325 s. Illustr. Halvfranskt band.

Göran Hedin (red)250 kr
Sandviken - ett svenskt järnverk - Sandviken 1862-1937
Uppsala 1937. 442 s. Illustr. Hfrbd.

Knut Hellberg250 kr
Järnets och smedernas Eskilstuna 1-2
Katrineholm 1937. 356+372 s. Hft. 2 vol.

Ingemar Herngren300 kr
Ljushult- Boken om socknen, dess historia, gårdar och människor
Borås 1996. 471 s. Illustr. Inb. Gott skick.

Ernst von Hesse-Wartegg300 kr
Öst-Asien i våra dagar - Japan och Korea
Stockholm 1905. 315 s. Illustr. Dekorerat klotband.

Ernst von Hesse-Wartegg300 kr
Öst-Asien i våra dagar - Midtens rike - Kina
Stockholm 1904. 380 s. Illustr. Dekorerat klotband.

(Richard Holmström)600 kr
Gotland
Allhems förlag 1959. 500 s. Rikt illustr. Halvfranskt band i gott skick.

Richard Holmström (Red)300 kr
Bohuslän - Ett bildverk
Allhems förlag 1963. 514 s. Rikt illustr. Rött halvfranskt band med skyddsomslag. Nyskick.

(Richard Holmström)400 kr
Östergötland
Allhem 1958. 735 s. Illustr. Dekorerat rött halvfranskt band. Gott skick.

Abr. Abrah:son Hulphers500 kr
Dagbok öwfer en Resa igenom de, under Stora Kopparbergs Höfdingedöme lydande Lähn och Dalarne år 1757
Falun 1910. 542 + utvikningsbar karta. Halvfranskt band. Bra skick.

Abraham Hulphers1800 kr
Samlingar til en beskrifning övfer Norrland. Andra samlingen om Jämtland. Tredje samlingen om Herjedalen.
Westerås 1775. 1+11+272+36+11+124+8 s. Med utvikbar karta över Herjedalen och Jämtland.
Senare Hfrbd i bra skick. Namnteckningar.

Hans Jägerstad (red)300 kr
Strängnäs stads historia
Lund 1959. 940 s. Illustr. Klotband.

Alfred Jansson150 kr
Boo sockens historia
Stockholm 1946. 333 s. Illustr. Klotband i gott skick.

Malcolm Johansson 200 kr
Gnosjö i gången tid
Värnamo 1972. 288 s. Illustr. Klotband.

(Sven Kjellberg)1500 kr
Jämtland - Ett bildverk
Allhems förlag. Dekorerat helfranskt band. Bibliofilupplagan (86/133). Med en signerad etsning av F. Weiner. Nyskick. Kassett.

Sven T. Kjellberg750 kr
Slott och herreäten i Sverige: Skåne 1-3
Allhems förlag 1966l. 375 + 413 + 421 s. Illustr. Inb med ngt naggade skyddsomslag. 3 vol.

Sven T. Kjellberg450 kr
Slott och herresäten i Sverige: Uppland 1-2
Allehems förlag 1967. 388 + 365 s. Illustr. Två vol.

(Sven Kjellberg)500 kr
Skåne - Ett bildverk
Allhems förlag 1962. Rött dekorerat halvfranskt band. Nyskick.

Sten Kristiansson450 kr
Uddevallas historia 1-3
Uddevalla 1951. 463+529535 s. Illustr. Klotband. 3 vol.

Arvid Kugelberg100 kr
Gårdarna kring Linköping - Berga, Kallerstad, Ryd och Valla
Linköping 1957. 166 s. Illustr. Skinnband.

Arvid Kugelberg250 kr
Gamla Linköpingsgårdar 1-2
Linköping 1943. 239+232 s. Illustr. Linneband. 2 vol.

F.L 250 kr
Sölvesborgs tivoli
Sölvesborg 1904. 31 s. Illustr. Hårt nött och delvis trasigt häfte.

C.J. L´Estrange & Allan Barraud1200 kr
Familiar London
London. Nister. Ca 1890. Illustrated with chromolithograped plates. 8vo oblong. A good copy.

Carl Lagerberg500 kr
Göteborg i äldre och nyare tid
Göteborg 1902. 240 s. Illustr. Dekorerat klotband.

Alfred Levertin700 kr
Svenska brunnar och bad - en vägvisare
Stockholm 1892. 254 s. Blyertsunderstrykningar. Exlibris. Fuktskada på pärmens insida. Blekt och något nött klotband.

Anders Lindahl 150 kr
Skänninge stads historia
Linköping 1970. 226 s. Illustr. Häfte.

Andreas Lindblom400 kr
En bok om Tyresö
Stockholm 1933. 231 s. Illustr. Vackert helfranskt band. Kasett.

Carl von Linné300 kr
Carl v. Linnés skånska resa
Lund 1874. 359 s. Senare klotb.

Olof Ljung350 kr
Järns socken - Jordbruksbygd på Dal
Uddevalla 1980. 504 s. Illustr. Inb.

The London Stereoscopic and Photographic Company250 kr
The Album of Photographic views of London
London ca 1910. 30 pp. Decorated cloth.

Jakob Lundberg150 kr
Salabygden - Bilder och berättelser
Uppsala 1953. 167 s. Illustr. Klotb.

Aug. Lundgren.500 kr
Beskrifning öfver Vestra Vingåkers socken
Örebro 1873. 212 s. Klotband. Kartan saknas.

Lars Lundin150 kr
Seder och sägner från Loos socken
Östersund 1998. 248 s. Illustr. Inb.

Louis Lurine1200 kr
Les Rues de Paris 1-2 - Paris ancien et moderne
Pais 1844. 396 + 411 s. Richly illustr. Later half marocco. 2 vols.

Ernst Manker150 kr
Tjörn - Minnen och återseenden
Stockholm 1954. 241 s. Illustr. Klotband.

Ernst Manker200 kr
Under samma himmel
Stockholm 1939. 220 s. Illustr. Klotb.

Dr: S. Manning & R. Lovett250 kr
Faraonernas land eller Egypten och Sinai
Stockholm 1889. 210 s + karta. Illustr. Bra skick.

(Matrikel)300 kr
Matrikel över tjänstemän vid Sveriges järnverk och järngruvor 1916
Uppsala 1916. 220 s + 38 sidor med företagsreklam. Klotb.

Harald Neovius300 kr
Notsjö gård och dess ägare
Helsingfors 1915. 172 s. Illustr. Hft.

Gabriel Nikander450 kr
Fiskars bruks historia
Åbo 1929. 200 s. Illustr. Blått klotb.

Johan Nordlander100 kr
Fisken och Sågkvarnar i norrländska vatten
Tierp 1934. 110 s. Hft. (Norrländska samlinga häftet 13 lll:3)

Sven E. Noren m.fl (Red)400 kr
Gotland - ett bildverk
Malmö 1959. (Allhem) 501 s. Rikt illustr. Blått klotb.

(N.S Norling)500 kr
Ur Gävle stads historia
Gävle 1946. 851 s. Illustr. Tryckt i 500 ex. Dekorerat linneband utan ryggettikett.

Åke Ohlmarks200 kr
Hällristningar
Stockholm 1966. 263 s. Illustr. Klotband.

Sven Ingemar Olofsson250 kr
Hörnefors historia
Umeå 1964. 340 s. Illustr. Klotband.

K.J. Österberg250 kr
Forntidsminnen i Köping
Köping 1934. 155 s. Illustr. Halvfranskt band.

K.J. Österberg250 kr
Medeltidsminnen i Köping
Köping 1943. 259 s. Illustr. Halvfranskt band.

N.H Qvist3200 kr
Ådalen 1-2
Stockholm 1943-46. 413 + 419 s + utvikningsbar karta. Tryckta i 450 ex. Blå klotband. 2 vol.

E. Richter2500 kr
Die erschliessung der Ostalpen 1-3
Berlin 1893. 441 + 512 + 658 s. Illustr. Klotband. 3 vol.

(Riseberga-stiftelsen)500 kr
Riseberga-boken
Stockholm 1931. 336 s. Illustr. Helfranskt band i gott skick. Tryckt i 200 ex, detta nr: 180.

Albin Roosval400 kr
Sveriges städer - Södermanlands, Östergötlands, Jönköpings, Kronobergs, Kalmar och Gotlands län
Stockholm 1915. 392 s. Illustr. Halvfranskt band i gott skick.

Albin Roosval350 kr
Sveriges städer nu och fordom: Göteborgs och Bohus, Älvsborgs och Skaraborgs län
Stockholm 1921. Halvfranskt band i gott skick. Del 4 i serien Sveriges städer nu och fordom.

Albin Roosval400 kr
Sveriges städer nu och fordom 3. Blekinge, Kristiansstad, Malmöhus och Hallands län
Stockholm 1918. 63 + 256+62 s. Illustr. Halvfranskt band.

Albin Roosval350 kr
Sveriges städer nu och fordom: Blekinge, Kristiansstad, Malmöhus och Hallands län
Stockholm 1918. Halvfranskt band i gott skick. Del 3 i serien Sveriges städer nu och fordom.

Carl Rydqvist m.fl250 kr
Berättelse om staden Köping...
Köping 1929. 154 s. Halvfranskt band.

Albert Sandklef300 kr
Varbergs historia
Varberg 1963. 502 s. illustr. Klotband med skyddsomslag.

P.A.Säve150 kr
Allmogen och hussederna på Gotland
Visby 1941. 174 s. Häfte.

Pehr Arvid Säve400 kr
Gotländska minnen
Wisby 1859. 47 s. Hårt nött häfte. Namnteckning.

P.A. Säve150 kr
Jaktens sagor och djurlivet på Gotland samt säljakten på Gotland
Visby 1940. 192 s. Häftad. Ouppskuren.

P.A. Säve150 kr
Havet och fiskarens sagor samt spridda drag ur Gotlands odlingssaga och strandallmogens liv
Visby 1940. 156 s. Häfte.

Gunther Staub300 kr
Bergslagen und die geschiste des schwedenstahls 1-2
U.o 1976. 193 + 300 s. Hft.

Mårten Stenberger1200 kr
Boken om Gotland - Minnesskrift med anledning av Gotlands återförening med Sverige genom freden i Brömsebro den 13 augusti 1645
Stockholm 1945. 433+702 s. samt kartor. Illustr. Två dekorerade klotb.

William Barnes Steveni250 kr
Petrograd past and present
London 1915. 319 pp. Illustr. Cloth.

(Stockholm)275 kr
Boken om Stockholm i ord och bild
Stockholm 1901. 806 s. Illustr. Dekorerat klotb.

Uno Sundelin300 kr
Fornsjöstudier inom Stångåns och Svartåns vattenområden
Stockholm 1917. 290 s + sju helsidestavlor. Halvfranskt band.

Karin Rex Svensson200 kr
Hällristningar i Älvsborgs län
Uddevalla 1982. 95 s. Illustr. klotb.

Wald. von Sydow700 kr
Svenska gods och gårdar: Norra Södermanland. Västerrekarne, Österrekarne, Villåttinge, Åkers och Selebo härader.
Uddevalla 1938. 652 s. Rikt illustr. Något blekt halvfranskt band.

Wald. von Sydow700 kr
Svenska gods och gårdar - Sydvästra Södermanland. Jönåker,Rönö och Oppunda härader.
Uddevalla 1938. 650 s. Rikt illustr. Något blekt halvfranskt band.

Wald.von Sydow m.fl800 kr
Svenska gods och gårdar - Småland Kronobergs län (östra delen)
Uddevalla 1940. 956 s. Illustr. Halvfranskt band. Övre ryggen trasig.

Tiburtz Tiburtius250 kr
Tal om Öster-Götlands Förmåner och Olägenheter...
Stockholm 1761. 24 s. Titelvignett. Häfte. Tagen ur band.

Tiburtz Tiburtzius250 kr
Anmärkningar vid Hushållningen i Öster-Göthland...
Stockholm 1756. 24 s. Titevignett. Häfte. Tagen ur band.

A.Tidner250 kr
Palats och kåkar
Stockholm 1917. 358 s. Illustr. Dekorerat klotb.

(Trollhätte turistkommitté)350 kr
Karta öfver Trollhättan med vägvisare
Stockholm 1895. 16 s + utvikbar karta i färg. Något nött häfte. Revor. .

Gea Troska250 kr
Eesti kulad XlX sajandal
Tallinn 1987. 135 s. Illustr. Cloth with d/j.

Olle Veirulf (red)350 kr
Dalarna
Stockholm 1951. 388 s. Illustr. Dekorerat klotb.

(Ventnor)300 kr
Ventnor
England ca 1900. 16 photographic views.

Vestmanlands Allehanda300 kr
Västmanland i våra dagar del 1-3
Västerås 1905. 127 + 152 + 132 s. Illustr. Ngt nött halvfranskt band.

250 kr
Vilhelmina - En lappmarksbygd på väg mot framtiden 1900-1917
Solna 2006. 480 s. Illustr. Inb.

Hans Wåhlin & Julia Svedelius300 kr
Stockholm
Stockholm 1925. Nordstedts. 303 s. illustr. Gediget hfrbd.

J. Wallin1500 kr
Beskrifning öfver badorterna å sverges vestra kust - Handbok för badgäster
Göteborg 1858. 130 s + 7 litograferade planscher. Blekt klotband. Några inklistrade notiser på pärmens insida. Exlibris. Sällsynt.

Hugo Widstrand150 kr
Näsgårds län i Dalarna
Sala 1943. 270 s. Illustr. Hft. Ouppskuren.

Per-Axel Wiktorsson och Eva Odelmark400 kr
Dalsland Diplomatarium
Åmål 1996. 478 s. Klotb med skyddsomslag.