| Aischylos | 250 kr |
| Orestien | |
| Helsingfors 1947. 261 s. Dekorerat vackert halvfranskt band. Namnteckning. | |
| Dan Andersson | 500 kr |
| Dan Andersson - Samlade skrifter 1-10 | |
| Stockholm 1978. Klotband med skyddsomslag. Ett fläckigt skyddsomslag. I övrigt i gott skick. 10 vol. | |
| Apollinaire, Cendrars och Jacob | 250 kr |
| Akrobater i tredjeklasskupen | |
| Bok och bild 1967. 68 s. Klammerhäftad. | |
| 150 kr | |
| Guillaume Apollinaire | |
| Stockholm 1952. 264 s. Häftad. Panache. Gott skick. | |
| Erik Asklund, Josef Kjellgren, Arthur Lundkvist, Harry Martinson, Gustav Sandgren | 250 kr |
| Fem unga | |
| Stockholm 1929. 152 s. Helklotband. Tilskrift. | |
| (Erik Asklund) | 200 kr |
| Modern lyrik - en antologi | |
| Stockholm 1931. 215 s. Dekorerat klotband. Namnteckning. | |
| Werner Aspenström | 100 kr |
| Litania | |
| Bonniers 1952. 69 s. Häfte. | |
| Werner Aspenström | 100 kr |
| Oändligt är vårt äventyr | |
| Bonniers 1945. 188 s. Orginalupplaga. Häfte. | |
| A.U. Bååth | 600 kr |
| Wagners sagor 1-6 | |
| Stockholm 1903. Sex delar i tre volymer. | |
| Sven Barthel | 200 kr |
| Stränder | |
| Bonniers 1943. 155 s. Illustr. Klotband. | |
| Sven Barthel | 350 kr |
| Kust | |
| Stockholm 1935. 198 s. Ilustrerad av Bertil Bull Hedlund. Klotband. Medbundet omslag. Fint ex. | |
| Sven Barthel | 250 kr |
| Strandhugg | |
| Stockholm 1929. 194 s. Klotband. Omslaget medbundet. Orginalupplaga. Fint ex. | |
| Samuel Becket | 150 kr |
| Alla dem som falll. Krapps sista band. Askglöd | |
| Stockholm 1962. 101 s. Häfte. Panache. Bra skick. | |
| Samuel Beckett | 300 kr |
| All that fall | |
| Faber & Faber 1957. 37 pp. First edition. | |
| Samuel Beckett | 200 kr |
| Slutspel. Akt utan ord | |
| Bonniers 1958. 73 s. Häfte. Panache. Nyskick. | |
| Samuel Beckett | 200 kr |
| I vänta på Godot | |
| Bonniers 1957. 115 s. Häfte. Panache. Nyskick. | |
| Brendan Beham | 200 kr |
| The Quare Fellow - A Comedy Drama | |
| Methuen & Co Ltd 1956. 86 pp. First printing. | |
| Carl Michael Bellman | 1800 kr |
| Carl Michael Bellmans skrifter 1-10 | |
| Stockholm 1925-1957. Halvfranska band. Nyskick. 10 vol. | |
| Hinke Bergegren | 100 kr |
| Bältesspännarna | |
| Stockholm 1920. 139 s. Klotb. | |
| Hinke Bergegren | 100 kr |
| Prästen och djävulen | |
| Stockholm 1919. 32 s. Hft. | |
| Hjalmar Bergman | 200 kr |
| Farmor och vår herre | |
| Stockholm 1921. 299 s. Första upplagan. Hfrbd. | |
| Gunnar Björling | 300 kr |
| Vårt kattliv timmar | |
| Helsingfors 1949. 108 s. Häfte. Orginalupplaga. | |
| Gunnar Björling | 250 kr |
| Ohört blott | |
| Helsingfors 1948. 94 s. Orginalupplaga. Häfte. | |
| Gunnar Björling | 300 kr |
| Luft är och ljus | |
| Helsingfors 1946. 142 s. Orginalupplaga. Häftad. | |
| Gunnar Björling | 250 kr |
| Ett blyertsstreck | |
| Helsingfors 1951. 110 s. Orginalupplaga.Häftad. | |
| Fredrik Böök | 100 kr |
| Sommarleken | |
| Stockholm 1927. 336 s. Hälsningar från förf. till Bo Bergman. Klotband. | |
| Karin Boye | 300 kr |
| Astarte | |
| Stockholm 1931. 233 s. Första upplagan. Rött vackert halvfranskt band. Nyskick. Omslaget ej medbundet. | |
| Bertold Brecht - Neher | 250 kr |
| Antigonemodell 1948 | |
| Berlin 1949. 160 s. Illustr. Klotband. | |
| Bertold Brecht | 750 kr |
| Antigonemodell | |
| Berlin 1955. 172 s + bilaga. Illustr. Svart klotb. | |
| Fredrika Bremer m.fl. | 400 kr |
| Nordstjernan - Witterhetsstycken och poemer | |
| Stockholm (1844). 136 s. Dekorerat pappersomslag utan ryggettikett. | |
| Monsieur de G...(C.de Cailly) | 1800 kr |
| Avantures secrettes, et plaisantes | |
| Bruselles 1706. 149 s + en gravyr på försättsbladet. Något nött halvfranskt band. | |
| Albert Camus | 200 kr |
| Sommar | |
| Bonniers 1963. 225 s. Häfte. Panache. Bra skick. | |
| Albert Camus | 200 kr |
| Pesten | |
| Stockholm 1957. 352 s. Klotb med skyddsomslag. Nyskick. | |
| Albert Camus | 200 kr |
| Landsflykten och riket | |
| Stockholm 1957. 219 s. Inb. med skyddsómslag. Bra skick. Panache. | |
| Albert Camus | 250 kr |
| Främlingen | |
| Stockholm 1946. 141 s. Vackert halvfranskt band. Omslaget ej medbundet. | |
| Bo Carpelan | 100 kr |
| Du mörka överlevande | |
| Bonniers 1947. 75 s. Orginalupplaga. Häftad. | |
| Benvenuto Cellini | 900 kr |
| La Vie de Benvenuto Cellini | |
| Paris 1881. 624 s. Traduction Leopold Leclanche. Gediget halvfranskt band. Något nött. | |
| Benvenuto Cellini | 200 kr |
| Benvenuto Cellinis liv skildrat av honom själv | |
| Stockholm 1927. 276 + 202 s. Halvfranskt band i gott skick. 1 vol. | |
| Raymond Chandler | 200 kr |
| Raymond Chandler Speaking | |
| London 1962. Second impression. 271 pp. Illustr. Cloth. | |
| Paul Claudel | 100 kr |
| När dagen vänder | |
| Bonniers 1955. 127 s. Häfte. Panache. Nyskick. | |
| Jean Cocteau | 350 kr |
| Les parents terribles | |
| Gallimard 1938. 251 s. Häftad. Liten pappersförlust på ryggen. | |
| Jean Cocteau | 350 kr |
| Les enfants terribles | |
| Paris 1929. 190 s. Inb. Ngt nött skyddsomslag. | |
| (K. Collin) | 300 kr |
| kalevala 1-2 | |
| Helsingfors 1923. 442 + 401 s. Klotband i gott skick. 2 vol. | |
| Stig Dagerman | 500 kr |
| Ormen | |
| Steinsvik 1945. 310 s. Orginalupplaga. Häftad. Liten fläck på försättsblad och bakre omslag. | |
| Elmer Diktonius | 350 kr |
| Ungt hav | |
| Helsingofors 1923. 155 s.Orginalupplaga. Häfte. | |
| Elmer Diktonius | 500 kr |
| Taggiga lågor | |
| Helsingfors 1924. 130 s. Orginalupplaga. Häfte. Bra skick. | |
| Elmer Diktonius | 400 kr |
| Stenkol | |
| Helsingfors 1927. 126 s. Orginalupplaga.Häfte. Liten pappersförlust på nedre omslaget. I övrigt i gott skick. | |
| Elmer Diktonius | 350 kr |
| Ingenting | |
| Helsingfors 1928. 112 s. Orginalupplaga. Häfte. | |
| Elmer Diktonius | 500 kr |
| Taggiga lågor | |
| Helsingfors 1924. 130 s. Orginalupplaga.Klotband. Omslaget medbundet. Gott skick. | |
| Elmer Diktonius | 200 kr |
| Annorlunda | |
| Helsingfors 1948. 82 s. Orginalupplaga.Häftad. | |
| Elmer Diktonius | 200 kr |
| Medborgare | |
| Helsingfors 1940. 126 s. Orginalupplaga. Häfte. | |
| Holger Drachmann m.fl | 400 kr |
| En bok om Strindberg | |
| Karlstad 1894. Grönt halvklotb. Ur Henrik Svanfeldts samling. | |
| Roger Martin du Gard | 1200 kr |
| Släkten Thibault 1-7:3 | |
| Stockholm 1923. Sex halvfranska band i mycket gott skick (Isberg). | |
| Gunnar Ekelöf | 250 kr |
| Sagan om Fatumeh | |
| Albert Bonniers förlag 1966. Orginalupplagan. 110 s. Häftad. Gott skick. | |
| Gunnar Ekelöf | 300 kr |
| Promenader | |
| Albert Bonniers förlag 1941. 219 s. Orginalupplagan. Häftad. | |
| Gunnar Ekelöf | 200 kr |
| En natt i Otocac | |
| Stockholm 1961. 82 s. Orginalupplaga. Häfte. | |
| Gunnar Ekelöf | 150 kr |
| Sagan om Fatumeh | |
| Stockholm 1966. 111 s. Häfte. Orginalupplaga. Namnteckning. | |
| Gunnar Ekelöf | 150 kr |
| Diwan | |
| Bonniers 1965. 107 s. Orginalupplaga. Klotband med skyddsomslag. | |
| Gunnar Ekelöf | 200 kr |
| Opus Incertum | |
| Stockholm 1959. 88 s. Orginalupplaga. Hft. Ouppskuren. | |
| Gunnar Ekelöf | 500 kr |
| Non Serviam | |
| Albert Bonniers förlag 1945. 102 s. Orginalupplagan. Häftad. Gott skick. | |
| Gunnar Ekelöf | 100 kr |
| En röst | |
| Bonniers 1973. 147 s. Klotband med skyddsomslag. Orginalupplaga. | |
| Gunnar Ekelöf | 400 kr |
| Köp den blindes sång | |
| Albert Bonniers förlag 1938. 84 s. Orginalupplagan. Häftad. Gott skick. | |
| Gunnar Ekelöf | 250 kr |
| Köp den blindes sång | |
| Bonniers 1938. 84 s. Orginalupplaga. Häftad. | |
| Gunnar Ekelöf | 200 kr |
| Vägvisare till underjorden | |
| Albert Bonniers förlag 1967. Orginalupplaga. Häftad. Gott skick. | |
| Gunnar Ekelöf | 250 kr |
| En natt i otocac | |
| Bonniers 1961. 80 s. Orginalupplaga. Klotband med skyddsomslag. | |
| Wilhelm Ekelund | 300 kr |
| Syner | |
| Albert Bonniers förlag 1901. 112 s. Orginalupplagan. Ngt nött och blekt halvfranskt band. | |
| Vilhelm Eklund | 150 kr |
| Elpidi | |
| Hälsningborg 1939. 327 s. Orginalupplaga. Häfte. | |
| Vilhelm Eklund | 250 kr |
| Atticism-Humanism | |
| Hälsingborg 1943. 175 s. Orginalupplaga. Häftad. | |
| T.S. Eliot | 100 kr |
| Offentlig person | |
| Stockholm 1960. 124 s. Häfte. Panache. Nyskick. | |
| T.S.Eliot | 150 kr |
| Privatsekreteraren | |
| Bonniers 154. 176 s. Häfte. Panache. Nyskick. | |
| T.S.Eliot | 200 kr |
| Selected Essays | |
| London 1953. 516 s. Namnteckning. Klotb. | |
| Paul Eluard | 1000 kr |
| Poemes politiques | |
| Gallimard 1948. 54 s. Häfte. Liten reva på omslaget. | |
| Rabbe Enckell | 200 kr |
| Ljusdunkel | |
| Holger Schildts 1930. 117 s. Orginalupplaga. Häfte. Något missfärgad. | |
| Rabbe Enckell | 250 kr |
| Vårens cistern | |
| Tammerfors 1931. 92 s. Orgnalupplaga. Häftad. | |
| Rabbe Enckell | 200 kr |
| Valvet | |
| Tammerfors 1937. 57 s. Orginalupplaga.Häftad. | |
| Rabbe Enckell | 250 kr |
| Tonbrädet | |
| Söderström 1935. 53 s. Orginalupplaga. Häfte. | |
| Albert Engström | 400 kr |
| En gyldenne book... | |
| Stockholm 1919. 126 s. Illustr. Förlagsband i gott skick. | |
| Daniel Fallström | 200 kr |
| Stockholm och skärgården | |
| Albert Bonniers förlag 1908. 176 s. Klotband Gott skick. | |
| Nils Ferlin | 350 kr |
| Barfotabarn | |
| Albert Bonniers förlag 1933. 98 s. Häftad. | |
| Nils Ferlin | 200 kr |
| En gammal cylinderhatt | |
| Stockholm 1962. 83 s. Häftad. Orginalupplagan. Gott skick. | |
| Nils Ferlin | 250 kr |
| Dikter | |
| Bonniers 1964. 172 s. Illustr av Sven Erixon. Halvfranskt band. Nyskick. | |
| Firdausi (Översättning Eric Hermelin) | 1200 kr |
| Shah - Namah 1-5 | |
| Nordstedts & Söner 1931. 88 s. Häftad. Gott skick. | |
| Theodor Fontane | 750 kr |
| Dre Novellen | |
| Germany 1929. 74 s. Tryckt på bättre papper. Numrerad upplaga om 100 ex. Halvfranskt band i gott skick. | |
| Erik Gustaf Geijer | 100 kr |
| Minnen - Utdrag ur bref och dagböcker | |
| Stockholm 1915. 349 s. Halvfranskt band. | |
| Fredrik Gerstäcker | 250 kr |
| I vildmarken - Skildringar från Australiens guldminor | |
| Gefle 1870. 309 s. Nött klotband. Fläckar. En halv sida saknas. Ovanlig. | |
| Goethe | 200 kr |
| Goethes Ballader | |
| Stockholm 1900. 77 s. Översatta av Carl Snoilsky. Vackert dekorerat klotb. | |
| I.A. Gontjarov | 250 kr |
| Oblomov | |
| Helsingfors 1923. 514 s. Vackert halvfranskt band. | |
| Shirley Ann Grau | 100 kr |
| Den svarte fursten och andra berättelser | |
| Bonniers 1956. 262 s. Panache.Ouppskuren. Nyskick. | |
| Sacha Guitry | 400 kr |
| La maladie | |
| U.o.U.å. 99 s. Printed like a manuscript. Cloth. | |
| Hjalmar Gullberg | 200 kr |
| Den heliga vägen | |
| Stockholm 1949. 111 s. Dekorerat rött halvfranskt band. Nyskick. | |
| Hjalmar Gullberg | 250 kr |
| Samlade dikter 1-4 | |
| Stockholm 1949. Röda halvfranska band. Något blekta ryggar. 4 vol. | |
| August Strindberg | 150 kr |
| Hamlet | |
| Björck & Börjesson 1908. 44 s. Häfte. Gott skick. | |
| Walter Hasenclever | 750 kr |
| Umsturz und aufbau | |
| Berlin 1919. Ernst Rowolth Verlag. 36 s. Umschlagszeichnung von Ludvig Meidner. 1-5 taus. Hft. | |
| Charles Heath | 1000 kr |
| Der deutschen dichter frauensaal - Ein sammlung weiblicher bildnisse als zierden zu des classischen dichtern deutschlands | |
| Berlin 1837. 24 pp + 24 plates. Green cloth. | |
| Verner von Heidestam | 200 kr |
| Från Col di Tenda till Blocksberg - Reseskizzer | |
| Albert Bonniers förlag 1888. 248 s. Dekorerat klotband. Första upplagan. | |
| Heinrich Heine | 900 kr |
| Hebräische Melodien | |
| Heinz Barger Verlag 100 s. Tryckt på Japan-papper. Tryckt i 185 ex varav detta är nr 38. Pergamentband i mycket gott skick. Exlibris. | |
| H. Heine | 250 kr |
| Gedichte | |
| Berlin 1923. 154 pp. Auflage von 250 ex. Cloth. Namnteckning. | |
| Rafael Hertzberg | 200 kr |
| Kalevala | |
| Helsingfors 1884. 304 s. Dekorerat klotband. | |
| (Harald Heyman) | 250 kr |
| Mabinogion - fornwaleska sagor | |
| Stockholm 1906. 170 s. Illustr.Hfrbd. | |
| E.T.A. Hoffmann | 1500 kr |
| Dichtungen und Schriften 1-15 | |
| Weimar 1924. Blue cloth. 15 vols. | |
| L. Holberg | 400 kr |
| Niels Klims underjordiske reise | |
| Kjöbenhavn 1841. 319 s. Klotband i gott skick. | |
| Elegien | 250 kr |
| Friedrich Hölderlin | |
| Gustav kKepenheuer Verlag 1920. 59 s. Tryckt i 550 ex, detta är nr: 111. Halvfranskt band. | |
| Victor Hugo | 400 kr |
| Les Orientales + Odes et Ballades | |
| Paris 1845. 296 + 305 s. Green cloth. | |
| Henrik Ibsen | 1200 kr |
| Kejser og Galilaeer | |
| Köbenhavn 1973. 512 s. Helfranskt band. Ngt nött i ena falsen. I övrigt gott skick. | |
| William Inge | 200 kr |
| Picnic - A summer romance in Three Acts | |
| Random House 1953. 168 pp. Cloth. First edition, second printing. | |
| Erik Axel Karlfeldt | 200 kr |
| Flora och pomona | |
| Wahlström & Widstrand 1906. Orginalupplagan. 124 s. Dekorerat klotband. | |
| Erik Axel Karlfeldt | 250 kr |
| Fridolins lustgård | |
| Stockholm 1901. 144 s. Första upplagan. Titelvignett av Albert Engström. Något fläcklad på titelvignetten. Blått halvklotb. | |
| Helen Keller | 250 kr |
| Optimism - An Essay | |
| Crowell and Company 1903. 75 pp. Decorated cloth. | |
| Olof Kexel | 300 kr |
| Skrifter | |
| Stockholm 1837. 468 + 177 s + Vitalis:Samlade dikter. 286 s. Ngt nötta halvfranska band. 2 vol. | |
| Sören Kierkegaard | 250 kr |
| Skrifter i urval 1-2 | |
| Stockholm 1977. 392+425 s. Klotband med skyddsomslag. | |
| Red Richard Kleis | 250 kr |
| Henriku Liivimaa kroonika | |
| Tallinn 1982. 287 s. Illustr. Klotband med skyddsomslag. | |
| Martin Koch | 300 kr |
| Guds vackra värld 1-2 | |
| Albert Bonniers förlag 1923. 409 + 398 s. Halvfranskt band i gott skick. | |
| Fr.R.Kreutzwald | 150 kr |
| Old Estonian Fairy Tales | |
| Tallinn 1985. 359 s. illustr. Klotband med skyddsomslag. | |
| Agnes von Krusenstjerna | 900 kr |
| Fröknarna von Phalen 1-7 | |
| Stockholm 1930. Inbundna i fyra halvfranska band i gott skick. | |
| Per Lagerkvist | 250 kr |
| Aftonland | |
| Stockholm 1953. 93 s. Orginalupplaga. Halvfranskt band. Nyskick. | |
| Per Lagerkvist | 200 kr |
| Teater | |
| Bonniers 1918. 183 s. Orginalupplagan. Häftad. Gott skick. | |
| Stig Larsson | 100 kr |
| Ändras | |
| Stockholm 1990. 83 s. Hft. | |
| T. E. Lawrence | 1200 kr |
| Oriental Assembly | |
| William and Norgate 1939. First edition. 164 pp. Illustradet with 111 plates. Cloth. | |
| T.E.Lawrence | 200 kr |
| Seven Pillars of Wisdom | |
| Stockholm 1946. 700 s. Klotband. | |
| C.J. Lenström | 1000 kr |
| Svensk anthologi 1-3 | |
| Örebro 1841. 365 + 379 + 526 s. Illustr med en gravera frontespis av varje del föreställande de deltagande författarna. | |
| Något blekta halvfranska band. I övrigt en bra svit. 3 vol. |
| Oscar Levertin | 250 kr |
| Småmynt | |
| Stockholm 1883. 166 s. Rött halvfranskt band (Hedberg). | |
| Samlade arbeten 1-2 | 300 kr |
| Samlade arbeten | |
| Stockholm 1836. 359 + 214 s. Litograferad plansch av förf. Halvfranskt band. | |
| Erik Lindegren | 400 kr |
| Posthum ungdom | |
| Albert Bonniers förlag 1935. 58 s. Orginalupplagan. Häftad. | |
| Erik Lindegren | 100 kr |
| Tangenter | |
| Bonniers 1974. 206 s. Orginalupplaga. Häftad. | |
| Erik Lindegren | 400 kr |
| Mannen utan väg | |
| Albert Bonniers förlag 1945. 87 s. Häftad. Ny upplaga. | |
| Oskar Loerke | 1500 kr |
| Der Längste Tag | |
| Fisher Verlag 1926. 140 s. Detta ex är numrerat (nr 2) och signerat av O. Loerke. Pergamentband i mycket gott skick. Exlibris (S. Fisher).Kassett. | |
| F.Löwe | 350 kr |
| Kalewipoeg | |
| Reval 1900. 343 s. Häftad. | |
| 1500 kr | |
| Lyrikvännen 1954-1994 | |
| Nästan komplett svit av Lyrikvännen från de första fyrtio åren. Häften. | |
| Saknas: 4/54, 4/65 och 5/90. Ovanligt komplett. |
| Thomas Mann | 250 kr |
| Die Vertauschten köpfe - Ein indische legende | |
| Bermann-Fisher Verlag Stockholm 1940. 230 s. Klotband. | |
| Thomas Mann | 150 kr |
| Adel des Geistes | |
| Bermann - Fisher Verlag Stockholm 1945. 708 s. Klotband (Bonniers bokbinderi). | |
| Thomas Mann - Karel Kerénui | 200 kr |
| Gespräch in briefen | |
| Rhein-Verlag 1960. 223 p. Cloth. Good. | |
| Thomas Mann | 1000 kr |
| Der Junge Joseph & Joseph und seine Bruder & Joseph in Aegypten | |
| Fischer Verlag Stockholm 1934. 337 + 752 + 402 s. Cloth. Good condition. | |
| Thmas Mann | 300 kr |
| Doktor Faustus | |
| Bermann-Fischer Verlag Stockholm. 1947.773 s. Cloth. | |
| Thomas Mann | 200 kr |
| Die Entstehung des Doktor Faustus | |
| Bermann-Fischer Verlag 1949. 204 s. Cloth. | |
| Klaus Mann | 400 kr |
| Der Wendepunkt | |
| Fischer Verlag 1952. 551 s. Klotband. | |
| Harry Martinson | 250 kr |
| Aniara | |
| Stockholm 1981. 177 s. Illustr. av Bo Beskow. Dekorerat klotband med skyddsomslag. | |
| Harry Martinson | 500 kr |
| Harry Martinsons skrifter 1-5 | |
| Bonniers 1932-33. Åtta delar i fem volymer. Helfranska band med guldsnitt. Som nya. 5 vol. | |
| Mats B | 200 kr |
| Vet hut snut? Vett snutt hutt! | |
| Cavefors 1973. 110 s. Illustr. Häftad. Bra skick. | |
| Wilhelm Matthiesen | 750 kr |
| Hans und Räuber und Margaret die Zauberin | |
| Munchen 1919. 71 s. Illustr. Tryckt i 120 ex. Halvfranskt band i mycket gott skick. Exibris (Hintze). | |
| Andre Maurois | 250 kr |
| På spaning efter Marcel Proust | |
| Bonniers 1982. 301 s. Inb. Nyskick. | |
| Arthur Miller | 500 kr |
| A View from the Bridge | |
| The Viking Press 1955. 160 pp. Brown cloth. No d/w. First edition. | |
| Moliere | 600 kr |
| Molieres komedier 1-5 | |
| Allhems förlag 1965. Ca 2300 s. Klotband med nötta skyddsomslag. | |
| Ruben Nilson | 100 kr |
| Vanvördiga visor | |
| Hökebergs 1943. 78 s. Illustr. Dekorerat linneband. | |
| Dagbok | 100 kr |
| Lars Noren | |
| Bonniers 1976. 88 s. | |
| Lars Norén | 100 kr |
| Order | |
| Stockholm 1978. 263 s. | |
| Eugeno O´Neill | 1000 kr |
| Long day´s journey into night | |
| Yale University Press 1956. 176 pp. Cloth. First edition, second printing. | |
| Eugene O´Neill | 300 kr |
| Anna Christie + Emperor Jones + Ludna gorillan + Tran | |
| Stockholm 1923 152 + 51 + 86 + 34 s. Halvfranskt band. 1 vol. | |
| 1200 kr | |
| Hanna Pauli sjuttioårsdagen 19 13/1 34. | |
| Stockholm 1934. 77 s. Illustr med färgillustrationer av Yngve Berg. Häftad. Nyskick. | |
| Ezra Pound | 100 kr |
| Cantos l-XVll | |
| Bo Cavefors Bokförlag 1959. 104 s. Häftad. Gott skick. | |
| J. Racine | 200 kr |
| Fedra | |
| Stockholm 1906. 69 s. Klotband. | |
| Wolgfang Riehle | 900 kr |
| Erdachtes und erlebtes 1-10 | |
| U.o. 1971. Häftade. 10 volymer. | |
| Rainer Maria Rilke | 400 kr |
| (Auswahl aus den) Fruhe Gedichten & Buch der Bilder | |
| Kelter & Krausche 1947. 37 s. Handskrift. Nött klotband utan ryggettikett. | |
| (Alain Gourdon) | 750 kr |
| Manuscrits autographes des illuminations d´ Arthur Rimbaud | |
| Edition Ramsay Paris 1984. Tryckt i 1000 ex. Klotband. Kassett. Nyskick. | |
| Philip Robinson | 200 kr |
| Collected Poems | |
| Fortune Press 1966. 160 pp. First edition. Signed by the author. Cloth with d/w. | |
| Börje Sandelin | 150 kr |
| Ristningar | |
| Stockholm 1963.106 s. Illustr. Svart halvfranskt band. Tryckt i 1000 ex. | |
| Jean-paul Sartre | 700 kr |
| Les jeux sont faits | |
| Paris 1947. 194 s. Hft. Tryckt i 500 exemplar. | |
| William Shakespeare | 1200 kr |
| Shakespeares dramatiska arbeten 1- 18 | |
| Malmö 1950. Mörkröda hfrbd. En vacker svit. 6 vol. | |
| William Shakespeare | 600 kr |
| Shakespeares dramatiska arbeten 1-12 | |
| Lund 19225-28. Hagbergs översättning. Blekta halvklotb. 6 vol. | |
| Sam Shepard | 500 kr |
| Operation Sidewinder | |
| The Bobbs-Merill Co 1970. 127 pp. Cloth. First edition. | |
| Edith Södergran | 200 kr |
| Edith Södergrans dikter | |
| Helsingfors 1941. 381 s. Vackert linneband. | |
| Göran Sonnevi | 100 kr |
| Detmåste gå | |
| Bonniers 1970. 69 s. Orginalupplaga. Häfte. | |
| Göran Sonnevi | 100 kr |
| Abstrakta dikter | |
| Bonniers 1963. 50 s. Orginalupplaga. Häfte. Några mindre fläckar. | |
| Göran Sonnevi | 150 kr |
| Outfört | |
| Bnniers 1961. 30 s. Orginalupplaga. Något smutsingt häfte. | |
| Susan Sontag | 300 kr |
| Jag, etc | |
| Östervåla 1980. 328 s. Klotband med skyddsomslag. Författarinnans namnteckning på försättsbladet. | |
| Samlade skrifter 1-3 | 500 kr |
| E.J. Stagnelius | |
| Stockholm 1836. 432 + 426 + 456 s. Halvfranska band. 3 vol. | |
| J. M. Stjernstolpe | 200 kr |
| Den Oförnöjda eller Fiskaren och hans Hustru - Sång på vers | |
| Stockholm 1825. 48 s. Häfte. | |
| Tom Stoppard | 250 kr |
| Enter a Free Man | |
| Faber and Faber 1968. 84 pp. Häfte. First edition. Biblioteksstämplar. | |
| Tom Stoppard | 500 kr |
| Rosencratz and Guilden-Stern are Dead | |
| Faber and Faber 1967. 92 pp. First edition. Good. | |
| Björn Medal & Carl Olof Johansson | 150 kr |
| Vänligen August Strindberg - Ett år - ett liv i brev. | |
| Prisma 1999. 342 s. Klotband och skyddsomslag. | |
| August Strindberg | 500 kr |
| Kulturhistoriska studier | |
| Stockholm 1881. Albert Bonniers förlag.182 s med fem illustrationer. Klotb. | |
| August Strindberg | 400 kr |
| Det allmänna missnöjet - dess orsaker och botemedel | |
| Stockholm 1884. Albert Bonniers förlag. 123 s. Klotb. | |
| August Strindberg | 100 kr |
| Hamlet - Ett minnesblad på årsdagen den 26 November tillägnadt Intima Teatern | |
| Björck & Börjesson 1908. 44 s. Senare klotband. | |
| August Strindberg | 400 kr |
| Det nya riket | |
| Stockholm 1882. 192 s. Halvfranskt band. Första upplagan. | |
| Strindberg m.fl. | 1200 kr |
| Dagsländan - Tillfällighets-kalender | |
| Stockholm 1885. 96 s. Klotband. | |
| Utgiven till förmån för Fritz Ahlgrenssons familj |
| August Strindberg | 250 kr |
| Svarta handsken | |
| Stockholm 1909. 78 s. Klotband med påklistrad ryggettikett. Ou. | |
| August Strindberg | 200 kr |
| Språkvetenskapliga studier | |
| Stockholm 1920. 499 s. Illustr. Halvfranskt band. | |
| August Srindberg | 250 kr |
| Utopier i verkligheten | |
| Stockholm 1885. 269 s. Något blekt halvfranskt band. Orginalupplagan. | |
| August Strindberg | 750 kr |
| Minnesskrift. Utgiven av Föreningen Modersmålsvännerna vid Jönköpings läroverk till dess 50-års-dag. | |
| Jönköping 1915. 93 s. Numrerad upplaga om 350 ex, varav detta är nr 140. Utstyrsel Åke Campbell. Hfrbd. Bevarade omslag. | |
| Innehåller en uppsats av Gotthard Johansson: Två fabler av August Strindberg. Ur Henrik Swanfeldts samling. Exlibris. |
| August Strindberg | 400 kr |
| Svenska öden och äventyr 1-2 | |
| Stockholm 1899. 222+320 s. Vackert hfrbd. | |
| August Strindberg | 250 kr |
| Den romantiske klockaren på Rånö | |
| Stockholm 1947. 102 s. Tryckt i 200 ex. Klotband. | |
| August Strindberg | 500 kr |
| August Strindbergs dramer 1-4 | |
| Stockholm 1962. 482 + 491 + 519 + 474 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. 4 vol. | |
| August Strindberg | 200 kr |
| Julius Caesar | |
| Intima teatern 1908. 40 s. Häfte | |
| August Strindberg | 150 kr |
| Julius Caesar | |
| Björck & Börjesson 1908. Orginalupplaga. Häfte. Liten reva på bakre omslaget. I övrigt gott skick. | |
| August Strindberg | 250 kr |
| Julius Caesar | |
| Björck & Börjesson 1908. 71 s. Orginalupplaga. Senare klotband. Namnteckning. | |
| August Strindberg | 200 kr |
| Legender | |
| Stockholm 1898. 220 s. Klotband. | |
| August Strindberg | 250 kr |
| En berättelse från Stockholms skärgård | |
| Stockholm 1948. 65 s. Illustr. Tryckt i 300 ex. Hft. | |
| August Strindberg | 250 kr |
| Svenska öden och äfventyr 1-4 | |
| Stockholm 1907. 547 s. Halvfranskt band. | |
| August Strindberg | 200 kr |
| Shakespeares Macbeth, Othello, Romeo och Julia, Stormen... | |
| Stockholm 1909. 78 s. Häfte. | |
| Strindberg m.fl | 200 kr |
| Vintergatan | |
| Stockholm 1898. 300 s. Med bidrag av bland annat Strindberg. | |
| August Strindberg | 500 kr |
| Ockulta dagboken | |
| Stockholm 1977. 302 s. Klotband. Kassett. Ryggen lite "bubblig". I övrigt gott skick. | |
| August Strindberg | 750 kr |
| Svenska folket i helg och söken, i krig och fred, hemma och ute 1-2 | |
| Stockholm 1882. 500 + 480 s. Illustrationer av Carl Larsson. Två dekorerade klotband i gott skick. | |
| August Strindberg | 100 kr |
| Shakespeares Macbeth - Othello - Romeo och Julia - Stormen - Kung Lear - Henrik Vlll - En midsommarnatts dröm | |
| Björck & Börjesson 1909. 79 s. Senare klotband. | |
| August Strindberg | 1200 kr |
| Bland franska bönder | |
| Stockholm 1889. 271 s. Orginalupplagan. Omslaget medbundet. Rött helklotband. Gott skick. | |
| Fredrik Ström | 150 kr |
| Svenska folkgåtor | |
| Stockholm 1937. 435 s. Illustr av Uno Stallarholm. Halvfranskt band med fem upphöjda bindningar. | |
| Roland Svensson | 500 kr |
| Skärgårdsliv i gången tid | |
| Bonniers 1961. 254 s. Rikt illustr. Halvfranskt band med två upphöjda bindningar. Nyskick. | |
| Roland Svensson | 300 kr |
| Bilder och minnen | |
| Bonnier Fakta 1981. 116 s. Illustr. Verkförteckning. Klotband med skyddsomslag. | |
| (Jan-Öjvind Swahn) | 500 kr |
| Folksagor 1-7 | |
| Höganäs 1987-88. Sidenband med övre guldsnitt. Gott skick. Illustr av Björn Berg.7 vol. | |
| Evert Taube | 250 kr |
| Svärmerier | |
| Stockholm 1946. 75 s. Illustrerad av författaren. Halvklotband. Tillskrift. | |
| Esaias Tegnér | 250 kr |
| Frithiofs saga | |
| Hamburg och Leipzig (1850). 35 s. Halvfranskt band i gott skick. | |
| Dylan Thomas | 200 kr |
| Intill mjölkhagen | |
| Bonniers 1958. 76 s. Häfte. Panache. Nyskick. | |
| Leo Tolstoy | 350 kr |
| Krig och fred 1-3 | |
| Helsingfors 1923. 500 + 493 + 634 s. Två halvfranska band i gott skick. | |
| Tomas Tranströmer | 100 kr |
| Östersjöar | |
| Bonniers 1974. 37 s. Häfte. Orginalupplaga. | |
| John Updike | 150 kr |
| Basar i fattighuset | |
| Stockholm 1962. 193 s. Häfte. Panache. Bra skick. | |
| Johan Olof Wallin | 300 kr |
| Vitterhetsarbeten 1-2 | |
| Stockholm 1851. 307 + 272 s. Halvfranska band. Två vol. | |
| Peter Watkins | 300 kr |
| August Strindberg - his life and work | |
| Stockholm 1983. 13+401 s. Illustr. Hft. | |
| Evelyn Waugh | 200 kr |
| Men at arms - A novel | |
| Chapman and Hall 1952. First edition. 314 pp. Cloth with dustwrappers. | |
| Peter Weiss | 350 kr |
| Från ö till ö | |
| Bonniers 1947. 81 s. Orginalupplaga. Häfte. | |
| Peter Weiss | 100 kr |
| Brännpunkt | |
| Bo Cavefors förlag 1962. 219 s. Klotband med skyddsomslag. | |
| Oscar Wilde | 350 kr |
| De profundis | |
| London 1909. 156 s. Green decorated cloth. Good. | |
| Oscar Wilde | 1000 kr |
| A woman of no Importance | |
| Paris 1903. 154 s. Edition limited to 250 copies. Cloth. | |
| Tennessee Williams | 500 kr |
| Cat on a Tin Roof | |
| A New Direction Book 1958. 197 pp. Cloth. First edition. | |
| Tennessee Williams | 250 kr |
| Camino Real | |
| A New Direction Book 1953. 161 pp. Cloth. | |
| Tennessee Williams | 200 kr |
| Baby Doll - the script for the film | |
| Secker & Warburg 1957. 140 pp. Cloth. | |
| Wirgina Woolf | 200 kr |
| Åren | |
| Bonniers 1941. 428 s. Häftad. (Gula serien). Bra skick. | |
| Stefan Zweig | 100 kr |
| Zeit und Welt | |
| Stockholm 1946. Bermann- Fisher Verlag. 374 s. Klotband med skyddsomslag. | |
| Stefan Zweig | 200 kr |
| Die Heilung durch den Geist | |
| Leipzig 1931. Insel-Verlag. 447 s. Cloth. First edition. | |