history


H.G. Adler300 kr
Die Verheimlichte Warheit - Theresienstädter dokumente
Tubingen 1958. 372 s. Illustr. Cloth.

Arv: Aug. Afzelius600 kr
Saemund den vises Edda - Sånger af nordens äldsta skalder
Stockholm 1818. 275 s. Ngt nött halvfranskt band.

Axel L:son Alarik150 kr
Gruv och malmörekassor
Stockholm 1972. 151 s. (Jernkontorets Bergshistoriska Skriftserie N:r 17)

Wladyslaw Anders300 kr
Bez ostatniego rozdzialu
Gryf Publishers Ltd. 1959. 408 pp. Illustr. Cloth.

Bengt Ankarloo200 kr
Trolldomsprocesserna i Sverige
Lund 1971. 355 s. Häfte.

(Archiv Peter)200 kr
Spiegelbild einer Verschwörung - Die Kaltenbrunner-Berichte an Bormann und Hitler uber das Attentat vom 20. Juli 1944.
Seewald Verlag Stuttgart 1961. 387 pp. Cloth.

Gustaf Edvard Axelson300 kr
Bidrag till kännedom om Sveriges tillstånd på Karl Xll:s tid
Visby 1888. 380 s. Hfrbd.

Henryk Baginski250 kr
Poland`s freedom of the sea
Kirkacaldy 1942. 137 pp. Illustr. Cloth.

Bertil Barkman3500 kr
Svea livgardes historia 1-5
Stockholm 1937-. 6 vol. Vackra halvfranska band i gott skick.

Reginald Saunders400 kr
"Little Norway" in picture. RNAF in Canada
Canada (1944). 124 s. Illustr. Klotband. Tillskrift.

Gunhild Berg500 kr
C. A. Ehrensvärds brev
Stockholm 1916. 284 + 459 s. Illustr. Gediget halvfranskt band.

Gunhild Berg400 kr
C.A. Ehrensvärds brev 1-2
Stockholm 1916. 284 + 459 s. Illustr. Klotband. Gott skick. 2 vol.

Gösta Berg m.fl. 400 kr
Svenska seder nu och förr
Stockholm 1950. 2416 s. Illustr. Halvfranska band. Gott skick.

Rolf Björck m.fl.200 kr
Kronobergs regemente under 1900-talet
U.o 1996. 360 s. Illustr. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.

Nils Björkenstam200 kr
Västeuropeisk järnframställning under medeltiden
Södertälje 1990.191 s. Jernkontorets Bergshistoriska Skriftserie Nr 26

Franz Blei250 kr
Die sitten des rokoko
Munchen 1921. 452 pp. Illustr. Marocco. Good.

David Blomberg150 kr
Bergsmän och borgare
Uppsala 1936. 227 s. Illustr. Klotband.

Joseph Borkin100 kr
The crime and punishment of I.G.Farben
Great Britain 1978. 250 s. Illustr. Cloth with d/j.

Christian Brauenstein300 kr
Sveriges arméförband under 1900-talet
Östersvåla 2003. 371 s. Illustr. Dekorerat klotband.

A.J. Bruzelius250 kr
Sveriges apotekare-historia - Ny följd
Stockholm 1874. 648 + 54 s. Klotband.

Göran Burenhult300 kr
Arkeologi i Sverige 1-3
Wiken 1982. Illustr. Klotband med skyddsomslag. 3 vol.

Friedrich Freiherr von Vindlage-Campe1200 kr
Deutsche reiter in Sudwest
Deutsches Verlaghaus Bong &Co. 480 s. Illustr. Good condition.

Ernst Carlson300 kr
Grefve Carl Pipers dagbok hållen under hans fångenskap i Ryssland 1709-1714
Stockholm 1906. 272 s. Klotband.

Gottfrid Carlsson75 kr
Från Erik Segersäll till Gustav Vasa
Stockholm 1961. 183 s. Hft.

Lizzie Carlsson300 kr
Jag giver dig min dotter 1-2
325 + 330 s. Häften. Två vol.

Kasimir Chledowski3000 kr
Renässansmänniskorna i Rom m.fl.
Stockholm 1920. Illustr. Halvfranska band i gott skick (Isberg). 7 vol.
Omfattar; Hover i Ferrara, Barocktidsmänniskorna i Rom, De sista Valois, Siena, Furstar och folk i Neapel, Rokokomänniskor i Rom och ...

250 kr
Chronik des corps transrhenania 1866-1926
U.o. U.å (1926). 165 s. Illustr. Cloth.

Bogdan Chrzanowski200 kr
Zwiazek jaszczurczy i narodowe sily zbrojne na pomurzu 1939-1947
Torun 1997. 261 s. Illustr. Häfte.

Konrad Ciechanowski m.fl.250 kr
Stutthof - hitlerowski oboz koncentracyjny
Warsawa 1988. 344 pp. Illustr. Wrappers.

Inga von Corswant-Naumberg300 kr
Huvudbaner och anvapen under stormaktstiden
Udevalla 1999. 380 s. Illustr. Klotband med skyddsomslag. Nyskick.

Alexandre Cretzianu250 kr
Captive Rumania - a decade of Soviet rule
New York 1956. 424 pp. Cloth.

M.F. Crusenstolpe1500 kr
Historisk tafla af f.d. Gustaf IV. Adolfs sednaste regeringsår 1-3.
Stockholm 1810. Halvfranskt band i mycket gott skick.

E.W. Dahlgren400 kr
Louis De Geer 1587-1652, 1-2
Utgiven av Leufsta Vänner 2002. 604 s. Inb. 2 vol.

(Peter Danielsson)100 kr
Blekinge bataljon 1886-1902
Kristianstad 2002. 160 s. Illustr. Inb.

Märta Edquist250 kr
Petrus Diderici Arenbechius och hans tid
Stockholm 1943. 464 s. Klotband.

(Eesti)350 kr
Eesti Vabadusristi Kavalerid
Stockholm 1984. 400 s. Illustr. Klotband.

Dr. Eichelbaum250 kr
Jahrbuch des Deutschen Luftwaffe
Leipzig 1938. 186 s. Illustr. Klotband.

Sven Ek100 kr
Nöden i Lund
Landskrona 1971.237 s. Illustr. Nött häfte.

Sigvard Ekstrand150 kr
Karlberg - Kungl. krigsakademiens och Kungl. krigsskolans historia 1792-1936
Stockholm 1937. 278 s. Illustr. Dekorerat linneband.

(En fransk diplomat)200 kr
Historiska anteckningar om de aristokratiska stämplingarna i Sverige under och före Konung Gustaf lll samt om dennes regering och olyckliga
Stockholm 1821. LXXlV+466 s. Halvklotb. Lagerfläckar.

Johan von Engeström250 kr
Historiska anteckningar och bref från åren 1771-1805
Stockholm 1877. 356s. Klotband. Exlibris. Fint ex.

Karl Enghoff250 kr
Tillståndet i Skåne under Magnus Stenbocks guvernörstid 1707-1711
Lund 1889. 116 s. Kotband utar ryggettikett.

Nils Erdman200 kr
Johan Georg Arsenius minnesanteckningar - kulturbilder från 1800-talet
Stockholm 1924. 291 s. Illustr. Halvfranskt band.

Märta Eriksson150 kr
Järnräntor under 1500-talet
Uppsala 1940. 151 s. Hft. Jernkontorets Bergshistoriska Skriftserie N:r 11.

Carl Forstrand150 kr
Spåkvinnor och trollkarlar - minnen och anteckningar från Gustaf lll:s Stockholm
Stockholm 1913. 202 s. Illustr. Klotband.

500 kr
Okupacja i ruch opuru w dzienniku Hansa Franka 1939-1945; 1-2
Warsawa 1972. 617 + 675 pp. Cloth with d/j. 2 vols. Good.

Paul Freedman200 kr
The Origins of Peasant Servitude in Medieval Catalonia
Cambridge University Press 1991. 263 pp. Illustr. Cloth with d/w. Fine.

D.R. Gadow250 kr
Jahrbuch der Deutschen Kriegsmarine 1939
Leipzig 1938. 186 s. Illustr. Klotband.

E.G. Geijer300 kr
Konung Gustaf lll:s efterlemnade och femtio år efter hans död öppnade papper 1-3
Upsala 1843. 239+238+209 s. Halvklotband. 2 vol.

(Generalstaben)300 kr
Gustaf II Adolf - Minnesskrift på 300-års-dagen av slaget vid Lutzen
Stockholm 1932. 431 s. Illustr. Halvfranskt band.

Sven Gerentz200 kr
Kommerskollegium och näringslivet
Stockholm 1951. 427 s. Illustr. Klotb.

Dorothea Groener-Geyer200 kr
General Groener - Soldat und Staatsmann
Frankfurt am Main 1953. 406 s. Klotb med skyddsomslag.

Johan Grönstedt150 kr
Stockholm och stockholmarne för tjugofem år sedan (1892) 1-2
Stockholm 1917. 183 + 134 s. Illustr. Klotband. 1 vol.

Ingvar Gustafsson600 kr
Jämtlands fältjägarregemente 1-3
Helsingborg 2001. 239 + 243 + 419 s. Illustr. Inb. 3 vol. Namnteckning. Bra skick.

Walter Hagen250 kr
Die Geheime Front
Wien 1950. 514 pp. Illustr. Cloth with d/j.

Sigurd Hallberg200 kr
FRÅN SVERIGES STORHETSTID - CHARLES OGIERS DAGBOK UNDER AMBASSADEN I SVERIGE 1634-1635
Stockholm 1914. 141 s. Klotb.

Carl Hallendorff250 kr
Karl XII i Ukraina - en karolins berättelse
Stockholm 1915. 69 s. Halvfranskt band.

Bo Hammarlund100 kr
Politik utan partier - Studier i Sveriges politiska liv 1726 - 1727
Stockholm 1985. 248 s. AA. Hft.

Walter Hammer200 kr
Hohes haus in henkers hand
Germany 1956. 120 s. Illustr. Cloth with d/j.

Paul- Grinder Hansen (red)250 kr
Unionsdrottningen - Margareta l och kalmarunionen
Köpenhamn 1996. 467 s. Rikt illustr. Klotband.

Martin Hårdstedt & Göran Backman200 kr
Krig kring Kvarken - Finska kriget 1808-09 och slaget vid Oravais i ny belysning.
Vasa 1999. 375 s. Illustr. Inb.

Peter Hasselrot & Åke Ohlmarks200 kr
Hällristningar
Stockholm 1966. 263 s. Illustr. Klotband med skyddsomslag.

Jonas Hedberg300 kr
Kungl.Artilleriet - Medeltid och äldre Vasatid
Östersund 1975. 507 s. Illustr. Hft.

Sven Hedin250 kr
Tyskland och världsfreden
Stockholm 1937. 368 s. Illustr. Halvfranskt band i gott skick.

H.S.Hegner250 kr
Die Reichkanzlei 1933-1945
Frankfurt am Main 1960. 448 s. Illustr. Cloth.

Robert Hellman250 kr
Tunga 21:an
Borgå 1977. 219 s. Illustr. Häftad. Tillskrift.

Gunnar Henricsson m.fl250 kr
Lungl Södermanlands regemente under 350 år
Strängnäs 1977. 787 s. Illustr. Klotband med skyddsomslag.

Ralph Hewins200 kr
Quisling - Prophet without Honour
London 1965. 384 s. Illustr. Klotb.

Karl Gustaf Hildebrand150 kr
Svenskt järn - sexton- och sjuttonhundratal - Exportindustri före industrialismen
Södertälje 1987. 186 s. Illustr. Inb.

H. Hjalmarson200 kr
Mina krigsminnen från Finland
Stockholm 1919. 349 s. Illustr. Halvfranskt band.

Torsten Holm m.fl. 250 kr
Kungl. Upplands regementes historia
Uppsala 1958. 491 s. Illustr. Dekorerat linneband.

Åke Holmbäck & Elias Wessén250 kr
Äldre Västgötalagen, Yngre Västgötalagen, Smålandslagens kyrkobalk, Bjärköarätten
Uppsala 1979. 493 s. Förlagets klotband.

Åke Holmbäck & Elias Wessén250 kr
Södermannalagen, Hälsingelagen
Uppsala 1979. 413 s. Förlagets klotband.

Åke Holmbäck & Elias Wessen300 kr
Svenska landskapslagar; Östgötalagen och upplandslagen
Uppsala 1933. 245 + 216 s. Halvfranska band.

J. F. Hyckert150 kr
Sveriges folkmängd, styrka och tillgångar - Deras förhållande till Rikets Vidd, Jordbruk, Handel och Näringar
Stockholm 1815. 124 s + fem tabeller. Senare pappersomslag. Nött och något trasigt häfte.

E. Ingers400 kr
BONDEN i svensk historia 1-2
Stockholm 1943. 355+519 s. Illustr. Klotb. 2 vol.

E. Ingers700 kr
Bonden i svensk historia 1-3
Stockholm 1949. 355+519+543 s. Illustr. Klotband med skyddsomslag. 3vol. Kassett.

Alvin Isberg100 kr
Karl Xl och den livländska adeln 1684-1695
Lund 1953. 303 s. AA. Hft.

Sverker Jansson m.fl (Red)200 kr
Hällristningar och hällmålningar i Sverige
Helsingborg 1989. 253 s. Illustr. Klotband.

Sverker Jansson m.fl250 kr
Hällristningar och hällmålningar i Sverige
Forum 1989. 253 s. Illustr. Klotband med skyddsomslag.

Tadeusz Jaszowski150 kr
Okreg Pomorski Armii Krajowej...
Torun 1996. 175 pp. Wrappers.

Werner Jochmann150 kr
Nationasozialismus und Revolution -Ursprung und Geschichte des NSDAP in Hamburg 1922-1933
Germany 1963. 444 pp. Cloth.

Carl Johansson & Per-Anders Lundström250 kr
Bodens Ingenjörsregementes historia
Luleå 1990. 402 s. Illustr. Dekorerat klotband med skyddsomslag. Gott skick.

O. Johansson 200 kr
Gävleborgare uti Hedervärda Bondeståndet vid riksdagarna 1809-1866 1-4.
Edsbyn u.å. Ngt nött häfte. Fyra delar i en volym.

Werner Johe200 kr
Die gleichgeschaltete Justiz
Germany 1967. 258 s. Cloth.

Odd Johnsen300 kr
Krabbekrigen
Militärhistoriska förlaget 1967. 356 s. Illustr. Klotband.

Ulf Jonsson100 kr
Jordmagnater, landbönder och torpare i sydöstra Södermanland 1800-1880
Stockholm 1980. 231 s. Illustr. AA.Hft.

250 kr
Ilmatorjunta joukot 1925-1960
Finland u.å. 340 s. Illustr. Klotband. Lång tillskrift.

Elizabeth Judas300 kr
Rasputin - Neither Devil or Saint
USA 1942. 283 pp. Illustr. Cloth. Signed by the author.

Leopold Katscher500 kr
Bilder aus dem Chineschen Leben
Leipzig und Heidelberg 1881. 367 s. Klotband utan ryggettikett.

Robert M.W. Kempner200 kr
Eichmann und Komplizen
Europa Verlag 1961. 452 s. Cloth. Exlibris.

Sven T.Kjellberg450 kr
Svenska ostindiska compagnierna 1731-1813
Malmö 1975. 325 s. Illustr. Klotb.

Gunnar Kjellin100 kr
Rikshistoriografen Anders Schönberg - studier i riksdagarnas och de politiska tänkesättens historia 1760-1809
Lund 1952. 422 + 35 s. Klotband.

C.W.Kleen & E.H.Björn500 kr
Sveriges Försvar 1-3
Stockholm 1927. 280+438+385 s. illustr. Hfrbd. 3 vol.

150 kr
Kongl. Maj:ts förnyade nådiga Lego-Stadga för husbönder och tjenstehjon för den 23 November 1833
Stockholm 1856. 16 s. Häfte.

200 kr
Sammandrag Af Kongl. Bref Och Resolutioner angående Rang
Stockholm 1754. 72 s. Häfte i gott skick.

Jan von Konow300 kr
Kungl norra Smålands regementes historia 1623-1973
Karlskrona 1973. 792 s. Illustr. Klotband. Omfattande tillskrift.

Jan Kosinski300 kr
Niemieckie obozy koncentracyjne i ich filie
Poland 1999. 771 pp. Illustr. Wrappers.

Hans von Krannhals250 kr
Der Warschauer Aufstand 1944
Frankfurt am Main 1964. 447 pp. Cloth.

Anatoly Kuznetsov250 kr
Babi Yar - A documentary Novel
New York 1967. 399 s.

Konrad Kwiet150 kr
Reichskommissariat Niederlande - Versuch und Scheitern nationalsozialistischer Neuordnung
Stuttgart 1968.172 s. Häfte.

E.Laboulaye300 kr
Förenta staternas historia 1-3
Stockholm 1867. 311+303+389 s. Hfrbd. 3 vol.

Gerarda Labudy400 kr
Historia Pomorza 1-2
Poznan 1972. 820 + 505 pp. Illustr. Cloth. 2 vols. Good.

Lars-Olof Larsson200 kr
Engelbrekt Engelbrektsson och 1430-talets svenska uppror
Värnamo 1984. 256 s. Illustr. Klotband.

Karl Lechner150 kr
Die Babenberger - Markgrafen und Herzoge von Österreich 976 - 1246
Darmstadt 1985. 480 s. Klotband.

Lars Levander250 kr
Älvdalskt arbetsliv under årtiondena omkring 1800-talets mitt
Lund 1953. 454 s. Illustr. Klotband.

C.Lilliehöök, G.Berggren & E.Hägge300 kr
Kungl. Hallands Regementes historia 1624-1961
Halmstad 1964. 430 s. Illustr. Hfrbd.

Sten Lindroth850 kr
Svensk lärdomshistoria 1-4
Stockholm 1975-78. 383+640+354+749 s. Illustr. Klotband med skyddsomslag. Välbevarade. 4 vol.

Lars Linge150 kr
Gränshandeln i svensk politik under äldre Vasatid
Lund 1969. 450 s. Häftad.

Claes Livijn200 kr
Bref från fälttågen i Tyskland och Norge 1813 och 1814
Stockholm 1909. 270 s. Klotb.

Robert H. Lowie250 kr
The Origin of the State
Harcourt, Brace and Company 1927.117 pp. Cloth.

Robert Lugn m.fl. 600 kr
Karlberg slott och skola 1-3.
Stockholm 1992. Klotband med skyddsomslag. 3 vol. Nyskick.

Hans Lundbergh (Red)300 kr
Dalregementets sockenkompanier en regementshistoria i ord och bild
Falun 1964. 351 s. Illustr. Klotb. Exlibris. Tillskrift.

Hans Lennart Lundh200 kr
Kungl. Göta Artillerregemente
Göteborg 1954. 535 s. Illustr. Ngt. nött klotband.

Kjell-Gunnar Lundholm100 kr
Sten Sture den äldre och stormännen
Lund 1956. 292 s. Hft.

Per-Anders Lundström500 kr
Arméflygets historia
Västervik 1997. 504 s. Illustr. Inb. Skyddsomslag. Namnteckning.

Lorenzo Magalotti200 kr
Sverige under år 1674
Stockholm 1912. 133 s. Illustr. Dekorerat klotband.

Olaus Magnus250 kr
Olaus Magnus historia om de nordiska folken 1-4
Östervåla 1976. Inb. 4 vol.

Hans Otto Meissner & Harry Wilde250 kr
Die Macht-Ergreifung- Ein bericht uber die technik des natinalsozialisticschen staatsreichs
Stuttgart 1958. 363 pp. Cloth.

G. H. Mellin600 kr
Krigen och statshvälfningarna i våra dagar
Stockholm 1848. 212 s. Illustr. Nött halvfranskt band.

Arne Munthe150 kr
Studier i drottning Kristinas och reduktionens historia
Stockholm 1971. 452 s. Blått klotband.

(NDSAP)250 kr
Tendenzen und Gestalten der NSDAP
Deutsche Verlags-anstalt 1959. 246 pp. Cloth.

Bertil Nelsson150 kr
Från Brunkeberg till Nordanvind - 500 år med svenskt infanteri
Västervik 1993. 277 s. Illustr. Inb.

Birger Nerman350 kr
Grobin-Seeburg - Ausgrabungen und funde
Uppsala 1958. 200 s + 61 planscher. Häftad.

Clara Neveus m.fl. 200 kr
Nysvensk vapenbok
Stockholm 1992. 191 s. Illustr. Klotband med skyddsomslag. Nyskick.

Sven A. Nilsson350 kr
Krona och frälse i Sverige 1523-1594
Lund 1947. 424 s. Klotband.

Erik Norberg (red)150 kr
Fäderneslandets försvar - Kungl. krigsvetenskapsakademien 1796-1996
Malmö 1996. 405 s. Illustr. Klotband med skyddsomslag.

C.O. Nordensvan800 kr
Värmlands regementes historia 1-2
Stockholm 1904. 412+308 s. Illustr. Dekorerat klotband.

Tobias Norlind300 kr
Svenska allmogens lif i folksed, folktro och folkdiktning
Stockholm 1912. 695 s. Illustr. Blekt och något fläckigt halvfranskt band.

(Åke Ohlmark)200 kr
Svenska landskapslagar - Södermannalagen, Hälsingelagen
Uppsala 1979. 413 s. Inb med skyddsomslag.

Eva Österberg200 kr
Gränsbygd under krig
Varberg 1971. 298 s. Bibliotheca Historica Lundensis XXVl. Hft.

Jerzy Pertek250 kr
Wielke dni matej floty
Poznan 1967. 477 pp. Illustr. Cloth. Good.

Johan Pettersson & Gunnel Kristiansson250 kr
Hällristningar på Tjörn 1-2
Malung 1977. 149 + 124 s. Illustr. Klotband. 2 vol.

Dieter Petzina150 kr
Autarkiepolitik im Dritten Reich
Stuttgart 1968. 204 s. Häfte.

Leon Poliakov & Josef Wulf200 kr
Das dritte reich und seine diener - dokumente
Berlin 1956. 540 pp. Illustr. Cloth.

William Prescott200 kr
Mexikos eröfring
Stockholm 1863. 637 s. Klotband.

Terence Prittie200 kr
German Against Hitler
London 1964. 291 s. Cloth with d/w.

Jan Raneke300 kr
Svensk adelsheraldik
Malmö 1990. 499 s. Illustr. Klotband.

(E. C. Rask)600 kr
Edda saemundar hinns fró´da
Stockholm 1818. 288 s. Ngt nött halvfranskt band.

(R. Kr. Rask)600 kr
Snorra-Edda ásamt skáldu og parmed fylgjandi ritgjördum
Stockholm 1818. 381 s. Ngt nött halvfranskt band.

M.Raudot 200 kr
De la Decadenence de la France
Paris 1850. 192 pp. Half leather.

Annelies von Ribbentrop200 kr
Joachim von Ribbentrop - zwischen London und Moskau
Germany 1953. 336 s. Klotb.

Ingvar Rohr300 kr
Gotlands kyrkklockor och ringningsseder
Varberg 1985. 481 s. Illustr. Klotband. Tillskfrift från förf.

Bertil Runnberg & Sten Carlsson250 kr
Fortifikationen 350 år; 1635-1985
Stockholm 1986. 460 s. Illustr. Klotband.

Albert Sandklef m.fl200 kr
Carl XII:s död
Stockholm 1940. 406 s. Illustr. Gediget halvfranskt band i gott skick.

Albert Sandklef200 kr
Kulknappen och Carl XII:s död
Malmö 1941. 207 s + 15 s planscher. Halvfranskt band.

K.G.A.Sandström 250 kr
Överståtarämbetet 1634-1934
Stockholm 1934. 557 s. Illustr. Vackert hfrbd. Tillskrift från förf.

B.von Schinkel2000 kr
Minnen ur Sveriges nyare historia 1-12:2 + bihang 1-3
Stockholm 1852. Något nötta halvfranska band. 16 vol. En bra svit.

Nicolas von Schmidt-Laussitz250 kr
Svenskarna vid Jandeba
Luleå 2007. 187 s. Illustr. Inb.

Klaus von Schubert100 kr
Wiedererbewaffnung und Westintegration
Stuttgart 1970.216 s. Häfte. En tejpad sida.

Henrik Schuck200 kr
Shakspere och hans tid 1-2
Stockholm 1916. 412 + 408 s. Illustr. Gediget halvfranskt band. Något blekt. Gott skick.

Henrik Schuck350 kr
Rutger Fredrik Hochschilds memoarer
Stockholm 1908. 246 + 255 + 346 s. Klotband. 3 vol.

Henrik Schuck250 kr
Rom - en vandring genom seklerna 1-2
Stockholm 1913. 268+271 s. Illustr. Dekorerade klotb. 2 vol.

Reimund Schnabel300 kr
Macht ohne moral - Eine dokumentation uber die SS
Frankfurt/Main 1957. 582 pp. Cloth with d/j.

Paul Seabury200 kr
The Wilhelmstrasse - a stydy of german diplomats under the nazi regime
Los Angeles 1954. 217 s. Klotb.

(Bengt Selander)300 kr
Kungl Svea livgardes historia 1719-1976. (del V).
Stockholm 1976. 975 s. Illustr. Dekorerat linneband.

Hj. Siilasvuo100 kr
Striderna i Suomussalmi
Helsingfors 1940. 203 s. Illustr. Klotband.

Peter Singleton & m.Girodias350 kr
The Black Diaries
France 1959. Olympia Press. 626 s. Cloth.

Ulf Sjödell100 kr
Kungamakt och högaristokrati - en studie i sveriges inre historia under Karl XI
Lund 1966. 382 s. Illustr. Häfte.

(Henrik Schuck)1500 kr
Excellensen Grefve A. F. Skjöldebrands memoarer 1-5
Stockholm 1903. 239 + 175 + 350 + 255 + 298 s. Vackra gedigna halvfranska band (Fritzes). 3 vol.

Nils Söderberg150 kr
Gotländskt försvar
Visby 1961. 200 + 35 s. Illustr. Klotband.

(Anna Söderhjelm)700 kr
Axel von Fersens dagbok 1-4
Stockholm 1925. 447+536 + 425+590 s. Illustr. Två klotband.

Martin H. Sommerfeldt200 kr
Das Oberkommando der Wermacht gibt bekannt
Germany 1952. 240 s. Illustr. Cloth.

P. Sondén200 kr
Rikskansleren Axel Oxenstiernas brefväxling och öfriga i Riksarkivet förvarade hadlingar
Stockholm 1907. 288 s. Klotband.

Arne Stade250 kr
Carl X Gustaf inför polska kriget
Militärhistoriska förlaget 1969. 184 s. Klotband.

Finn Askgaard400 kr
Kampen på Östersjön på Carl X Gustafs tid
Militärhistoriska förlaget 1974. 652 s. Illustr. Klotband.

Arne Stade300 kr
Polens krig med Sverige 1655-1660
Militärhistoriska förlaget 1973. 432 s. Illustr. Klotband.

Arne Stade300 kr
Erik Dahlbergh och Carl X Gustafs krigshistoria
Militärhistoriska förlaget 1967. 448 s. Illustr. Klotband.

Arne Stade250 kr
Carl X Gustaf och Danmark
Militärhistoriska förlaget 1965. 447 s. Illustr. Sliten ryggettikett. Klotband.

Nils Staf m.fl (red)250 kr
Från Tre kronor till Rissne - Minnesskrift i anledning av Kungl. Svea artilleriregementes avflyttning från Stockholms garnision
Uppsala 1965. 415 s. Illustr. Dekorerat klotband.

Birger Steckzén150 kr
Johan Baner
Stockholm 1939. 450 s. Illustr. Klotband.

Felix Steiner300 kr
Die Freiwilligen - Idee und Opfergang
Göttingen 1958. 392 pp. Illustr. Cloth.

Mårten Stenberger300 kr
Det forntida sverige
Uppsala 1971. 870 s. Illustr. Klotband.

R. Stenbock400 kr
Östgöta ryttare 1552-1617
Stockholm 1922. 184 + 26 s. Illustr. Halvfranskt band.

Märta Strömberg60 kr
Järn i österländska forntidsfynd
Simrishamn 1981. 73 s. Illustr. Häfte.

Paul von Suchtelen600 kr
Kriget emellan Sverige och Ryssland. Åren 1808 och 1809.
Stockholm 1835. 238 + 88 s samt utvikningsbara tabeller. Svart helfranskt band.

Jaako Suomalainen m.fl. 900 kr
Jägarbataljonen 27 - En historik i ord och bild, 1-2
Helsingfors 1919. 1256 s. Illustr. Klotband. 2 vol.

(Otto Sylwan)200 kr
En stockholmskrönika ur C.C.Gjörwells brev
Stockolm 1920. 258 s. Klotband.

W.E. Tuompo m.fl350 kr
Ära - Fädernesland - Kriget mellan Finland och Sovjetunionen 1939-40
Helsingfors 1942. 412 s. Illustr. Dekorerat klotband.

Joseph Turquan 400 kr
Generalska Bonaparte + Kejsarinnan Josephine
Stockholm 1896. 258 + 217 s. Illustr. Dekorerat halvfranskt band i gott skick (Hedberg).

AnnTusa & John Tusa200 kr
Nurnbergprocessen
Finland 1987. 575 s. Illustr. Klotband med skyddsomslag.

Armin Tuulse200 kr
Gustav Vasas reformationstavlor
Malmö 1958. 108 s. Illustr. Linneband.

Min-Chien T.Z. Tyau350 kr
Two Years of Nationalist China
Shanghai 1930. 507 pp. Illustr. Map. Some spoiled cloth.

Hugo Valentin400 kr
Judarnas historia i Sverige
Stockholm 1924. 572 s. Illustr. Klotband.

Hugo Valentin200 kr
Judarna i Sverige
Bonniers 1964. 242 s. Klotband. Gott skick.

(Vestergötland)750 kr
Vestergötlands fornminnesförenings tidskrift Del 1; 1869-1899
Stockholm 1899. Linneband i gott skick.

Bengt Wallerfelt450 kr
KI : 1928 - 2000 1-2
U.o. 2000. 311 + 310 s. Rikt illustr. Inb. 2 vol.

Melchior Wankowicz1000 kr
Bitwa o Monte Cassino 1-3
U.o. 1945. 447 + 392 + 503 pp. Illustr. Cloth. Good.

R.Warin600 kr
General Lafayette´s amerikanska historia
Skara 1833. Peter Hedenius. 276 s. Senare hfrbd. Vackert exemplar.

von Wedel250 kr
Jahrbuch des Deutschen Heeres
Leipzig 1938. 182 s. Illustr. Klotband.

Thorsten Wennerström150 kr
Kungl. Krigsakademien och Kungl. Krigsskolan åren 1792-1935
Stockholm 1936. 373 s. Illustr. Dekorerat linneband.

Torsten Wennström50 kr
Studier över böter och myntvärden i västgötalagarna
Lund 1931. 93 s. Nött häfte.

Göran Wensheim150 kr
Studier kring freden i Nystad
Lund 1973. 244 s. Hft.

Arvid M.Th.E.Wester250 kr
Fälttågsminnen från Thessalien
Stockholm 1898. 398 s + utvkningsbar karta. Vackert hfrbd.

John W. Wheeler-Bennet200 kr
Brest-Litovsk - The forgotten peace- March 1918
London 1938. 478 pp. Cloth.

Axel Wijkmark300 kr
Gottlands trupper 1811- 1904
Stockholm 1904. 332 s. Nött klotband utan ryggtitel.

Andrzej Wirth300 kr
Es gibt keinen judischen Wohnbezirk in Warschau mehr
Neuwied 1960. 125 planscher över dokument och fotografier.

Heikki Ylikangas150 kr
Klubbekrignet - det blodiga bondekriget i Finland 1596-97
Antlantis 1997. 420 s. Klotband med skyddsomslag. Nyskick.

Hugo Yrwing200 kr
Gotlands medeltid
Visby 1978. 228 s. Illustr. Inb. Exlibris.

Apoloniusz Zawilski 400 kr
Bitwy Polskiego Wrzesnia 1-2
Warsawa 1972. 367 + 257 pp. Illustr. Cloth. Good.

Birger Åsard150 kr
Generalmajor Anders Fredrik Centervall - Kustartilleriets skapare
Uppsala 1962. 234 s. Illustr. Klotband.